Görkəmli yazıçı, publisist, tənqidçi, ədəbiyyatşünas, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi Qulu Qasım oğlu Xəlilov 1930 - cu il noyabr ayının 20-də Qərbi Azərbaycanın Qarakilsə rayonunda anadan olub. 1948 - ci ildə ailəsi oradan məcburən Ağcabədi rayonunun Poladlı kəndinə köçürülüb.
1949-cu ildə daxil olduğu Azərbaycan Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsini 1954-cü ildə fərqlənmə ilə bitirib, 1956-1959-cu illərdə aspiranturada təhsil alıb.
1959-cu ildə vaxtından 6 ay əvvəl “Vaqif” pyesi və tarixi dram janrı” mövzusunda namizədlik, 1968-ci ildə isə “Azərbaycan romanının inkişafı tarixi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək filologiya elmləri doktoru elmi adını alıb.
Yaradıcılığa 1953-cü il yanvarın 8-də “Ədəbiyyat və incəsənət qəzetində çap olunan “Qılınc dağında” məqaləsi ilə başlayıb. Bundan sonra dövrü mətbuatda müntəzəm olaraq publisistik və tənqidi məqalələri, hekayələri ilə çıxış etmiş, radio və televiziyada verilişlər aparıb.
“Yaşamaq istəyirəm”, “Qocaların söhbəti”, “Qulun yaman kişnədi”, “Müəllimə”, “Hörümçək”, “Tənha palıd”, “Bir də gəlmə”, “Ömrün baharı”, “Atam və mən” kimi romanları, “Yaylaqda”, “Qocaların söhbəti”, “Umusuq” və s. bədii, elmi və publisistik əsərlərin müəllifidir.
Professor Q.Xəlilov 1993 - cü ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
2013-cü ildə haqqında “Yaşamaq istiyirəm” adlı film çəkilib.
Milli Kitabxanada çoxşaxəli yaradıcılıq aləminə sahib olan Əməkdar elm xadimi Qulu Xəlilovun anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə “Əməkdar elm xadimi Qulu Xəlilov – 95” adlı ənənəvi geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə professorun bədii, elmi və publisistik əsərləri, redaktor olduğu, rəy və ön söz yazdığı kitablar, həyatı və yaradıcılığı haqqında xatirələr, poetik düşüncələr və s. ədəbiyyatlar, dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.

«Заслуженному деятелю науки Гулу Халилову — 95»
Выдающийся писатель, публицист, критик, литературовед, Заслуженный деятель науки Азербайджанской Республики Гулу Касым оглы Халилов родился 20 ноября 1930 года в районе Каракилса Западного Азербайджана. В 1948 году его семья была вынуждена переселиться оттуда в село Поладлы Агджабединского района.
В 1949 году он поступил на факультет журналистики Азербайджанского государственного университета, который окончил с отличием в 1954 году, а в 1956–1959 годах обучался в аспирантуре.
В 1959 году, на 6 месяцев раньше срока, он защитил кандидатскую диссертацию на тему «Пьеса “Вагиф” и жанр исторической драмы», а в 1968 году — докторскую диссертацию на тему «История развития азербайджанского романа», получив ученое звание доктора филологических наук.
Творческую деятельность начал 8 января 1953 года со статьи «На горе Гылындж», опубликованной в газете «Литература и искусство». После этого он регулярно выступал в периодической прессе с публицистическими и критическими статьями, рассказами, а также вел передачи на радио и телевидении.
Он является автором таких романов, как «Хочу жить», «Разговор стариков», «Громко заржал жеребёнок», «Учительница», «Паук», «Одинокий дуб», «Не приходи больше», «Весна жизни», «Мой отец и я», а также художественных, научных и публицистических произведений — «На яйлаге», «Разговор стариков» и др.
В 1993 году профессор К. Халилов был удостоен почётного звания «Заслуженный деятель науки».
В 2013 году о нём был снят фильм под названием «Хочу жить».
В Национальной Библиотеке открыта традиционная обширная книжная выставка «Заслуженный деятель науки Гулу Халилов – 95», посвящённая 95-летию со дня рождения Гулу Халилова, обладавшего многогранным творческим миром.
На выставке представлены художественные, научные и публицистические произведения профессора, книги, в которых он выступал редактором, писал рецензии и предисловия, воспоминания о его жизни и творчестве, поэтические размышления, а также материалы из периодической прессы.