3 may 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada “3 may - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı kitabsərgisi açılıb.
Sərgidə söz azadlığı və informasiya təhlükəsizliyi, söz azadlığı və informasiya hüququ, söz, fikir və mətbuat azadlığının təmin edilməsi haqqında sənədlər toplusu, dünyanın aparıcı ölkələrinin mətbu təcrübəsi, azad və düşüncə azadlığının tarixən necə təşəkkül tapması, virtual aləmdə etik normaların gözlənilməsi və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
3 may – Beynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü dünyada söz və mətbuat azadlığının əhəmiyyətini vurğulayan xüsusi bir gündür. Bu gün 1993-cü ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən təsis olunub və onun əsasında 1991-ci ildə Vindhuk şəhərində qəbul edilən Vindhuk Bəyannaməsi dayanır.
Hər il 3 may tarixində dünyanın müxtəlif ölkələrində konfranslar, seminarlar və tədbirlər keçirilir, media azadlığı ilə bağlı hesabatlar təqdim olunur və jurnalistlərin fəaliyyəti qiymətləndirilir. Bu gün, eyni zamanda, söz azadlığının qorunmasının hər bir insan üçün vacib olduğunu xatırladan əhəmiyyətli bir gündür.
Azərbaycanda söz və mətbuat azadlığını tənzimləyən hüquqi baza mövcuddur. Əsas hüquqi sənəd Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasıdir. Konstitusiyaya əsasən hər bir vətəndaşın fikir, söz və məlumat azadlığı təmin olunur, həmçinin senzura qadağan edilir.
Bundan əlavə, bu sahəni tənzimləyən bir sıra “Kütləvi informasiya vasitələri” haqqında, “Media haqqında”, “İnformasiya əldə etmək haqqında” qanunlar da mövcuddur.

A book exhibition titled “May 3 – International Day of Freedom of Speech and Press” has opened at the National Library of Azerbaijan
03-05-2026
On May 3, 2026, a book exhibition titled “May 3 – International Day of Freedom of Speech and Press” opened at the National Library of Azerbaijan.
The exhibition features literature in Azerbaijani and foreign languages on freedom of speech and information security, freedom of expression and the right to information, collections of documents on ensuring freedom of speech, thought, and the press, the media practices of leading countries around the world, the historical development of freedom of speech and thought, observance of ethical standards in the virtual world, and related topics.
May 3 – International Day of Freedom of Speech and Press is a special day highlighting the importance of freedom of expression and press freedom worldwide. The day was established by the United Nations in 1993 and is based on the Windhoek Declaration adopted in Windhoek in 1991.
Every year on May 3, conferences, seminars, and various events are organized in different countries around the world, reports on media freedom are presented, and the work of journalists is recognized. The day also serves as an important reminder that protecting freedom of expression is essential for every individual.
In Azerbaijan, there is a legal framework regulating freedom of speech and the press. The main legal document is the Constitution of the Republic of Azerbaijan. According to the Constitution, every citizen is guaranteed freedom of opinion, speech, and information, while censorship is prohibited.
In addition, several laws regulate this field, including the laws “On Mass Media,” “On Media,” and “On Access to Information”.