Sərgidə müəllifin əsərləri, rəyçi, məsləhətçı olduğu, fəaliyyəti haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuatda nəşr olunan məqalələri nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Professor Çingiz Əli oğlu Abdullayev 1 aprel 1960-cı ildə Ağstafa şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub.
1977-1982-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının mühəndis-mexanik ixtisası üzrə təhsil alıb.
1985-1990-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında əyani aspirant, elmi işçi və müəllim işləyib.
1994-cü ildən Alman–Azərbaycan Cəmiyyətinin sədri, 2016-cı ildən Bakı Slavyan Universitetinin Azərbaycan Multikulturalizm kafedrasının professoru, 2019-cu ildən AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitunun nəzdində Müdafiə Şurasının üzvüdür.
Azərbaycan Jurnalistlər və Yazıçılar birliyinin fəxri üzvüdür.
“Almaniya-Azərbaycan əlaqələri” (2000), “Almanlar Cənubi Qafqazda-200” (2017), “Siemens Azərbaycanda” (2017), Qüvvə (2022) və s.  kitabların müəllifidir.

В Национальной библиотеке по случаю 65-летнего юбилея профессора Чингиза Абдуллаева открылась книжная выставка под названием «Профессор Чингиз Абдуллаев – 65».
На выставке представлены произведения автора, книги — рецензентом и консультантом которых он является, литература о его деятельности на азербайджанском и других языках, а также его статьи, опубликованные в периодической печати.
Следует отметить, что профессор Чингиз Али оглы Абдуллаев родился 1 апреля 1960 года в семье интеллигентов в городе Агстафа.
В 1977–1982 годах обучался по специальности инженер-механик в Азербайджанской государственной нефтяной академии.
В 1985–1990 годах проходил очную аспирантуру, работал научным сотрудником и преподавателем в Азербайджанской государственной нефтяной академии.
С 1994 года – председатель Германо-азербайджанского общества, с 2016 года – профессор кафедры азербайджанского мультикультурализма Бакинского славянского университета, с 2019 года – член Совета по защите диссертаций при Институте архитектуры и искусства НАНА.
Является почётным членом Союза журналистов и Союза писателей Азербайджана.
Автор книг «Германо-азербайджанские отношения» (2000), «Немцы на Южном Кавказе – 200» (2017), «Siemens в Азербайджане» (2017) и др.