Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya şəbəkəsinin inkişafı və kitabxana xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə Dövlət Proqramının (2015-2020-ci illlər) Layihəsinin müzakirəsi
22-08-2014
Avqust ayının 22-də Milli Kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Nəşriyyat, reklamın təşkili və informasiya şöbəsinin müdiri Vaqif Quliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya şəbəkəsinin inkişafı və kitabxana xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə Dövlət Proqramının (2015-2020-ci illlər) Layihəsi müzakirə olunmuşdur.
Müzakirədə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Nəşriyyat, reklamın təşkili və informasiya şöbəsinin məsləhətçisi Kəmalə Əliyarova, C. Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanasının direktoru Tahir Sadıqov, Xətai rayon MKS-nin direktoru Oruc Quliyev, Yasamal rayon MKS-nin direktoru Vəfa Quliyeva, Səbail rayon MKS-nin direktor müavini Rəhilə Əliyeva, Milli Kitabxananın direktor müavini Mələkxanım Hacıyeva, elmi katib Əminə Cəfərova, Oxuculara xidmət şöbəsinin müdiri Ədibə İsmayılova, Kitabxanaların metodik təminatı şöbəsinin müdiri Adilə Abdullayeva iştirak etmişlər.
Əvvəlcə “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya sahəsinin 2008-2013-cü illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramı” nın nəticələri haqqında qısaca danışılmışdır. Daha sonra Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya şəbəkəsinin inkişafı və kitabxana xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə Dövlət Proqramının (2015-2020-ci illlər) Layihəsi ətrafında müzakirələr aparılmış, layıhəyə təklif və iradlar bildirilmişdir. Layihəyə “Məcburi nüsxə sistemi haqqında Qanun”un yazılması, “Kitabxana işi haqqında Qanun”a dəyişiklik və əlavələrin edilməsi, ölkədaxili və xarici ölkələrə kitab göndərilməsi üçün kitabxanalara 50 % güzəştin tətbiq edilməsi, kitabxanalara kitab alınması üçün ƏDV-nin ləğv edilməsi, kitabxanaların kitabla təchizatı sistemini qaydaya salmaq üçün Milli Kitabxananın nəzdində yeni nəşlər evinin yaradılması, region kitabxanalarının avtomatlaşdırılması infrastrukturunun yaradılması, Milli Kitabxana üçün əlavə binanın tikilməsi, Respublika Kitabxana Şurasının yaradılması, rayon kitabxanalarına monitorinqlərin təşkili, kitabxanalar üçün texniki savadlı kadrların yetişdirilməsi, Azərbaycanı təbliğ etmək məqsədilə beynəlxalq sərgilərə, ayrı-ayrı cəmiyyət və institutlara kitab göndərmək üçün “Azərbaycanı tanıdaq” (şərti ad) fondunun yaradılması, Kitab Palatası üçün ayrıca binanın tikilməsi, Kitabxana Kollektorunun işinin təkmilləşdirilərək yeni əsaslar üzərində qurulması, kitab evi, kitab mərkəzinin yaradılması, yeni kitabxana binalarının tikilməsi, TV-də kitab, kitabxana ilə bağlı verilişin açılması və s. təkliflər irəli sürülmüş və müzakirələr aparılmışdır.

On August 22, “Draft State Program on the development of library-information network and library services (2015-2020)” was discussed at the National Library.
22-08-2014
On August 22, “Draft State Program on the development of library-information network and library services (2015-2020)” was discussed at the National Library. The discussions were led by Vagif Guliyev, the head of the Publishing, Advertisement and Information Department of Azerbaijan Republic Cultural and Tourism Ministry. The director of Azerbaijan National Library Karim Tahirov, advisor of Publishing, Advertisement and Information Department of Ministry of Culture and Tourism Kamala Aliyarova, the director of Republic Youth Library named after Jafar Jabbarly Tahir Sadigov, the director of Centralized Library System of Yasamal district Vafa Guliyeva, the director of Centralized Library System of Khatai district Oruj Guliyev, the deputy director of Centralized Library System of Sabail district Rahila Aliyeva, the deputy director of the National Library Malakkhanum Hajiyeva, scientific secretary Amina Jafarova, head of the department “User Service” Adiba Ismayilova, the head of the department “Methodical guide for Libraries” Adila Abdullayeva took part in the discussions.
At first, they spoke briefly on the summary of “State Program on the development of library-information field for the years 2008-2013”. Then discussions around draft state program on the development of library-information network and library services (2015-2020) were held, suggestions and comments put forward.
Addition of the “Law on Mandatory Copy System” to the program, making changes and amendments to the “Law on the work of library” , application of 50% discount to the libraries for the external and internal book transfer , VAT abolition for the libraries to buy books, establishment of new publishing house at the National Library to regulate book provision system of libraries, establishment of automation infrastructure of regional libraries, construction of additional storage building for the National Library, establishment of Republic Library Board, monitoring visits to the regional libraries, staff trainings, creation of the foundation” Lets propagate Azerbaijan” (provisional name) in order to propagate Azerbaijan by sending books to international exhibitions, different unions and institutions, a separate building construction for Book Chamber, the upgrade of Book Collector, the establishment of book house and book centers, new library buildings, TV programs on book, library and etc. were suggested and discussions held.