Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən nəşr olunmuş “Naxçıvan-90” kitabının təqdimat mərasimi
22-10-2014
Oktyabr ayının 22-də Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən nəşr olunmuş “Naxçıvan-90” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı. Sonra söz Mədəniyyət və Turizm Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevə verildi. O, Naxçıvanın tarixi haqqında geniş danışdı.
Çıxışçılar Naxçıvan Muxtar Respublikasının Bakı şəhərindəki daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov, Təhsil Nazirinin müavini Firudin Qurbanov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, MM-nin üzvləri Eldar İbrahimov, Elmira Axundova Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikasının milli dövlətçilik tariximizin elmi, ədəbi-mədəni irsimizin formalaşmasında, zənginləşməsində mühüm rol oynadığından, şəhərsalma mədəniyyətinin 5 min il yaşının faktlarla sübut edildiyindən və s. məsələlərdən danışdılar.
Tədbirin sonunda iştirakçılar “Naxçıvan-90” adlı geniş kitab sərgisi ilə tanış oldular. Sərgidə Naxçıvanın tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, təbiəti, təhsili, səhiyyəsi, arxeologiyası, ədəbi mühiti, görkəmli şəxsiyyətləri, ümummilli lider heydər Əliyev cənablarının Naxçıvanın ictimai siyasi həyatında, inkişafında rolu haqqında 150-dən artıq kitab öz əksini tapmışdır.

Published by the Ministry of Culture and Tourism, the book “Naxçıvan- 90” was presented at Azerbaijan National Library
22-10-2014
Published by the Ministry of Culture and Tourism, the book “Naxçıvan- 90” was presented at Azerbaijan National Library on October 22, 2014.
Opening the presentation ceremony, the director of Azerbaijan National Library Karim Tahirov welcomed the guests. Then the first deputy director of the minister of Culture and Tourism Vagif Guliyev took the stage. He spoke about the history of  Nakhchivan.
The speakers- the head of the Permanent Mission of Nakhchivan Autonomous Republic Bakhtiyar Asgarov, the deputy director of the minister of Education Firudin Gurbanov, the vice-president of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) Isa Habibbayli, the members of the parliament Eldar Ibrahimov, Agil Abbas, Elmira Akhundova stated the role of Nakhchivan Autonomous Republic which is the integral part of the Republic of Azerbaijan in the development and enrichment of  our national statehood history, scientific, cultural heritage and the facts on its five-thousand-year- old town-building culture.
At the end of the event, the participants got themselves acquianted with the book exhibition Naxçıvan- 90”. More than 150 books on the history, culture, art, nature, archeology, the prominent figures and educational& health-care systems as well as our nationwide leader Heydar Aliyev’s role in the development of the socio-political life of Nakhchivan were displayed at the exhibition.