Albaniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Besart Kadia və Albaniya Respublikası səfirliyinin diplomatı Dr. Dorian Koçi Milli Kitabxananın qonağı olub
28-01-2026
28 yanvar tarixində Albaniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Besart Kadia və Albaniya Respublikası səfirliyinin diplomatı cənab Dr. Dorian Koçi Milli Kitabxanada olub. Qonaqları Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov qəbul edib. Görüş zamanı qonağa Milli Kitabxana haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, 5 milyona yaxın kitab fondu olan Milli Kitabxana dünyanın 90 ölkəsinin milli kitabxanaları ilə kitab mübadiləsini həyata keçirir, 54 ölkənin milli  kitabxanası ilə qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandum imzalayıb.
Direktor Kərim Tahirov Milli Kitabxananın fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr haqqında ətraflı məlumat verərək, Azərbaycan Milli Kitabxanasının Albaniya Milli Kitabxanası ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında memorandumun 2022-ci ildə imzalandığını bildirib.
Cənab səfirin bu səfərinin iki ölkə milli kitabxanaları arasında qarşılıqlı əlaqələrin gələcək perspektivlərinin müəyyənləşəcəyini qeyd edən direktor  2025-ci ildə Albaniya Milli Kitabxanasında Azərbaycan Ədəbiyyatı bölməsinin açıldığını xüsusilə vurğulayaraq, Azərbaycan Milli Kitabxanasında da belə bir bölmənin 2 il əvvəl yaradıldığını səfirin diqqətinə çatdırmışdır. Ötən il Tiranada səfərdə olarkən Albaniya Milli Kitabxanası ilə tanışlıq zamanı həmin kitabxananın fondlarında Azərbaycanla bağlı kifayət qədər nəşrlərin, habelə əlyazmalarının mövcudluğu barədə danışan K.Tahirov bu mənbələrin birgə araşdırılması və rəqəmsallaşdırılması ilə əlaqədar qarşılıqlı razılığa gəldiklərini də vurğulamış, Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondlarında da Albaniya ilə bağlı mövcud olan materialların da qarşılıqlı şəkildə öyrənilməsi, rəqəmsallaşdırılması və istifadəsinin genişləndirilməsinə də ehtiyac olduğunu bildirmişdir.
Səfir Besart Kadia səmimi qəbula görə təşəkkür edərək  Albaniya Milli Kitabxanası ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında qarşılıqlı əlaqələrin eləcə də beynəlxalq kitab mübadiləsinin genişləndirilməsində öz dəstəyini göstərəcəyini bildirib. O, Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu və burada albaniyalı yazıçı və şairlərin səfirlik tərəfindən türk və Azərbaycan dilində nəşr olunmuş kitablarının təqdimatının keçirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkmişdir.
Görüşdə hər iki ölkənin kitabxana mütəxəssisləri arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, kitabxanalarda mövcud olan kitablar və əlyazmaların qorunması, rəqəmsallaşdırılması və elmi dövriyyəyə cəlb edilməsi sahəsində əməkdaşlıq barədə də fikir mübadiləsi olmuşdur.
Direktor qonaqlara “Salam Azərbaycan”, “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu və “Tükənməz Xəzinə”  kitablarını hədiyyə edib.
Sonra qonaqlar Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə tanış olub və kitabxananı çox bəyəndiklərini söyləyiblər.

28 января Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Албания в Азербайджане господин Бесарт Кадия и дипломат посольства Республики Албания доктор Дориан Кочи посетили Национальную Библиотеку. Гостей принял директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров.
В ходе встречи гостям была предоставлена информация о Национальной Библиотеке. Отмечалось, что фонд библиотеки насчитывает около 5 миллионов книг, она осуществляет книгообмен с национальными библиотеками 90 стран мира и подписала меморандумы о взаимном сотрудничестве с национальными библиотеками 54 стран.
Директор Керим Тахиров подробно рассказал о деятельности библиотеки и реализуемых проектах, отметив, что меморандум о взаимном сотрудничестве между Национальной Библиотекой Азербайджана и Национальной Библиотекой Албании был подписан в 2022 году.
Керим Тахиров подчеркнул, что визит посла поможет определить перспективы дальнейшего сотрудничества между национальными библиотеками двух стран. Он особенно отметил, что в 2025 году в Национальной Библиотеке Албании была открыта секция азербайджанской литературы, а аналогичная секция была создана в Национальной Библиотеке Азербайджана два года назад. При визите в Тирану в прошлом году, знакомясь с Национальной Библиотекой Албании, он рассказал о наличии значительного количества изданий и рукописей, связанных с Азербайджаном, и отметил, что достигнута взаимная договоренность о совместном изучении и оцифровке этих материалов. Также было подчеркнуто, что материалы, связанные с Албанией, в фондах Национальной Библиотеки Азербайджана также нуждаются в совместном изучении, оцифровке и расширенном использовании.
Посол Бесарт Кадия поблагодарил за теплый прием и отметил, что готов оказать поддержку в расширении сотрудничества между Национальными Библиотеками Албании и Азербайджана, а также в развитии международного книгообмена. Он подчеркнул, что всегда готов к сотрудничеству с Национальной Библиотекой Азербайджана и отметил важность проведения презентаций книг албанских писателей и поэтов, изданных посольством на турецком и азербайджанском языках.
На встрече также обсуждались вопросы обмена опытом между библиотечными специалистами двух стран, сохранения, оцифровки и включения в научный оборот существующих книг и рукописей в библиотеках.
Директор подарил гостям фотоальбомы «Салам,Азербайджан», «Азербайджанская Национальная Библиотека» и книгу «Неиссякаемая сокровищница».
После этого гости познакомились с Национальной Библиотекой и отметили, что им очень понравилось пребывание в библиотеке.