Aprelin 21-də Qırğızıstan Milli İncəsənət Muzeyində Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində ilk tədbir - "Azərbaycanın sənət incilərində yaşayan milli irsi” adlı sərginin açılışı olub.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Qırğızıstanın mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin birinci müavini Gülbara Abdıkalıkova, Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov, eləcə də İran, Pakistan və Özbəkistanın Qırğızıstandakı səfirləri və iki ölkənin mədəniyyət xadimləri, digər qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov və qırğızıstanlı həmkarı Gülbara Abdıkalıkova çıxış edərək mədəniyyət günlərinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Qeyd olunub ki, iki ölkə arasında mədəni əlaqələr zəngin tarixi yol keçib və əməkdaşlığın bundan sonra da inkişafı üçün davamlı səylər göstərilir.
Çıxışlardan sonra sərginin rəmzi açılışını bildirən lent kəsilib və qonaqlar ekspozisiya ilə tanış olublar.

21 апреля в Национальном музее искусств Кыргызстана в рамках Дней культуры Азербайджана состоялось первое мероприятие — открытие выставки под названием «Национальное наследие Азербайджана, живущее в жемчужинах искусства».
На церемонии приняли участие министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли, заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Гульбара Абдыкалыкова, посол Азербайджана в Кыргызстане Латиф Гандилов, а также послы Ирана, Пакистана и Узбекистана в Кыргызстане, деятели культуры двух стран и другие гости.
Заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Мурад Гусейнов и его кыргызская коллега Гульбара Абдыкалыкова в своих выступлениях подчеркнули важность Дней культуры.
Было отмечено, что культурные связи между двумя странами прошли долгий исторический путь, и для их развития предпринимаются совместные усилия.
После выступлений была перерезана символическая лента, ознаменовавшая открытие выставки, после чего гости ознакомились с экспозицией.