Azərbaycan nümayəndə heyəti Britaniya Milli Kitabxanasında olub
Martın 13-də Londonda keçirilən Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri Britaniya Milli Kitabxanasında olub və kitabxananın baş direktoru Roly Keatinglə görüşüb.
Roly Keating Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirovla ötən ilin iyununda  Parisdə CENL-in illik toplantısında görüşündən və 2013-cü ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının 90 illik yubileyində iştirakı zamanı Bakıda keçirdiyi unudulmaz günlərdən, Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyindən, Bakının gözəlliyindən, milli mətbəximizin nümunələrindən söhbət açıb. Uzun illərin dostu prof. Kərim Tahirovu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələrini görməkdən məmnun olduğunu bildirib.
Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov görüş üçün təşəkkürünü bildirib. Əlavə edib ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan qarşılıqlı əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasına əsaslanaraq milli kitabxanalar arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın genişlədirilməsi vacibdir. Azərbaycan və Böyük  Britaniya Milli Kitabxanaları arasında əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması məqsədilə təkliflərini Britaniya Milli Kitabxanasının direktoruna təqdim edib. Eyni zamanda Kərim Tahirov Britaniya Milli Kitabxanasında görkəmli Azərbaycan şairləri N.Gəncəvinin, M.Füzulinin, X.Şirvaninin, Xətainin, M.Hadinin və digər klassiklərimizin qiymətli əlyazmalarının saxlandığına diqqət çəkərək onların tədqiqi və elektron nüsxələrinin Azərbaycan Milli Kitabxanasına verilməsinə dəstək göstərməyi xahiş edib.
Çıxış edən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin müşaviri Elçin Mustafayev Britaniya Milli Kitabxanasına təşəkkür edərək bu il may ayının əvvəllərində Bakıda böyük bir Beynəlxalq Mədəniyyət Tədbirinin – “VI Bakı Beynəlxalq Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu"nun keçiriləcəyini bildirib və kitabxana heyətini Mədəniyyət Nazirliyinin rəhbərliyi adından həmin tədbirə dəvət edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab Sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli  hörmətli direktor Roly Keatingə təşəkkür edib və onu may ayında Bakıda keçiriləcək “Beynəlxalq Forum”da görməkdən şad olacaqlarını bildirib. 2024-cü ildə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin keçiriləcəyini nəzərə alaraq böyük şairin Britaniya Milli Kitabxanasında saxlanılan əlyazmalarının elektron variantının Azərbaycan Milli Kitabxanasına verilməsinə dəstək göstərməyi xahiş edib.

The Azerbaijani delegation visited the British National Library
On March 13, the members of the Azerbaijani delegation, which participated in the International Book Fair held in London, visited the British National Library and met with the general director of the library, Roly Keating.
Director of Roly Keating Azerbaijan National Library prof. He talked with Karim Tahirov about his meeting at the annual meeting of CENL in Paris last June and the unforgettable days he spent in Baku during his participation in the 90th anniversary of the National Library of Azerbaijan in 2013, the hospitality of the Azerbaijani people, the beauty of Baku, and samples of our national cuisine. He said he was pleased to see prof. Karim Tahirov and the representatives of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
Prof. Karim Tahirov thanked for the meeting. He added that based on the high level of mutual relations existing between our countries, he emphasized the importance of expanding mutual cooperation between National Libraries. He presented his proposals to the director of the British National Library in order to sign a memorandum of cooperation between the National Libraries of Azerbaijan and Great Britain. At the same time, Karim Tahirov pointed out that the valuable manuscripts of prominent Azerbaijani poets N. Ganjavi, M. Fuzuli, X. Shirvani, Khatai, M. Hadi and other classics are stored in the British National Library, and asked for support for their research and providing electronic copies to the National Library of Azerbaijan.
Speaking, Elchin Mustafayev, adviser to the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, thanked the British National Library and said that a large international cultural event - "VI Baku International Intercultural Dialogue Forum" will be held in Baku in early May this year and invited the library staff to that event on behalf of the leadership of the Ministry of Culture.
Akif Marifli, head of the Book Industry Department of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, thanked the respected director Roly Keating and said that they would be glad to see him at the "International Forum" to be held in Baku in May. Taking into account that the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mohammad Fuzuli will be celebrated in 2024, he asked to support the transfer of the electronic version of the great poet's manuscripts stored in the British National Library to the National Library of Azerbaijan.