Milli Kitabxana 1 oktyabr tarixində XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş ekspozisiyanın açılışını, mövzu ilə əlaqədar Virtual sərgi və Elektron məlumat bazasının təqdimatını keçirib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova ekspozisiyada Müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu Ulu Öndər Heydər Əliyevin dahi siyasəti, müasir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulması, dövlətin əsas Qanunu – Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi zəfər, ərazi bütövlüyünün və suverenliyin tam bərpası, dövlət başçımızın müdrik və uzaqgörən siyasəti, Şuşa şəhəri haqqında, eləcə də dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin 140, Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100, Fikrət Qocanın, Yusif Səmədoğlunun, Maqsud İbrahimbəyovun 90, Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyləri ilə əlaqədar, Milli Kitabxananın Qızıl fondundan, Milli Kitabxananın nəşrlərindən, süni intellekt və digər mövzulardan bəhs edən Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatların nümayiş olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Ekspozisiyanın açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab Sənayesi Şöbəsinin müdiri, yazıçı-publisist Vasif Qurbanzadə Milli Kitabxananın fəaliyyətində uğurlar arzulayaraq onu kitabları qoruyub saxlayan məbəd adlandırıb. O, qeyd edib ki, belə tədbirlər kitab mədəniyyətinin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti, Ulu Öndərin şah əsəri - Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması haqqında və s. dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/2025-Konstitusiya_ve_Suverenlik_Ili/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
“Rəsmi sənədlər”, “Ulu Öndər Heydər Əliyev - Müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyasının müəllifi”, “Görkəmli şəxslərin Konstitusiya haqqında fikirləri”, “Dövlət rəmzləri”, “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası”, “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanunları”, “Azərbaycan Respublikası ərazi bütövlüyünün bərpası”, “Böyük Qayıdış”, “Nəşrlər”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarət elektron məlumat bazasında materiallar tam mətnləri ilə nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/Konstitusiya_suverenlik/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке состоялось открытие экспозиции, посвящённой “Году Конституции и Суверенитета”
01-10-2025
В Национальной Библиотеке Азербайджана в рамках XI Бакинской международной книжной ярмарки состоялось открытие экспозиции, посвящённой «Году Конституции и Суверенитета», а также презентация виртуальной выставки и электронной информационной базы, подготовленных по данной теме.
Заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Национальной Библиотеки Азербайджана, кандидат исторических наук Адиба Исмайлова отметила, что в экспозиции представлены материалы о великом политике, архитекторе и основателе независимого Азербайджана — Общенациональном лидере Гейдаре Алиеве, о создании современного и независимого азербайджанского государства, о основном законе страны — Конституции Азербайджанской Республики, об исторической Победе, одержанной в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего господина Ильхама Алиева, о полном восстановлении территориальной целостности и суверенитета, о мудрой и дальновидной политике главы государства, а также о городе Шуша.
Кроме того, она подчеркнула, что в экспозиции представлены издания из «золотого фонда» Национальной Библиотеки, её собственные публикации, а также литература на азербайджанском и иностранных языках по таким темам, как искусственный интеллект и другим направлениям, в том числе в связи с юбилейными датами: 140-летие великого композитора Узеира Гаджибейли, 100-летие народного поэта Бахтияра Вагабзаде, 90-летие Фикрета Годжа, Юсифа Самедоглу и Максуда Ибрагимбекова, а также 190-летие поэта Сеида Азима Ширвани.
На открытии экспозиции выступил начальник отдела книжной индустрии Министерства культуры Азербайджанской Республики, писатель-публицист Васиф Курбанзаде. Он пожелал успехов Национальной Библиотеке, назвав её храмом книги, и отметил, что подобные мероприятия имеют большое значение для развития книжной культуры.
Следует отметить, что на виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, материалы о мудрой политике Общенационального Лидера Гейдара Алиева, о его главном труде — Конституции Азербайджанской Республики, а также статьи из периодической прессы об обеспечении территориальной целостности и суверенитета страны Президентом Азербайджанской Республики и Верховным Главнокомандующим господином Ильхамом Алиевым. Кроме того, демонстрируются книги на азербайджанском и иностранных языках.
https://anl.az/el/vsb/2025-Konstitusiya_ve_Suverenlik_Ili/index.htm
В электронной информационной базе представлены материалы в полном тексте по следующим разделам: Официальные документы; Общенациональный лидер Гейдар Алиев — автор Конституции независимого Азербайджана; Мнения выдающихся личностей о Конституции; Государственные символы; Конституция Азербайджанской Республики; Конституционные законы Азербайджанской Республики; Восстановление территориальной целостности Азербайджанской Республики; Великий Возвращение; Издания; Фотогалерея; Видеогалерея