Milli Kitabxana 8-ci Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində öz tədbirlərinə start verib
Bakı şəhərində oktyabrın 5-dən 9-dək Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 8-ci Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi öz fəaliyyətinə başlayıb.
Sərgini Baş nazirin müavini Əli Əhmədov açaraq bütün oxucuları kitab bayramı münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, Azərbaycanda belə sərgi-yarmarkaların keçirilməsi artıq bir ənənə halını alıb. Vurğulayıb ki, “Kitab insanın bilik, vərdişlər qazanmasında böyük yer tutur. İnsan nailiyyətlərinin hamısını kitabla əlaqələndirirlər. Kitabsız insan cəmiyyətinin inkişafını təsəvvür etmək olmaz. İndi kitab elektron aləmdə yaşamaq üçün rəqabət aparır. Azərbaycan dövləti, cəmiyyəti elmə böyük hörmətlə yanaşır. Bu gün Azərbaycan Respublikasının kitab çapı dövlətin diqqət mərkəzindədir”.
Tədbirdə Mədəniyyət naziri Anar Kərimov çıxış edərək sərginin əhəmiyyətindən danışıb. O, vurğulayıb ki, sərginin əsas məqsədi cəmiyyətdə kitaba olan marağı artırmaq və mütaliə mədəniyyətini təbliğ etmək, oxucuları nəşriyyat işi sahəsində olan rəqəmsal yeniliklərlə tanış etmək, ölkəmizdə kitab sənayesi sektorunun və müasir ədəbi proseslərin inkişafını dəstəkləməkdir.
Nazir çıxışının sonunda kitab bayramı münasibətilə bütün kitabsevərləri təbrik edib, sərgi iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Açılış mərasimində Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Serdar Çam, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar və digərləri çıxış ediblər.
Sərgi zamanı Milli Kitabxananın təşkil etdiyi “Şuşa tarixi sənədlərdə (Milli Kitabxananın fondundan)” və “Xurşidbanu Natəvan ­­­– 190” mövzusunda nadir kitabların təqdimatı ilə sərginin açılışı və “Biz səni dirçəldəcəyik, Əziz Şuşa!” adlı Elektron Məlumat bazasının təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində Mədəniyyət naziri cənab Anar Kərimov, Baş nazirin müavini Əli Əhmədov, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Serdar Çam, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri Qənirə xanım Paşayeva, Hacı Nuran, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və digər yerli və xarici qonaqlar iştirak ediblər.
Direktor Kərim Tahirov Milli Kitabxana stendində yaradılmış “Şuşa tarixi mənbələrdə”, “Şuşa nadir kitablar kolleksiyasından”, “Əziz Şuşa, biz səni dirçəldəcəyik!”, “Milli Kitabxananın Qızıl fondundan” və “Xurşidbanu Natəvan – 190” bölmələrindəki kitablarla tanış edib. Sonra o, Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Biz səni dirçəldəcəyik, Əziz Şuşa!” adlı Elektron məlumat bazasını təqdim edib.
Qeyd edilib ki, Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”; “Prezident İlham Əliyev: “Əziz Şuşa, Sən azadsan!”; “Görkəmli şəxsiyyətlər Şuşa haqqında”; “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa bəyannaməsi”; “Tarixi”; “Tarixi abidələr”; “İnzibati quruluşu”; “Görkəmli şəxsiyyətləri”; “Nəşrlər”; “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Tədbirin davamında Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən hazırlanmış “Şuşa tarixi mənbələrdə” adlı biblioqrafiya kitabının təqdimatı da keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq bildirib ki, bu il cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Şuşa ili” adlandırılıb. Həmin sərəncamı əsas tutaraq Milli Kitabxana olaraq Şuşanın tarixinə həsr olunan biblioqrafiya hazırladıq. Direktor vurğulayıb ki, Milli Kitabxana olaraq bu artıq bizim Şuşaya həsr olunan ikinci biblioqrafiyamızdır.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, professor İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası ölkənin baş kitabxanası olaraq öz funksiyasını ləyaqətlə yerinə yetirir. O, vurğulayıb ki, bu gün təqdimatı olan biblioqrafiya kitabı Qarabağın, onun tacı olan Şuşa şəhərinin tarixinin öyrənilməsində tədqiqatçılar üçün bələdçi rolunu oynayacaq. O, çıxışı zamanı bildirib ki, Ədəbiyyat İnstitutu olaraq Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə layihəsi olan “Qarabağa kitabla gedək” kitabtoplama kampaniyasına qoşularaq 1000 nüsxəyə yaxın kitab bağışlamışıq.
Tədbirlərdə Azərbaycan Milli Kitabxanasının dəvəti ilə gələn Albaniya, Latviya, Rusiya, Qırğızıstan kitabxanalarının əməkdaşları öz ölkələrinə dair ekspozisiya ilə təmsil olunublar.

The National Library has started its activities at the 8th Baku International Book Fair
The 8th Baku International Book Fair, organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, started its activities at the Baku Expo Center from 5 to 9 October.
Deputy Prime Minister Ali Ahmadov opened the exhibition and congratulated all the readers on the occasion of Book Day. He said that such exhibitions and fairs have become a tradition in Azerbaijan. He emphasized that "The book occupies a great place in the acquisition of knowledge and habits of a person. All human achievements are related to the book. It is impossible to imagine the development of human society without books. Now the book is struggling to survive in the electronic world. The Azerbaijani state and society have great respect for science. Today book printing in the Republic of Azerbaijan is in the center of state attention.”
Minister of Culture Anar Karimov spoke at the event about the importance of the exhibition. He emphasized that the main goal of the exhibition is to increase the interest in books in the society and to promote the culture of reading, to familiarize readers with digital innovations in the field of publishing, to support the development of the book industry sector and modern literary processes in our country.
At the end of his speech, the minister congratulated all the book lovers on the occasion of the Book Day and wished the participants of the exhibition success.
Deputy Minister of Culture and Tourism of Turkey Serdar Cham, Chairman of Azerbaijan Writers' Union, People's Writer Anar and others spoke at the opening ceremony.
During the exhibition, the National Library organized the opening of the exhibition with the presentation of rare books on "Shusha Historical Documents (from the National Library)" and "Khurshidbanu Natavan - 190 and "We will revive you, Dear Shusha!" the presentation of the Electronic Database was held.
At the presentation ceremony, Minister of Culture Mr. Anar Karimov, Deputy Prime Minister Ali Ahmadov, Deputy Minister of Culture and Tourism of Turkey Serdar Cham, Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis Ms. Ganira Pashayeva, Haji Nuran, President of the International Turkish Culture and Heritage Foundation Gunay Efendiyeva and other local and foreign guests have participated.
Director Karim Tahirov introduced the books from the sections "Shusha historical sources", "Shusha from the collection of rare books", "Dear Shusha, we will revive you!", "From the Golden fund of the National Library" and "Khurshidbanu Natavan - 190" created at the stand of the National Library. Then, he presented the electronic database "We will revive you,  Dear Shusha!" by the employees of the National Library.
It was noted that the Electronic database consists of sections such as "Official documents"; "President Ilham Aliyev: "Dear Shusha, You are free!"; "Thoughts of Prominent personalities about Shusha"; "Shusha declaration on alliance relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey"; "History"; "Historical monuments"; "Administrative structure"; "Prominent personalities"; "Publications"; "Photo gallery" and "Video gallery".
In the continuation of the event, the presentation of the bibliography book "Shusha in historical sources" prepared by the National Library of Azerbaijan was held.
Director of the National Library, Professor Karim Tahirov, opened the event and said that this year was named "Shusha Year" by order of President Ilham Aliyev. Based on that decree, we prepared a bibliography dedicated to the history of Shusha as the National Library. The director emphasized that as the National Library, this is our second bibliography dedicated to Shusha.
The vice-president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, professor Isa Habibbayli, made a speech and said that the National Library of Azerbaijan fulfills its function as the main library of the country with dignity. He emphasized that the bibliography book presented today will serve as a guide for researchers in the study of the history of Karabakh, the city of Shusha, which is its crown.
During his speech he said that the Institute of Literature joined the book collection campaign "Let's go to Karabakh with a book" which is a joint project of the Ministry of Culture and the National Library and donated about 1000 books.
Employees of the libraries of Albania, Latvia, Russia, Kyrgyzstan, who came to the events with the invitation of the National Library of Azerbaijan and were represented by an exposition about their countries.