Milli Kitabxanada “Akademik Teymur Kərimli” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
Akademik Teymur Həşim oğlu Kərimli 2 oktyabr 1953-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Nürgüd kəndində anadan olmuşdur. 1970-ci ildə orta məktəbi qızıl medalla, 1975-ci ildə indiki Bakı Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Həmin ildə Kəlbəcər rayonunda orta məktəbdə müəllim kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır. 1977-1980-ci illərdə AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aspiranturasında təhsil almış, 1983-cü ildə “Nizamidə tarixin romantik qavrayışı (“Yeddi gözəl” poeması üzrə)” mövzusunda namizədlik dissertasiyası, 2004-cü ildə “Nizami yaradıcılığında tarixi şəxsiyyət və tarixi hadisə ideya-estetik qayənin konteksti və yardımçısı kimi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
Teymur Kərimli otuz ildən artıq AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərmişdir. Uzun illər İnstitutun “Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı” şöbəsinə rəhbərlik etmişdir. 2002-ci ildən Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində (2002-2003-cü və 2012-2013-cü illərdə Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda direktor vəzifəsinin icraçısı) çalışmışdır.
Teymur Kərimli “Nizami və tarix”, “Görünməyən Füzuli”, “Akademik Akif Əlizadə: istedadla enerjinin harmoniyası”, “Gözəllərin axıra qalmışı”, “Şərqin qapısından dünyaya”, “Hicran ömrü”, “Akademik Əhməd Mahmudov” kitablarının, ümumtəhsil məktəblərinin X sinifləri üçün “Ədəbiyyat” dərsliyinin və yüzdən artıq elmi məqalənin müəllifidir.
2014-cü ildən hazırki dövrədək AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışır.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Akademik Teymur Kərimli” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, Teymur Kərimlinin müəllifi olduğu kitablar, məqalələr, həmçinin tərcümə və redaktə etdiyi kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Teymur_Kerimli/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Академик Теймур Керимли»
02-10-2023
Академик Теймур Хашим оглы Керимли родился 2 октября 1953 года в селе Нургуд Ордубадского района Нахчыванской Автономной Республики. В 1970 году окончил среднюю школу с золотой медалью. В 1975 году он с отличием окончил филологический факультет нынешнего Бакинского государственного университета и в том же году стал преподавателем в средней школе Кельбаджарского района. В 1977-1980 годах учился в аспирантуре Института литературы имени Низами НАНА, в 1983 году написал кандидатскую диссертацию на тему «Романтическое восприятие истории у Низами (по поэме «Семь красавиц»)», а в 2004 году защитил докторскую диссертацию на тему «Историческая личность и историческое событие как контекст и содействие идейно-эстетической мысли в творчестве Низами.
Теймур Керимли более тридцати лет проработал в Институте литературы имени Низами НАНА. В течение многих лет он возглавлял отдел «Средневековая азербайджанская литература» института. С 2002 года был заместителем директора по научной работе Института литературы (исполнял обязанности директора Института литературы имени Низами в 2002-2003 и 2012-2013 годах).
Теймур Керимли является автором книг «Низами и история», «Невидимый (скрытый) Физули», «Академик Акиф Ализаде: гармония таланта и энергии», «В мир из ворот Востока», «Академик Ахмед Махмудов», учебника «Литература» для 10-го класса общеобразовательных школ, а также более сотни научных статей.
С 2014 года по настоящее время  Т. Керимли является директором Института рукописей имени Мухаммада Физули НАНА.
По случаю юбилея, сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «Академик Теймур Керимли».
На виртуальной выставке представлены фотографии Теймура Керимли, а также книги и статьи, автором, переводчиком и редактором которых является выдающийся академик.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Teymur_Kerimli/index.htm.