Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində iyunun 5-də Türkmənistan Dövlət Mədəniyyət Mərkəzinin Muğamlar Sarayında incəsənət ustalarımızın iştirakı ilə möhtəşəm qala konsert təşkil olunub.
Konserti Türkmənistan Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Bahar Seyidova, iki ölkənin mədəniyyət nazirləri Adil Kərimli, mədəniyyət, elm xadimləri və ictimaiyyət nümayəndələri izləyiblər.
Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Bahar Seyidova çıxış edərək iki ölkə arasında əlaqələrin köklü tarixə malik olduğunu bildirib.
Deyib ki, Türkmənistan ilə Azərbaycanı birləşdirən çox amillər var. Lakin bunların arasında mədəniyyət amili xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bahar Seyidova Azərbaycanın incəsənət ustalarına uğurlar arzulayıb.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə qardaş ölkənin hökumətinə minnətdarlığını bildirib.
Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında bütün sahələrdə, o cümlədən mədəniyyət sahəsində əlaqələr ildən-ilə inkişaf edir. Qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirilməsi mədəni əlaqələrin daha da dərinləşməsinə böyük töhfə verir. Sonra səhnə incəsənət ustalarımızın ixtiyarına verilib.
Konsertdə Xalq artistləri Azər Zeynalov, Teyyub Aslanov, Gülyaz və Gülyanaq Məmmədovalar, Faiq Ağayev, Əməkdar artist Gülüstan Əliyeva, solistlər Nərmin Nərimanlı, Rəvanə Qurbanova, Samirə Rəcəbli, Əmrah və Aişə Orucovlar, Fatimə Cəfərzadə, Röya Mürsəlova və Sahib İsmiyev çıxış ediblər.
Fikrət Əmirov adına Azərbaycan Dövlət Xalq Çalğı Alətləri Orkestri, Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestri (dirijor: Mustafa Aşurov), Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı (bədii rəhbər: Xalq artisti Rüfət Xəlilzadə), “Savalan” qrupu rəngarəng musiqi və rəqs nömrələri ilə gecəyə xüsusi rəng qatıblar.
Türkmən xalq mahnılarının da yer aldığı proqram tamaşaçılar tərəfindən sürəkli alqışlarla qarşılanıb.
Azərbaycanın zəngin musiqi və rəqs mədəniyyətinin yüksək səviyyədə təqdim olunduğu gecə türkmən tamaşaçılarına unudulmaz sənət zövqü yaşadıb.

В рамках Дней культуры Азербайджана 5 июня во Дворце мугама Государственного культурного центра Туркменистана состоялся торжественный гала-концерт с участием мастеров искусства Азербайджана.
В рамках Дней культуры Азербайджана 5 июня в Дворце мугама Государственного культурного центра Туркменистана состоялся торжественный гала-концерт с участием мастеров искусства Азербайджана.
Концерт посетили заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Бахар Сейидова, министры культуры обеих стран, в том числе Адиль Керимли, а также деятели культуры, науки и представители общественности.
Выступая на мероприятии, заместитель председателя Кабинета Министров Бахар Сейидова отметила, что отношения между двумя странами имеют глубокие исторические корни. Она подчеркнула, что существует множество факторов, объединяющих Туркменистан и Азербайджан, однако особое значение среди них имеет культура, и пожелала успехов азербайджанским мастерам искусства.
Министр культуры Азербайджана Адиль Керимли в своём выступлении выразил благодарность правительству братской страны за высокий уровень гостеприимства, оказанного азербайджанской делегации.
Было отмечено, что сотрудничество между двумя странами во всех сферах, включая культуру, постоянно развивается. Проведение взаимных Дней культуры вносит значительный вклад в углубление культурных связей.
После этого сцена была предоставлена мастерам искусства.
В концерте выступили народные артисты Азер Зейналов, Тейюб Асланов, Гюльяз и Гюльянаг Мамедовы, Фаик Агаев, заслуженная артистка Гюлюстан Алиева, а также солисты Нармин Нариманлы, Равана Гурбанова, Самира Раджабли, Амрах и Айша Оруджовы, Фатима Джафарзаде, Ройа Мурсалова и Сахиб Исмаилов.
Также выступили: Азербайджанский государственный оркестр народных инструментов имени Фикрета Амирова, Азербайджанский государственный камерный оркестр имени Кара Караева (дирижёр — Мустафа Ашуров), Азербайджанский государственный ансамбль танца (художественный руководитель — народный артист Руфат Халилзаде), а также группа «Савалан», которые придали вечеру особый колорит своими музыкальными и танцевальными номерами.
Программа, включавшая также туркменские народные песни, была встречена зрителями продолжительными аплодисментами.
Вечер, на котором азербайджанская музыкальная и танцевальная культура была представлена на высоком уровне, подарил туркменской публике незабываемые эмоции.