9 iyun 2026-cı il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında respublikamızda yaşayan azsaylı xalqların mədəniyyətini nümayiş etdirmək məqsədilə “Azərbaycanda yaşayan azsaylı xalqlar” (http://anl.az/el/vsb/Azerbaycanda_yasayan_azsayli_xalqlar/index.htm) adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə azsaylı xalqların ədəbiyyatı, mədəniyyəti, adət-ənənələrinə dair kitab və məqalələr, fotolar təqdim olunur.
Azərbaycan müxtəlif etnik və dini qrupların ənənəvi dözümlülük və harmonik birgəyaşayışı üzərində qurulmuş və həyata keçirilən milli siyasətin aparıldığı çoxmillətli və çoxdinli ölkədir.
Azərbaycanda yaşayan etnik qrupların bütün nümayəndələri, azsaylı xalqlar, milli azlıqlar və etnik qruplar vahid ailədə, qarşılıqlı anlaşma və hörmət şəraitində yaşayır, eyni hüquq və vəzifələrə, təhlükəsizlik səviyyəsinə malikdirlər.
Ölkəmizdə müxtəlif millətlərin milli birlik, milli həmrəylik mühitində, dostluq, qardaşlıq şəraitində yaşaması, bu torpağa qəlbən bağlanması, onların hər birinin Azərbaycanı doğma Vətəni kimi sevməsi, azadlığı uğurunda şəhid olması 44 günlük Vətən müharibəsində bir daha öz təsdiqini tapıb. Vətən müharibəsi bir daha onu göstərdi ki, Azərbaycanda bütün xalqlar dostluq, qardaşlıq, həmrəylik şəraitində yaşayır və bu 44 günlük müharibə bir daha onu təsdiq etdi ki, ölkəmizdə milli birlik, milli həmrəylik var.
Bu gün Azərbaycan etnoqrafik rəngarəngliyi ilə seçilir. Onun ərazisində Azərbaycan türkləri ilə bərabər dağ yəhudiləri, tatlar, talışlar, kürdlər, molokanlar, ingiloylar, saxurlar, avarlar, ləzgilər, xınalıqlılar, buduqlular, qrızlar kimi etnik qruplar yaşayır. Qeyd olunan etnik qrupların nümayəndələri özlərini azərbaycanlı saysalar da, hər bir qrup özünəməxsus fərqli mədəniyyətin elementlərini qoruyub saxlayır. Bu mədəniyyət məişət həyatında, sənətkarlıqda, mətbəxdə və müxtəlif mərasimlərdə öz əksini tapmaqdadır.

В Национальной Библиотеке была представлена пользователям виртуальная выставка под названием «Малочисленные народы, проживающие в Азербайджане»
09-06-2026
9 июня 2026 года в Национальной Библиотеке Азербайджана пользователям была представлена виртуальная выставка «Малочисленные народы, проживающие в Азербайджане» (http://anl.az/el/vsb/Azerbaycanda_yasayan_azsayli_xalqlar/index.htm), посвящённая демонстрации культурного разнообразия народов, живущих в стране.
На виртуальной выставке представлены книги, статьи и фотографии, посвящённые литературе, культуре, обычаям и традициям малочисленных народов.
Азербайджан является многонациональной и многоконфессиональной страной, где проводится государственная политика, основанная на традиционной толерантности и гармоничном сосуществовании различных этнических и религиозных групп.
Все представители этнических общин, малочисленных народов и национальных меньшинств живут в единой семье, в условиях взаимопонимания и уважения, обладая равными правами, обязанностями и уровнем безопасности.
Отмечается, что в стране представители различных народов живут в атмосфере национального единства, дружбы и братства, искренне связывают себя с этой землёй, любят Азербайджан как свою Родину и в годы 44-дневной Отечественной войны многие из них также внесли свой вклад, включая участие и самопожертвование. Эта война ещё раз показала существование в стране национального единства и солидарности.
Сегодня Азербайджан отличается этнографическим разнообразием. Наряду с азербайджанскими тюрками здесь проживают горские евреи, таты, талыши, курды, молокане, ингилои, сахуры, аварцы, лезгины, хыналыгцы, будугцы и крызы.
Представители указанных этнических групп считают себя азербайджанцами, однако каждая из них сохраняет элементы своей уникальной культуры. Эта культура находит отражение в повседневной жизни, ремёслах, кухне и различных обрядах.