23 aprel – Beynəlxalq Kitab Günü
Mütaliəyə marağın artması, kitabxana-oxucu əlaqələrinin genişlənməsi, kitab müzakirələrinin keçirilməsi, mütaliənin sevdirilməsi kitabxanaların qarşısında duran əsas vəzifələrdən biridir.
Gənclərin fəal mütaliəyə cəlb olunması, mütaliə mədəniyyətinin formalaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə layihəsi əsasında Milli Kitabxananın nəzdində həftənin bütün günləri 24 saat fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxana - sərbəst mütaliə məkanında 8 saylı tam orta məktəbin 4a və 7 saylı tam orta məktəbin 3a sinif şagirdlərinin iştirakı ilə “23 aprel – Beynəlxalq Kitab Günü” adlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq, şagirdləri bayram münasibəti ilə təbrik etmiş, “23 aprel – Beynəlxalq Kitab Günü”nün yaranma tarixi haqqında məlumat vermişdir. Kitabxananın direktoru tədbir çərçəvəsində keçirilən şeir müsabiqəsini açaraq, sözü şagirdlərə vermişdir.Şagirdlər Azərbaycan ədəbiyyatı və dünya ədəbiyyatı yazıçılarının yaradıcılığından şeirlər söyləmişlər. Müsabiqənin qaliblərinə və tədbirin digər iştirakçılarına “Beynəlxalq Kitab Günü” münasibəti ilə kitab hədiyyə edilmişdir.

One of the main tasks of the libraries are improving reading literacy, expanding reciprocal relations between library and readers and organizing book discussions.
For the purpose of active involvement of young people in reading and in order to establish reading literacy, an event named “23 April – International Book Day” was held in the Open Library operating under the National Library 24 hours a day and 7 days a week, on the basis of the joint project of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan National Library with the participation of pupils of secondary school № 8 and secondary school № 7.
Director of the National Library prof. Karim Tahirov welcomed the guests, congratulated the pupils on the occasion of the holiday and gave brief information about the history of “23 April – International Book Day”. Director of the library announced the poet competition within the framework of the event. The pupils performed poems by Azerbaijani writers and world writers.
The winners of the competition and other participants of the event were given books on the occasion of the “International book day”.