Azərbaycan tarixinin ən faciəli hadisələrindən olan, eyni zamanda xalqımızın azadlıq və müstəqillik mübarizəsinin növbəti qəhrəmanlıq səhifəsi hesab edilən qanlı 20 Yanvar hadisəsindən 35 il ötür.
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qətliam törədib. Bu qanlı cinayət insanların azadlıq eşqini söndürə bilməyib, xalqımız qanı bahasına da olsa, öz dövlət müstəqilliyinə qovuşub.
Birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz azadlığı uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir. Hər il faciənin ildönümündə milyonlarla insan paytaxtın ən yüksək nöqtəsində salınan Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edir, qəhrəmanlarının xatirəsini anır.
Milli Kitabxanada 20 yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsinə dərin ehtiramla həsr olunmuş “20 yanvar – Qəhrəmanlıq və qürur günümüzdür!” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə bu faciəni əks etdirən fotolar, unudulmayan tarix, tariximizin şəhid qanı ilə yazılmış hünər səhifəsi – 20 yanvar faciəsi, qanlı hadisələrə ilk kəskin etiraz edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin prinsipial mövqeyi, Bakıda törədilmiş faciə haqqında dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/20_Yanvar_Qurur_gunumuz/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.

С кровавой трагедии 20 Января, являющейся одной из самых трагических страниц в истории Азербайджана и героическим этапом борьбы нашего народа за свободу и независимость, прошло уже 35 лет.
В ночь с 19 на 20 января 1990 года части бывшей советской армии устроили в Баку беспрецедентную расправу над мирным населением, поднявшимся на борьбу за создание независимого государства и защиту своего суверенитета. Это кровавое преступление не смогло погасить стремление людей к свободе, и наш народ, ценой своей жизни, обрел государственную независимость.
Трагедия 20 Января, ставшая символом единства и патриотизма, является славной страницей в истории борьбы нашего народа за свободу. Ежегодно в день годовщины трагедии миллионы людей посещают Аллею Шехидов, расположенную на самой высокой точке столицы, чтобы почтить память героев.
В Национальной библиотеке с глубоким уважением к светлой памяти шехидов 20 Января была подготовлена виртуальная выставка под названием «20 Января – наш день героизма и гордости».
На виртуальной выставке представлены фотографии, отражающие эту трагедию, материалы о незабываемой дате, странице героизма нашей истории, написанной кровью шехидов 20 Января, а также информация о принципиальной позиции Общенационального лидера Гейдара Алиева, который первым выступил с резким осуждением кровавых событий. Помимо этого, представлены статьи из периодической печати о событиях 20 Января и литература на азербайджанском и других языках, хранящаяся в фонде Национальной библиотеки.