Milli Kitabxanada “Akademik Zərifə Əliyeva – 98” adlı virtual sərgi və “Zərifə xanım Əliyeva” adlı Elektron məlumat bazası virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
28-04-2021
Aprelin 28-də Azərbaycan tibb elmində silinməz izlər qoymuş, səhiyyəmizə böyük töhfələr vermiş akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 98-ci ildönümü tamam olur.
Akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin irsi, tibbin müxtəlif sahələri üzrə apardığı tədqiqatlar, yaratdığı fundamental əsərlər Azərbaycan tibb elminin parlaq səhifələridir. Zərifə xanım Əliyeva çoxsahəli və çoxşaxəli göz xəstəliklərinin diaqnostikası, müalicəsi və profilaktikasını ölkə miqyasında yüksək səviyyədə düzgün təşkil etməklə bərabər, həm də müasir tipli laboratoriyalar yaradılmasına, insanların sağlam həyat tərzinin mühafizə olunmasına xüsusi diqqət yetirirdi. Təsadüfi deyildi ki, Zərifə xanımın birbaşa rəhbərliyi altında gənc elmi işçilərin və həkim-oftalmoloqların böyük bir nəsli yetişmiş, o özündən sonra dəyərli məktəb qoymuşdu.
Təbabətdə öz dəst-xətti olan novator alimin oftalmologiyanın müxtəlif sahələrində yorulmadan apardığı tədqiqatlar, yaratdığı fundamental əsərlər müasir dövrdə də aktuallığını itirməyib. Böyük alimin əziz xatirəsi xalqımızın qəlbində yaşayır, nurlu obrazı bu gün də davamçılarının yolunu işıqlandırır.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Akademik Zərifə Əliyeva – 98” (http://anl.az/el/vsb/Akademik_Zerife%20Eliyeva_98/index.htm) adlı virtual sərgi “Zərifə xanım Əliyeva” (http://anl.az/el/emb/ZE/index.html) adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb.
Virtual bazalarda Akademik Zərifə xanım Əliyeva haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri, müəllifi olduğu və haqqında yazılmış kitablar, həyat və fəaliyyətinə dair sənədlər, məqalələr və fotolar nümayiş olunur. Elektron məlumat bazası “Prezidentin sərəncamı”, “Bioqrafiyası”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Ana”, “Görkəmli şəxslər Zərifə Əliyeva haqqında”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Zərifə xanım Əliyeva dünya kitabxanalarında”, “Zərifə Əliyeva surəti bədii ədəbiyyatda”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Zərifə xanımın işıqlı obrazı yüksək vətənpərvərlik və humanizm rəmzi kimi həmişə bizimlə qalacaq, onun parlaq xatirəsi daim anılacaq, qədirbilən xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacaq.

28 апреля исполняется 98 лет со дня рождения академика Зарифы ханум Алиевой, оставившей неизгладимый след в медицинской науке Азербайджана и внесшей колоссальный вклад в национальное здравоохранение.
Богатое наследие академика Зарифы ханум Алиевой, ее фундаментальные труды, а также исследования в различных областях медицины составляют яркие страницы медицинской науки Азербайджана. Зарифа ханум Алиева, наряду с правильной организацией работы по многосторонней и многовекторной диагностике, лечению и профилактике глазных заболеваний в масштабах страны, также уделяла особое внимание работе по созданию современных лабораторий, защите здорового образа жизни. Неслучайно, что под непосредственным руководством Зарифы ханум сформировалось многочисленное поколение молодых высокопрофессиональных кадров в сфере офтальмологии, она оставила после себя ценную школу.
Исследования в различных сферах офтальмологии, неустанно проводимые ученым-новатором и созданные ею фундаментальные труды, не утратили своей актуальности и в наше время.Светлая память о великом ученом живет в сердцах нашего народа, а ее немеркнущий образ до сих пор освещает путь ее учеников и последователей.
В связи с этим сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «Академик Зарифа Алиева - 98» (http://anl.az/el/vsb/Akademik_Zerife%20Eliyeva_98/index.htm) и электронную базу данных под названием «Зарифа ханум Алиева»(http://anl.az/el/emb/ZE/index.html).
В виртуальных базах данных представлены высказывания выдающихся людей об академике Зарифе ханум Алиевой, ее труды, а также книги, статьи, документы и фотоматериалы о ее жизни и деятельности. Электронная база данных состоит из разделов: «Распоряжения Президента», «Биография»,«Основные даты жизни и деятельности», «Мать», «Высказывания выдающихся людей об академике Зарифе ханум Алиевой», «Ее труды», «О ней», «Зарифа ханум Алиева в библиотеках мира», «Образ Зарифы Алиевой в художественной литературе», «Увековечение памяти», «Фотогалерея» и «Видеогалерея».
Яркий образ Зарифы ханум Алиевой, как символ высокого патриотизма и гуманизма, ее светлая память всегда будут жить в сердцах азербайджанского народа.