Milli Kitabxanada “26 aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü” adlı kitab sərgisi açılıb
Aprelin 26-sı Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günüdür. Əqli Mülkiyyət sənaye, elm, sənət və ədəbiyyat sahəsində əqli fəaliyyətin nəticəsinə olan qanuni hüquqdur. Bu gün Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) tərəfindən 2000-ci ildə təsis edilib.
Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü hər il bir deviz altında keçirilir. 2025-ci ilin devizi belədir: "Əqli mülkiyyət və musiqi: əqli mülkiyyətin ritmini hiss edin".
Bu gün ölkəmiz əqli mülkiyyət sahəsində ən qabaqcıl dövlət kimi təqdim olunur. 22 may 2012-ci ildə “Əqli mülkiyyət hüquqlarının təminatı və piratçılığa qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qəbul olunması, 20 aprel 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılması və s. mülkiyyətin mühafizəsi sahəsindəki dövlət siyasəti bu sahədə həyata keçirilən tədbirlərin əhatə dairəsini daha da genişləndirib.
Milli Kitabxanada əqli mülkiyyətin qorunması, mənimsənilməsi, eləcə də əqli mülkiyyətin qorunma üsulları haqqında maarifləndirmə məqsədilə “26 aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü” adlı kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə əqli mülkiyyət siyasəti, əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsinin təminatı, patent qanunvericiliyi, müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar, məlumat topluları, ixtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri, əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər haqqında hüquqlar, Azərbaycan folkloru nümunələrinə, ənənəvi biliklərə və qeyri-maddi mədəni irs nümunələri, erməni plagiatçılığı və s. haqqında ədəbiyyatlar Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открыта книжная выставка под названием «26 апреля — Международный день интеллектуальной собственности»
26-04-2025
26 апреля отмечается Международный день интеллектуальной собственности.
Интеллектуальная собственность — это законное право на результаты интеллектуальной деятельности в области промышленности, науки, искусства и литературы. Этот день был учреждён Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС) в 2000 году.
Международный день интеллектуальной собственности ежегодно проходит под определённым девизом. Девиз 2025 года: «Интеллектуальная собственность и музыка: почувствуйте ритм интеллектуальной собственности».
Сегодня Азербайджан является одним из самых передовых государств в области интеллектуальной собственности. Принятие 22 мая 2012 года Закона Азербайджанской Республики «Об обеспечении прав интеллектуальной собственности и борьбе с пиратством», создание 20 апреля 2018 года по распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, а также другие меры государственной политики в области охраны собственности значительно расширили охват мероприятий, осуществляемых в этой сфере.
В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «26 апреля — Международный день интеллектуальной собственности», организованная с целью просвещения о защите интеллектуальной собственности и способах её охраны.
На выставке представлена литература на азербайджанском и иностранных языках, посвящённая политике в области интеллектуальной собственности, обеспечению защиты прав интеллектуальной собственности, патентному законодательству, авторскому праву и смежным правам, базам данных, изобретениям, полезным моделям, промышленным образцам, товарным знакам и географическим указаниям, правам на образцы азербайджанского фольклора, традиционным знаниям и объектам нематериального культурного наследия, а также фактам армянского плагиата и др.