Azərbaycan nümayəndə heyəti Britaniya Milli Kitabxanasında olub
Martın 13-də Londonda keçirilən Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri Britaniya Milli Kitabxanasında olub və kitabxananın baş direktoru Roly Keatinglə görüşüb.
Roly Keating Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirovla ötən ilin iyununda  Parisdə CENL-in illik toplantısında görüşündən və 2013-cü ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının 90 illik yubileyində iştirakı zamanı Bakıda keçirdiyi unudulmaz günlərdən, Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyindən, Bakının gözəlliyindən, milli mətbəximizin nümunələrindən söhbət açıb. Uzun illərin dostu prof. Kərim Tahirovu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələrini görməkdən məmnun olduğunu bildirib.
Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov görüş üçün təşəkkürünü bildirib. Əlavə edib ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan qarşılıqlı əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasına əsaslanaraq milli kitabxanalar arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın genişlədirilməsi vacibdir. Azərbaycan və Böyük  Britaniya Milli Kitabxanaları arasında əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması məqsədilə təkliflərini Britaniya Milli Kitabxanasının direktoruna təqdim edib. Eyni zamanda Kərim Tahirov Britaniya Milli Kitabxanasında görkəmli Azərbaycan şairləri N.Gəncəvinin, M.Füzulinin, X.Şirvaninin, Xətainin, M.Hadinin və digər klassiklərimizin qiymətli əlyazmalarının saxlandığına diqqət çəkərək onların tədqiqi və elektron nüsxələrinin Azərbaycan Milli Kitabxanasına verilməsinə dəstək göstərməyi xahiş edib.
Çıxış edən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin müşaviri Elçin Mustafayev Britaniya Milli Kitabxanasına təşəkkür edərək bu il may ayının əvvəllərində Bakıda böyük bir Beynəlxalq Mədəniyyət Tədbirinin – “VI Bakı Beynəlxalq Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu"nun keçiriləcəyini bildirib və kitabxana heyətini Mədəniyyət Nazirliyinin rəhbərliyi adından həmin tədbirə dəvət edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab Sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli  hörmətli direktor Roly Keatingə təşəkkür edib və onu may ayında Bakıda keçiriləcək “Beynəlxalq Forum”da görməkdən şad olacaqlarını bildirib. 2024-cü ildə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin keçiriləcəyini nəzərə alaraq böyük şairin Britaniya Milli Kitabxanasında saxlanılan əlyazmalarının elektron variantının Azərbaycan Milli Kitabxanasına verilməsinə dəstək göstərməyi xahiş edib.

Делегация Азербайджана посетила Британскую национальную библиотеку
13 марта члены азербайджанской делегации, принимавшие участие в Международной книжной ярмарке, проходившей в Лондоне, посетили Британскую национальную библиотеку и встретились с генеральным директором библиотеки Роли Китингом.
В своем выступлении Роли Китинг рассказал о встрече с директором Азербайджанской национальной библиотеки, профессором Керимом Тахировым на ежегодном собрании CENL в Париже в июне прошлого года, а также о незабываемых днях, проведенных в Баку во время участия в праздновании 90-летия Национальной библиотеки Азербайджана в 2013 году, гостеприимстве азербайджанского народа, красоты Баку и образцах нашей национальной кухни. Роли Китинг отметил, что рад видеть своего давнего друга профессора Керима Тахирова и представителей Министерства культуры Азербайджанской Республики.
Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров в первую очередь выразил благодарность Роли Китингу за встречу. Он отметил, что между нашими странами существуют связи сотрудничества высокого уровня, поэтому важно расширить также и сотрудничество между национальными библиотеками двух стран. Он представил директору Британской национальной библиотеки свои предложения по подписанию меморандума о сотрудничестве между национальными библиотеками Азербайджана и Великобритании. В то же время Керим Тахиров отметил, что в Британской национальной библиотеке хранятся ценные рукописи выдающихся азербайджанских поэтов Н.Гянджеви, М.Физули, Х.Ширвани, Хатаи, М.Хади и других классиков, и обратился с просьбой оказать поддержку в их исследовании и предоставлении электронных копий Национальной библиотеке Азербайджана.
В своем выступлении советник Министерства культуры Азербайджанской Республики Эльчин Мустафаев поблагодарил руководство Британской национальной библиотеки за организацию мероприятия и сообщил, что в начале мая текущего года в Баку пройдет масштабное мероприятие в области международного культурного сотрудничества – «VI Бакинский международный форум по межкультурному диалогу». От имени руководства Министерства культуры Э.Мустафаев пригласил делегацию Британской национальной библиотеки на это мероприятие.
Заведующий отделом книжной промышленности Министерства культуры Азербайджанской Республики Акиф Марифли поблагодарил директора Роли Китинга за организацию мероприятия и отметил, что они будут рады видеть его на «Международном форуме», который состоится в мае в Баку. Учитывая, что в 2024 году будет отмечено 530-летие великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули, он попросил оказать поддержку в передаче Национальной библиотеке Азербайджана электронных версий рукописей великого поэта, хранящихся в Британской национальной библиотеке.