28 may 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada Müstəqillik gününə həsr olunmuş “28 May – Müstəqillik Günü” adlı elektron məlumat bazası və eyniadlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazasında (https://anl.az/el/emb/Cumhuriyyet/) tammətnli resurslar “Rəsmi sənədlər”, “Şərqdə ilk parlamentli respublika - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlərin fikirləri”, “İstiqlal bəyannaməsi”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları”, “Azərbaycan hökuməti”, “Təhsil”, “Nəşrlər”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrində istifadəçilərə təqdim olunur.
Virtual sərgidə (https://anl.az/el/vsb/28_may/index.html) müstəqilliyimizin tarixi, dövlətçilik tarixi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması, Cümhuriyyət yaradıcıları və s. mövzularda dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk dünyəvi, hüquqi və demokratik respublika – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti meydana gəldi və Azərbaycan dövlətçiliyinin müasir siyasi-hüquqi əsasları formalaşdı.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti türk və islam dünyasında ilk parlamentli respublika olmaqla yanaşı, bütün vətəndaşlar üçün bərabər siyasi hüquqların təmin edilməsini qarşıya məqsəd qoyub.
Azərbaycan Milli Şurası 1918-ci il mayın 28-də qəbul etdiyi İstiqlaliyyət Bəyannaməsində dövlətin respublika idarəetmə formasına malik olduğunu, millət, məzhəb, sinif və cins fərqi qoyulmadan vətəndaşların siyasi hüquqlarının təmin ediləcəyini bəyan edib.
1918-ci il noyabrın 9-da Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin təklifi ilə üçrəngli-mavi, qırmızı və yaşıl zolaqlardan ibarət Azərbaycan bayrağı qəbul edilib. Bu bayraq müsəlman Şərqində ilk dünyəvi dövlətin siyasi və mədəni identitetinin rəmzinə çevrilib. Ondan əvvəl Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bayrağı qırmızı rəngdə olub.
Azərbaycan Demokratik Respublikası mürəkkəb beynəlxalq və daxili siyasi şəraitdə cəmi 23 ay fəaliyyət göstərə bilib. 1920-ci il aprelin 28-də bolşevik ordusunun Bakıya daxil olması ilə Cümhuriyyət devrilib və Azərbaycan Sovet Rusiyasının tərkibinə məcburi şəkildə qatılıb. Lakin bu devrilmə istiqlal ideyasını məhv edə bilməyib, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin “Bir kərə yüksələn bayraq bir daha enməz” çağırışı milli azadlıq ideologiyasının əsas ifadəsinə çevrilib. 1991-ci ildə Sovet İttifaqının süqutu ilə Azərbaycan dövlət müstəqilliyini yenidən bərpa edib və özünü 1918-ci il Cümhuriyyətinin hüquqi varisi elan edib.
1990-cı ildən etibarən 28 may tarixi Respublika Günü – dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsi günü kimi qeyd olunmağa başlayıb. Daha sonra 2021-ci il 15 oktyabr tarixli qərarla bu günün adı “Müstəqillik Günü” kimi dəyişdirilib.

В Национальной Библиотеке пользователям представлены электронные проекты, посвящённые Дню независимости
28 мая 2026 года в Национальной Библиотеке пользователям были представлены электронная база данных «28 Мая — День независимости» и одноимённая виртуальная выставка, посвящённые Дню независимости.
В электронной базе данных представлены полнотекстовые ресурсы по разделам: «Официальные документы», «Азербайджанская Демократическая Республика — первая парламентская республика на Востоке», «Основные даты деятельности Азербайджанской Демократической Республики», «Высказывания выдающихся личностей», «Декларация независимости», «Основатели Азербайджанской Демократической Республики», «Правительство Азербайджана», «Образование», «Издания», «Увековечение памяти», «Фотогалерея» и «Видеогалерея».
На виртуальной выставке представлены статьи, опубликованные в периодической печати, а также литература на азербайджанском и иностранных языках, посвящённые истории независимости Азербайджана, истории государственности, созданию Азербайджанской Демократической Республики, её основателям и другим связанным темам.
28 мая 1918 года возникла первая в мусульманском Востоке светская, правовая и демократическая республика — Азербайджанская Демократическая Республика, что положило начало формированию современных политико-правовых основ азербайджанской государственности.
Азербайджанская Демократическая Республика стала не только первой парламентской республикой в тюркском и исламском мире, но и поставила своей целью обеспечение равных политических прав для всех граждан.
В Декларации независимости, принятой Национальным советом Азербайджана 28 мая 1918 года, было провозглашено, что государство имеет республиканскую форму правления и гарантирует политические права граждан независимо от национальности, вероисповедания, социального происхождения и пола.
9 ноября 1918 года по предложению Мухаммеда Эмина Расулзаде был принят Государственный флаг Азербайджана, состоящий из трёх горизонтальных полос — синей, красной и зелёной. Этот флаг стал символом политической и культурной идентичности первого светского государства мусульманского Востока. До этого флаг Азербайджанской Демократической Республики был красного цвета.
Азербайджанская Демократическая Республика смогла просуществовать лишь 23 месяца в сложных международных и внутренних политических условиях. 28 апреля 1920 года с вступлением большевистской армии в Баку республика была свергнута, а Азербайджан принудительно включён в состав Советской России. Однако это не смогло уничтожить идею независимости. Призыв Мухаммеда Эмина Расулзаде: «Единожды вознесенному знамени вовек не пасть!» стал одним из главных символов национально-освободительной идеологии. После распада Советского Союза в 1991 году Азербайджан восстановил свою государственную независимость и объявил себя правопреемником республики 1918 года.
С 1990 года дата 28 мая начала отмечаться как День Республики — день восстановления государственной независимости. Позднее, в соответствии с решением от 15 октября 2021 года, название этого праздника было изменено на «День независимости».