24 iyun 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada “26 iyun – Narkomaniyaya və Narkobiznesə Qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə insan cəmiyyətinin mənəvi və əxlaqi dəyərlərinə böyük zərbə vuran, sosial-iqtisadi inkişafa mənfi təsir göstərən, insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhlükə yaradan, cinayətkarlığın artmasına səbəb olan narkomaniya və narkobiznes haqqında dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar, fotolar və kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Narkomaniyaya_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə isə narkomaniyaya qarşı qətiyyətlə mübarizə aparılmasından bəhs edən ədəbiyyatlar, “Psixoaktiv maddələrdən istifadənin risk amilləri", "Asılı davranışın inkişafına yeniyetmənin yaş xüsusiyyətlərinin təsiri", "Yeniyetmələrdə psixoaktiv maddələrdən asılılığın formalaşma mərhələləri", "Psixoaktiv maddələrdən istifadənin əsas əlamətləri", Azərbaycanda yayılmış psixoaktiv maddələr və onların sağlamlığa zərərli təsiri və s. mövzularda məlumat - təbliğat xarakterli kitablar nümayiş olunur.
26 iyun – Narkomaniyaya və Narkobiznesə Qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü 1987-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən təsis edilib. Bu əlamətdar günün əsas məqsədi qlobal ictimaiyyətin diqqətini narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi və asılılıqla bağlı təhlükələrə yönəltmək, sağlam həyat tərzini təbliğ etməkdir.
Narkomaniya ilə mübarizə sağlam cəmiyyətin formalaşması baxımından əsas məqsəd və vəzifələrdəndir. Azərbaycanın dövlət siyasətində başlıca vəzifə olan, sağlam nəslin formalaşması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər sırasında mühüm istiqamət kimi diqqət yetirilən narkomaniya ilə mübarizə kampaniya xarakterli deyil, davamlı siyasətdir.
Ulu öndər Heydər Əliyev narkomanlığa və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizəni ümumdövlət vəzifəsi hesab edərək, 26 avqust 1996-cı il tarixdə müvafiq fərman imzalayıb və problemin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyulub. Bu Fərman əsasında 2000-ci ilə qədərki dövr üçün narkomanlığın yayılmasına, narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə üzrə Ümummilli Proqram hazırlanıb, Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyası yaradılıb, 18 iyun 1999-cu ildə Milli Məclis tərəfindən “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə haqqında” qanun qəbul olunub.
Dövlət başçısı İlham Əliyev çıxışlarında daim bildirir ki, həyata keçirilən siyasətin önündə vətəndaş amili dayanır. Əhalinin sağlamlığının yüksək səviyyədə qorunması da prioritet məsələlərdəndir. Azərbaycanın gələcəyi kimi dəyərlənləndirilən gənclərimizə diqqət və qayğı isə daha mühüm vəzifə kimi qeyd edilir. Azərbaycan gəncliyinin bu gününə və gələcəyinə xidmət edən Dövlət Proqramlarının müddəalarında da bu kimi tələblər öz əksini tapır. Hər bir qurum üzərinə düşən məsuliyyəti lazımi səviyyədə yerinə yetirməklə qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olmağa öz töhfəsini verir.
Azərbaycanın gələcəyi kimi dəyərləndirilən gənclərin sağlamlığının təminatı daim diqqətdə saxlanılan məsələdir. Ölkəmizin davamlı inkişafı hər bir problemin uğurlu həllinə, qarşıya qoyulan məqsədə yüksək səviyyədə nail olmağa stimul verir.

В Национальной Библиотеке пользователям представлены виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставки под названием «26 июня — Международный день борьбы с наркоманией и наркобизнесом»
24-06-2026
24 июня 2026 года в Национальной Библиотеке была представлена пользователям виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка под названием «26 июня — Международный день борьбы с наркоманией и наркобизнесом».
На виртуальной выставке представлены материалы периодической печати, фотографии и книги, посвящённые наркомании и наркобизнесу — явлениям, наносящим серьёзный ущерб нравственным и моральным ценностям общества, негативно влияющим на социально-экономическое развитие, представляющим угрозу жизни и здоровью людей и способствующим росту преступности.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Narkomaniyaya_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm
В традиционной выставке представлены литература о решительной борьбе с наркоманией, а также информационно-просветительские издания по темам: «Факторы риска употребления психоактивных веществ», «Влияние возрастных особенностей подростков на развитие зависимого поведения», «Этапы формирования зависимости у подростков», «Основные признаки употребления психоактивных веществ», «Распространённые в Азербайджане психоактивные вещества и их вредное воздействие на здоровье» и другие.
26 июня — Международный день борьбы с наркоманией и наркобизнесом — был учреждён Генеральной Ассамблеей ООН в 1987 году. Основная цель этой памятной даты — привлечь внимание мирового сообщества к угрозам незаконного оборота наркотиков и зависимости, а также популяризировать здоровый образ жизни.
Борьба с наркоманией является одной из ключевых задач формирования здорового общества. В государственной политике Азербайджана это направление рассматривается как важный и приоритетный элемент системной и долгосрочной стратегии, направленной на формирование здорового поколения.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев рассматривал борьбу с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков как общегосударственную задачу и 26 августа 1996 года подписал соответствующий указ, положивший начало новому этапу в решении этой проблемы. На его основе была разработана Государственная программа по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств на период до 2000 года, создана Государственная комиссия, а 18 июня 1999 года Милли Меджлисом был принят закон «О борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ».
Президент Ильхам Алиев в своих выступлениях постоянно подчёркивает, что в основе проводимой политики находится человек и его благополучие. Особое внимание уделяется охране здоровья населения, а также заботе о молодёжи как о будущем страны. Эти принципы отражены и в государственных программах, направленных на развитие азербайджанской молодёжи.
Обеспечение здоровья молодёжи, которая рассматривается как будущее Азербайджана, является вопросом, находящимся под постоянным вниманием. Устойчивое развитие нашей страны стимулирует успешное решение каждой проблемы и достижение поставленных целей на высоком уровне.