Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin ölkəmizdəki səfiri Milli Kitabxanada qonaq olub
Mayın 22-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycandakı səfiri Mohammed Al Blooshi Milli Kitabxanada olub. Görüş zamanı qonağa Milli Kitabxana haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, 5 milyondan artıq fondu olan Milli Kitabxana 80-ə yaxın ölkə ilə kitab mübadiləsi edir, 48 ölkə ilə memorandum imzalayıb. Kitabxananın onlayn istifadəçilərindən əksəriyyətini Avropa ölkələri təşkil edir.  Görüş zamanı bildirilib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasının Qətərlə və Misirlə geniş əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Belə ki, Milli Kitabxana Dubay şəhərində Məhəmməd İbn Rəşid kitabxanasının təşkilində də iştirak edib.
Qeyd olunub ki, bu görüş Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə əlaqələrin genişlənməsində böyük rol oynayacaq və  əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasına zəmin yaradacaqdır.
Səfir görüş zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının Əbu-Dabi, Dubay, Şarja kimi böyük şəhərləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin vacibliyindən bəhs etdi.
Görüşün sonunda qonağa Milli Kitabxana və Azərbaycan xalçaları haqqında kitablar, habelə digər kitablar hədiyyə edilib.

Посол Объединенных Арабских Эмиратов в нашей стране был гостем Национальной библиотеки
22 мая посол Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) в Азербайджанской Республике Мухаммед Аль Блуши посетил Национальную библиотеку. Во время встречи гостю была предоставлена информация о Национальной библиотеке. Было отмечено, что библиотека, имеющая более 5 миллионов фондов, обменивается книгами примерно с 80 странами, и подписала меморандумы с 48 странами. Также было замечено, что Национальная библиотека Азербайджана имеет широкие отношения сотрудничества с Катаром и Египтом. Национальная библиотека приняла участие в организации библиотеки Мухаммеда ибн Рашида в Дубае.
Было отмечено, что эта встреча сыграет большую роль в расширении связей с ОАЭ и послужит основой для подписания меморандума о сотрудничестве.
В ходе встречи посол отметил важность укрепления сотрудничества Национальной библиотеки Азербайджана с такими крупными городами, как Абу-Даби, Дубай, Шарджа.
В конце встречи гостю были подарены книги о Национальной библиотеке и азербайджанских коврах, а также другие книги.