Milli Kitabxanada “28 May - Müstəqillik Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
28-05-2025
28 may 1918-ci ildə müsəlman şərqində ilk demokratik, hüquqi, dünyəvi və parlamentli respublikasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması elan olunub.
Milli Kitabxanada bu tarixi və ələmətdar gün ilə əlaqədar “28 May - Müstəqillik Günü”  adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə müsəlman şərqində ilk demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümuriyyəti haqqında dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar, fotolar, nəşr olunmuş Azəbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/28_may/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

28 мая 1918 года было объявлено о создании Азербайджанской Демократической Республики — первой демократической, правовой, светской и парламентской республики в мусульманском Востоке.
В связи с этой исторической и знаменательной датой в Национальной библиотеке пользователям в онлайн-режиме представлена виртуальная выставка под названием «28 мая – День независимости».
На выставке демонстрируются материалы, опубликованные на страницах периодической печати, фотографии, а также издания на азербайджанском и других языках, посвящённые Азербайджанской Демократической Республике — первому демократическому государству мусульманского Востока.