Milli Kitabxanada “28 May – Müstəqillik Günü” ilə əlaqədar tədbir və elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə ilk öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq bildirib ki, 1918-ci ilin 28 may tarixində şərqdə ilk demokratik, dünyəvi respublika Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması elan olunub. Müstəqilliymizin nişanəsi olan cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yalnız müsəlman şərqində deyil bütün dünyada demokratiya ənənələrinin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmiş və bir çox ilklərə imza atmışdır. Bu dövrdə elm, təhsil, dövlətçilik və bir çox sahələrdə ciddi addımlar atılmış, bu gün fəaliyyət göstərən Azərbaycan Milli Kitabxanasının özülü, yaranması haqqında ilk qərarlar da məhz bu dövrdə başlamışdır.
Uzun müddət, yəni sovet dövründə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradıcıları və onların fəaliyyətinin qadağan olunmasına baxmayaraq, 1991-ci ildə Azərbaycan xalqı tarixdə ikinci dəfə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra bu qadağalara son qoyulub və xalq Cümhuriyyətin ideallarını davam etdirərək bu tarixi varislik üzərində yeni müstəqil Azərbaycan dövlətini yaratmışdır.
1993- cü ildə Azərbaycan xalqının təkidli tələbi və xahişi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə gələn Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqil ölkə olması, dövlətçiliyin qorunub saxlanılması, möhkəmlənməsi və demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesinin uğurla həyata keçirilməsi istiqamətində ciddi adımlar atmışdır.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi irsinin davamçısı, Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev öz fəaliyyəti ilə Azərbaycanın müstəqillik dayaqlarını daha da möhkəmlədirib. Bu gün artıq ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz bərpa olunub. Üçrəngli bayrağımız dövlətimizin gücünün və xalqımızın milli birliyinin nişanəsi kimi Bütov Azərbaycanda dalğalanır.
Bu şanlı tarixi bizə yaşadan Azərbaycan dövlətinə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə və dövlətimizin, xalqımızın müstəqilliyi, suverenliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizə minnətdarıq və Azərbaycan xalqı ərazi bütövlüyümüz uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini heç vaxt unutmayacaqdır.
Bu gün Milli Kitabxananın da Azərbaycan dövləti onun müstəqilliyi, dövlət siyasəti, Azərbaycanın reallıqlarının dünyada təbliği istiqamətində öz üzərinə düşən məsələləri yerinə yetirirdiyini söyləyən direktor elektron məlumat bazalarının hazırlanması və 3 dildə dünyaya yayınlanmasının bu istiqamətdə atılan vacib adımlardan biri olduğunu vurğulayıb.
Sonda professor Kərim Tahirov “28 May – Müstəqillik Günü” münasibətilə Azərbaycan xalqını, dövlətini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevi təbrik edib uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Milli Kitabxananın elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova 1918-ci ildə yaranan müsəlman şərqində ilk müstəqil respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında bəhs edərək bildirib ki, 1993- cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin liderlik siyasəti nəticəsində Azərbaycan öz müstəqilliyini qoruyub saxlayıb. Bu gün Ulu Öndərimizin siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu, üç rəngli bayrağımızın həmin ərazilərdə dalğalandığını bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin işğaldan azad olan ərazilərdə qurub yaratmaq siyasətinə Azərbaycan Milli Kitabxanasının da qoşulduğunu və 2021- ci ildə Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirovun təklifi ilə Kitabxanada “Qarabağa kitabla gedək” layihəsi həyata keçirildiyini söyləyən direktor müavini artıq Ağdamda, Laçında, Xankəndində qurulan yeni kitabxanaların kitabla təmin olunduğunu bildirib.
Tədbirin davamında Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “28 May - Müstəqillik Günü” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Şərqdə İlk Parlamentli Respublika - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlərin fikirləri”, “İstiqlal Bəyannaməsi”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları”, “Azərbaycan Hökuməti”, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin İqtisadi İnkişaf Platforması”, “Təhsil”, “Nəşrlər”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya”və s. bölmələrdən ibarətdir. Məlumat bazasında yerləşdirilən materiallar tammətnləri ilə təqdim olunur
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/Cumhuriyyet/ linkindən istifadə edə bilərlər.
Sonda iştirakçılar bu tarixi və əlamətdar gün ilə əlaqədar açılan “28 May - Müstəqillik Günü” adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar.
Sərgidə rəsmi sənədlər toplusu, müstəqil Aərbaycanın tarixi və bu günü, dövlət rəmzləri, milli istiqlal mübarizəsi tarixi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasında əvəzsiz tarixi xidmətləri olan aydınlarımızın həyat və və fəaliyyəti haqqında, ordu quruculuğu, dövlət-din münasibətləri, dil, məktəb və tədrislə bağlı görülən işlər, həyata keçirilən və nəzərdə tutulan layihələr, səhiyyənin təşkili və bu sahələrdə fəaliyyət göstərən rəsmi və qeyri-hökumət təşkilatlarının fəaliyyəti haqqında Azəbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие, приуроченное ко Дню независимости – 28 мая, а также презентация электронной базы данных.
В первую очередь прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открыв мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров отметил, что 28 мая 1918 года было объявлено о создании первой в Востоке демократической и светской республики — Азербайджанской Демократической Республики. Просуществовавшая всего 23 месяца, эта республика стала символом нашей независимости и оказала значительное влияние на формирование демократических традиций не только в мусульманском Востоке, но и во всем мире. В этот период были предприняты важные шаги в науке, образовании, государственном строительстве и других сферах. Именно тогда были приняты первые решения о создании ныне действующей Национальной библиотеки Азербайджана.
В 1993 году по настойчивому требованию и просьбе народа к власти вновь пришёл Общенациональный лидер Гейдар Алиев, который предпринял серьёзные шаги в направлении укрепления государственной независимости, защиты государственности и строительства демократического, правового и светского государства.
Преемник политического наследия Общенационального лидера, Верховный Главнокомандующий, Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев своей деятельностью ещё больше укрепил основы независимости страны. Сегодня восстановлены территориальная целостность и суверенитет страны. Наш трёхцветный флаг как символ могущества государства и национального единства народа развевается над единым Азербайджаном.
Мы выражаем глубокую признательность Азербайджанскому государству, Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву и отдаем дань уважения шехидам, отдавшим свои жизни за независимость, суверенитет и территориальную целостность нашей страны. Азербайджанский народ никогда не забудет их светлую память.
Директор отметил, что сегодня Национальная библиотека также выполняет свою миссию в направлении популяризации государственной политики и реалий Азербайджана в мире, и одним из важных шагов в этом направлении является создание электронных баз данных и их распространение на трёх языках.
В завершение своего выступления профессор Керим Тахиров поздравил народ Азербайджана, государство и Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева с Днём независимости — 28 мая и пожелал дальнейших успехов.
Выступившая на мероприятии заместитель директора Национальной библиотеки по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию, доктор философии по истории Адиба Исмайлова рассказала об Азербайджанской Демократической Республике — первой независимой республике в мусульманском Востоке, образованной в 1918 году. Она отметила, что благодаря политическому лидерству Общенационального лидера Гейдара Алиева в 1993 году Азербайджану удалось сохранить независимость. Продолжая этот курс, Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев обеспечил восстановление территориальной целостности страны, и ныне трёхцветный государственный флаг гордо развевается на этих землях.
Заместитель директора также сообщила, что Национальная библиотека присоединилась к политике созидания и восстановления на освобождённых территориях, осуществляемой Президентом Азербайджанской Республики, и по инициативе профессора Керима Тахирова в 2021 году была реализована программа «Отправимся в Карабах с книгой». В рамках проекта новые библиотеки, построенные в Агдаме, Лачине и Ханкенди были обеспечены книгами.
В продолжение мероприятия была представлена электронная база данных под названием «28 мая – День независимости», подготовленная сотрудниками Национальной библиотеки.
Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Первая парламентская республика Востока — Азербайджанская Демократическая Республика», «Основные даты деятельности Азербайджанской Демократической Республики», «Мнения выдающихся личностей», «Декларация независимости», «Основатели Азербайджанской Демократической Республики», «Правительство Азербайджана», «Платформа экономического развития Азербайджанской Демократической Республики», «Образование», «Издания «Увековечение памяти», «Фотогалерея», «Видеогалерея» и других. Материалы в электронной базе данных представлены в полнотекстовой форме.
Ознакомиться с электронной базой данных можно по ссылке: https://anl.az/el/emb/Cumhuriyyet/
В завершение участники мероприятия ознакомились с традиционной книжной выставкой под названием «28 мая – День независимости», открытой по случаю этой исторической и знаменательной даты.
На выставке представлены сборники официальных документов, публикации об истории и современности независимого Азербайджана, о государственных символах, истории национально-освободительной борьбы, о жизни и деятельности выдающихся деятелей, сыгравших важную роль в создании Азербайджанской Демократической Республики, военном строительстве, государственно-религиозных отношениях, языке, системе образования, реализуемых и планируемых проектах, организации здравоохранения, а также об официальных и неправительственных организациях, работающих в этих сферах. Издания представлены на азербайджанском и различных других языках.