Milli Kitabxanada “Bəxtiyar Vahabzadə-100” adlı metodik vəsait onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
2025-ci ildə Azərbaycanın Xalq şairi, görkəmli dramaturq, ədəbiyyatşünas və ictimai xadim, bütün Türk dünyasının tanınmış şairi Bəxtiyar Mahmud oğlu Vahabzadənin anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Azərbaycan ədəbiyyatının zirvə şəxsiyyətlərindən biri olan Bəxtiyar Vahabzadə, vətənpərvərlik, fəlsəfi düşüncələr, sevgi və insanlıq mövzularında dərin mənalı əsərləri ilə xalqımızın ruhuna toxunmuşdur. Şairin yaradıcılığı milli mədəniyyətin formalaşmasında və inkişafında mühüm rol oynamışdır.
Xalq şairinin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən Bəxtiyar Vahabzadə-100adlı metodik vəsait hazırlanıb. Vəsaitdə Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı, həyat və fəaliyyəti haqqında məlumat, ədibin irsinin kitabxanalarda geniş təbliği məqsədilə müxtəlif kütləvi tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair tövsiyələr, Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı, B.M.Vahabzadənin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi haqqında, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı, “Bəxtiyar Vahabzadə adına” təqaüdün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin qərarı, ədibin həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri, görkəmli şəxslərin ədib haqqında söylədiyi fikirlər və ədəbiyyat siyahısı istifadəçilərin diqqətinə çatdırılıb.
Metodik vəsait ilə tanış olmaq istəyənlər https://www.anl.az/down/bextiyar_vahabzade.metodik.pdf  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям представлено методическое пособие под названием «Бахтияр Вагабзаде — 100» в онлайн-режиме
В 2025 году исполняется 100 лет со дня рождения Народного поэта Азербайджана, выдающегося драматурга, литературоведа и общественного деятеля, известного поэта всего тюркского мира Бахтияра Махмуд оглу Вагабзаде.
Один из выдающихся представителей азербайджанской литературы Бахтияр Вагабзаде глубоко затронул душу нашего народа своими проникновенными произведениями на темы патриотизма, философских размышлений, любви и человечности. Творчество поэта сыграло важную роль в формировании и развитии национальной культуры.
В честь 100-летнего юбилея Народного поэта, сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана подготовлено методическое пособие под названием «Бахтияр Вагабзаде — 100».
В пособии представлены распоряжения Президента Азербайджанской Республики: «О проведении 100-летнего юбилея Бахтияра Вагабзаде», «О проведении 90-летнего юбилея Бахтияра Вагабзаде», «Об увековечении памяти Бахтияра Вагабзаде», а также постановление Кабинета Министров Азербайджанской Республики о создании стипендии имени Бахтияра Вагабзаде. Кроме того, в пособии содержится информация о жизни и деятельности поэта, рекомендации по организации массовых мероприятий с целью широкого распространения его наследия в библиотеках, основные даты жизни и деятельности поэта, высказывания выдающихся личностей о Бахтияре Вагабзаде и список литературы.
Желающие ознакомиться с методическим пособием могут воспользоваться следующей ссылкой: https://www.anl.az/down/bextiyar_vahabzade.metodik.pdf.