Astanada beynəlxalq konfrans çərçivəsində “Molla Pənah Vaqif” kitabının təqdimatı olub
Astanada “Oxuyan dünyada oxuyan millət” adlı beynəlxalq simpozium çərçivəsində türkdilli dövlətlərin Milli Kitabxana direktorlarının V beynəlxalq konfransı keçirilir.
Qazaxıstan Milli Kitabxanasının təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransın məqsədi türk mədəniyyətinin təbliği, türkdilli dövlətlərin milli kitabxanaları arasında dil və tarixi əsasda əməkdaşlığın inkişafı, məlumat mübadiləsi, müasir layihələrin reallaşdırılmasıdır.
Konfransda türkdilli dövlətlərin kitabxanalarının bazalarının artırılması məsələləri müzakirə edilib.
Tədbirin moderatoru M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov “Azərbaycan kitabxanası bu gün” mövzusunda çıxış edib.
Konfrans çərçivəsində akademik Nizami Cəfərovun “Molla Pənah Vaqif” kitabının təqdimatı keçirilib.
Kərim Tahirov TÜRKSOY-un 2017-ci ili “Molla Pənah Vaqif ili” elan etdiyini xatırladıb.
Çıxış edən TÜRKSOY-un baş katibi, professor Düsen Kaseinov Molla Pənah Vaqifin əsərlərinin bir neçə dilə tərcümə olunması ilə bağlı işlərin aparıldığını bildirib.
Müəllif Nizami Cəfərov kitabda Molla Pənah Vaqifin həyatı, yaradıcılığı, dünyagörüşündən bəhs edildiyini söyləyib.
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı konfransda “Sosial-mədəni mühitdə tarixi muzeylərin yetişməkdə olan nəslin formalaşmasına təsiri” mövzusunda çıxış edib.
Yekunda türkdilli dövlətlərin milli kitabxana direktorlarının V beynəlxalq konfransının nizamnaməsi imzalanıb.
Qazaxıstan Mədəniyyət və İdman Nazirliyi tərəfindən M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirova minnətdarlıq diplomu təqdim edilib.

В Астане в рамках международной конференции состоялась презентация «Молла Панах Вагиф»
В Астане в рамках международного симпозиума «В читающей стране читающая нация» состоялась 5-я международная конференция директоров Национальной Библиотек тюркоязычных стран.
Целью конференции, проведенной по инициативе Национальной Библиотеки Казахстана, являлась пропаганда тюркской культуры, упрочение культурных и языковых связей в сотрудничестве национальных библиотек, обмен информацией, реализация современных планов. На конференции обсуждались вопросы увеличения количества информационных баз библиотек тюркоязычных государств.
Модератор мероприятия директор Национальной Библиотеки им. М.Ф.Ахундзаде профессор Керим Тахиров выступил с докладом «Азербайджанская библиотека сегодня». В рамках конференции состоялась презентация книги академика Низами Джафарова «Молла Панах Вагиф».
Керим Тахиров отметил, что 2017 год был объявлен ТЮРКСОЙ годом «Моллы Панаха Вагифа».
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ, профессор Дюшен Касеинов сказал, что ведутсяработы по переводу произведений Моллы Панаха Вагифа на ряд иностранных языков. Автор презентуемой книги Низами Джафаров рассказал о жизни и творчестве великого Моллы Панаха Вагифа.
Директор Национального Азербайджанского Музея Истории НАНА, академик Наиля Велиханлы выступила на конференции с докладом на тему: «Воздействие исторических музеев на формирование подрастающего поколения в социально-культурном пространстве»
По окончании мероприятия состоялась церемония подписания положения 5-й международной конференции директоров национальных библиотек тюркоязычных стран.
Директору Азербайджанской Национальной Библиотеки им. М.Ф.Ахундзаде Кериму Тахирову был вручен диплом Министерства Культуры и Спорта Казахстана.