Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin ölkəmizdəki səfiri Milli Kitabxanada qonaq olub
Mayın 22-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycandakı səfiri Mohammed Al Blooshi Milli Kitabxanada olub. Görüş zamanı qonağa Milli Kitabxana haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, 5 milyondan artıq fondu olan Milli Kitabxana 80-ə yaxın ölkə ilə kitab mübadiləsi edir, 48 ölkə ilə memorandum imzalayıb. Kitabxananın onlayn istifadəçilərindən əksəriyyətini Avropa ölkələri təşkil edir.  Görüş zamanı bildirilib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasının Qətərlə və Misirlə geniş əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Belə ki, Milli Kitabxana Dubay şəhərində Məhəmməd İbn Rəşid kitabxanasının təşkilində də iştirak edib.
Qeyd olunub ki, bu görüş Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə əlaqələrin genişlənməsində böyük rol oynayacaq və  əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasına zəmin yaradacaqdır.
Səfir görüş zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının Əbu-Dabi, Dubay, Şarja kimi böyük şəhərləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin vacibliyindən bəhs etdi.
Görüşün sonunda qonağa Milli Kitabxana və Azərbaycan xalçaları haqqında kitablar, habelə digər kitablar hədiyyə edilib.

The ambassador of the United Arab Emirates to our country visited the National Library
On May 22, United Arab Emirates Ambassador to Azerbaijan Mohammed Al Blooshi visited the National Library. During the meeting, the guest was informed about the National Library. It was reported that the National Library, which has more than 5 million funds, exchanges books with about 80 countries and has signed memorandums with 48 countries. Most of the library's online users are from European countries. During the meeting, it was stated that the National Library of Azerbaijan has extensive cooperative relations with Qatar and Egypt. Thus, the National Library participated in the organization of the Muhammad Ibn Rashid library in Dubai.
It was noted that this meeting will play an important role in the expansion of relations with the United Arab Emirates and will create a basis for signing a memorandum of cooperation.
During the meeting, the ambassador spoke about the importance of strengthening cooperation relations of the National Library of Azerbaijan with major cities such as Abu Dhabi, Dubai, and Sharjah.
At the end of the meeting, the guest was presented with books about the National Library and Azerbaijani carpets, as well as other books.