Milli Kitabxana “Əli Tudə - 100” adlı virtual sərgi təqdim edib
Bu il ömrü boyu azadlıq duyğuları və Cənub həsrəti ilə yaşayıb-yaradan şairin anadan olmasının 100 illik yubileyi tamam olur.
O, 1924-cü il yanvarın 31-də Bakı şəhərində anadan olub. Uşaq yaşlarında valideynlərini itirən şair nənəsinin himayəsində böyüyüb.
13 yaşı olanda Əlinin şeirləri qəzetlərdə çap olunub. Ancaq bu sevincin ömrü uzun çəkmir. Ötən əsrin 30-cu illərindən başlayan qanlı repressiyalar onların da talelərini, yollarını dəyişir. Əli nənəsi ilə birlikdə İrana sürgün olunur. Mühacir həyatı onun tale payı olur.
1940-cı illərdə İranda başlanan milli azadlıq hərəkatı Əlinin həyatında yeni bir səhifə açır. Şair milli ruhda yazdığı şeirləri ilə xalqı mübarizəyə səsləyirdi.
Bundan əlavə, Əli Tudə İran tarixində ilk dəfə olaraq Təbrizdə Milli Filarmoniya yaradıb. O, “Öz gözlərimlə” kitabında yazıb: “Bu təkcə Təbrizdə deyil, bütün İranda açılan ilk filarmoniya idi.
Mənim qibləm Vətəndir - deyən şair ayrılığın həsrətini köksündə gəzdirib və bütün yaradıcılığı boyu Vətən, Cənub həsrəti mövzusuna sadiq qalıb. Poeziya yolunda yorulmadan çalışan şair böyük Əli Tudə irsi qoyub getdi. “Cənub nəğmələri”, “Məhbusların son sözü”, “Arazın o tayında”, “Qəzəb”, “Təbriz yolu”, “Mühacir qeyrəti”, “Mənim səsim”, “Yarımçıq dastan” - bir sözlə, 40-dan çox kitabın müəllifi kimi ədəbiyyat tariximizdə yer aldı.
100 illik yubiley münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Əli Tudə - 100” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, dövri mətbuat səhifələrində haqqında dərc olunan məqalələr, müəllifi olduğu kitablar və haqqında yazılan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Eli_Tude_100/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

This year marks the 100th anniversary of the birth of the poet who lived and created with feelings of freedom and longing for the South Azerbaijan.
He was born on January 31, 1924 in Baku. The poet, who lost his parents as a child, grew up under the care of his grandmother.
Ali's poems were published in newspapers when he was 13 years old. But this pleasure does not last long. The bloody repressions that started in the 30s of the last century changed their fates and ways. Ali is exiled to Iran with his grandmother. Immigrant life is his destiny.
The national liberation movement that began in Iran in the 1940s opened a new page in Ali's life. The poet called the people to fight with his poems written in the national spirit.
In addition, Ali Tude established the National Philharmonic in Tabriz for the first time in the history of Iran. He wrote in his book "Öz gözlərimlə (With my own eyes)": "This was the first philharmonic opened not only in Tabriz, but in all of Iran.
My qibla is the Motherland - the poet said, the longing for separation was in his roots and he remained faithful to the theme of longing for the Homeland and the South Azerbaijan throughout his work. The great poet Ali Tude, who worked tirelessly on the path of poetry, left a legacy. "Cənub nəğmələri (Songs of the South)", "Məhbusların son sözü (The Last Word of the Prisoners)", "Arazın o tayında (Beyond Araz)", "Qəzəb (Anger)", "Təbriz yolu (The Way of Tabriz)", "Mühacir qeyrəti (The Immigrant's Zeal)", "Mənim səsim (My Voice)", "Yarımçıq dastan (The Unfinished Saga)" - in short, the author of more than 40 books took place in our literary history.
On the occasion of the 100th anniversary, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "Ali Tude - 100".
The virtual exhibition displays photos, articles published about him in periodicals, books he authored and books written about him.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Eli_Tude_100/index.htm.