Milli Kitabxanada “26 iyun - Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ordu quruculuğu, Heydər Əliyev və Müstəqil Azərbaycanın ordu quruculuğu, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin mükəmməl ordu quruculuğu strategiyası, hərb tarixi, 44 günlük Vətən müharibəsi, "Dəmir yumruq"un möhürü, tarixə adı qızıl hərflərlə yazılmış generallar, hərbi xadimlər, veteranlar, qazilər və vətən uğrunda şəhid olumuş hərbiçilər haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılması müstəqil Azərbaycanın dövlət quruculuğunun mühüm nailiyyətlərindən biridir. Ordumuzun yaradılması prosesi əslində ölkəmizin müstəqilliyinin tarixidir.
Əsası hələ 1918-ci il Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qoyulmuş Azərbaycan ordusunun ənənələri müasir dövrdə də qorunub saxlanılır və inkişaf etdirilir. Bu isə Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin ciddi səyləri nəticəsində mümkün olmuşdur. Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Silahlı Qüvvələr quruculuğu sahəsində aparılan işlər ölkəmizdə mütəşəkkil, qüdrətli ordu yaratmağa imkan vermiş, onun gələcəkdə daha da möhkəmlənməsi üçün əsaslı zəmin yaratmışdır. Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev çıxışlarının birində demişdir ki, müasir, mütəşəkkil ordu yaradılması Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında ən böyük tarixi xidmətlərindən biri olmuşdur. Bu gün Azərbaycanın güclü ordusu vardır. Azərbaycan Ordusu qarşıda duran bütün vəzifələri həll etməyə qadir bir ordudur.

В Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная выставка и одноимённая традиционная книжная выставка под названием «26 июня — День Вооружённых Сил Азербайджанской Республики».
На выставках демонстрируются официальные документы, книги на азербайджанском и других языках, посвящённые созданию армии в период Азербайджанской Народной Республики, роли Гейдара Алиева в создании независимой армии Азербайджана, военной стратегии и тактике Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, истории военного дела, 44-дневной Отечественной войне, мощи «Железного кулака», генералах, военачальниках, ветеранах, офицерах и военнослужащих, погибших за Родину. Также представлены статьи из периодической прессы и фотографии.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm
Отметим, что создание Вооружённых Сил Азербайджанской Республики является одним из важных достижений государственного строительства независимого Азербайджана. Процесс создания нашей армии — это, по сути, история независимости нашей страны.
Традиции Азербайджанской армии, заложенные ещё во времена Азербайджанской Народной Республики в 1918 году, сохраняются и развиваются в современный период. Это стало возможным благодаря серьёзным усилиям нашего Общенационального Лидера Гейдара Алиева. Под руководством Общенационального Лидера Гейдара Алиева работа по строительству Вооружённых Сил позволила создать в нашей стране организованную и мощную армию, а также заложила прочную основу для её дальнейшего укрепления. Президент Азербайджана, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев в одном из своих выступлений отметил, что создание современной, организованной армии стало одним из величайших исторических заслуг Гейдара Алиева перед азербайджанским народом. Сегодня Азербайджан располагает сильной армией, способной выполнять все поставленные перед ней задачи.