3 may 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada “3 may - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı kitabsərgisi açılıb.
Sərgidə söz azadlığı və informasiya təhlükəsizliyi, söz azadlığı və informasiya hüququ, söz, fikir və mətbuat azadlığının təmin edilməsi haqqında sənədlər toplusu, dünyanın aparıcı ölkələrinin mətbu təcrübəsi, azad və düşüncə azadlığının tarixən necə təşəkkül tapması, virtual aləmdə etik normaların gözlənilməsi və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
3 may – Beynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü dünyada söz və mətbuat azadlığının əhəmiyyətini vurğulayan xüsusi bir gündür. Bu gün 1993-cü ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən təsis olunub və onun əsasında 1991-ci ildə Vindhuk şəhərində qəbul edilən Vindhuk Bəyannaməsi dayanır.
Hər il 3 may tarixində dünyanın müxtəlif ölkələrində konfranslar, seminarlar və tədbirlər keçirilir, media azadlığı ilə bağlı hesabatlar təqdim olunur və jurnalistlərin fəaliyyəti qiymətləndirilir. Bu gün, eyni zamanda, söz azadlığının qorunmasının hər bir insan üçün vacib olduğunu xatırladan əhəmiyyətli bir gündür.
Azərbaycanda söz və mətbuat azadlığını tənzimləyən hüquqi baza mövcuddur. Əsas hüquqi sənəd Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasıdir. Konstitusiyaya əsasən hər bir vətəndaşın fikir, söz və məlumat azadlığı təmin olunur, həmçinin senzura qadağan edilir.
Bundan əlavə, bu sahəni tənzimləyən bir sıra “Kütləvi informasiya vasitələri” haqqında, “Media haqqında”, “İnformasiya əldə etmək haqqında” qanunlar da mövcuddur.

В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка под названием «3 мая — Международный день свободы слова и печати».
03-05-2026
3 мая 2026 года в Национальной Библиотеке открылась книжная выставка под названием «3 мая — Международный день свободы слова и печати».
На выставке представлены литература и материалы на азербайджанском и иностранных языках, посвящённые свободе слова и информационной безопасности, свободе слова и праву на информацию, сборники документов об обеспечении свободы слова, мысли и печати, опыту ведущих стран мира в сфере СМИ, историческому формированию свободы и свободы мысли, соблюдению этических норм в виртуальном пространстве и другим темам.
3 мая — Международный день свободы слова и печати — особый день, подчёркивающий значение свободы слова и печати во всём мире. Этот день был учреждён Организацией Объединённых Наций в 1993 году, а его основой стала Виндхукская декларация, принятая в 1991 году в городе Виндхук.
Ежегодно 3 мая в разных странах мира проводятся конференции, семинары и различные мероприятия, представляются отчёты, связанные со свободой СМИ, а также даётся оценка деятельности журналистов. Этот день одновременно является важным напоминанием о том, что защита свободы слова имеет большое значение для каждого человека.
В Азербайджане существует правовая база, регулирующая свободу слова и печати. Основным правовым документом является Конституция Азербайджанской Республики. Согласно Конституции, каждому гражданину гарантируются свобода мысли, слова и информации, а также запрещается цензура.
Кроме того, существуют и другие законы, регулирующие данную сферу, в том числе законы «О средствах массовой информации», «О медиа» и «О доступе к информации».