16 aprel 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndələrindən biri, milli musiqi irsimizin inkişaf etdirilməsində müstəsna xidmətləri olan Qəmbər Hüseynlinin anadan olmasının 110 illiyi münasibətilə “Əməkdar incəsənət xadimi Qəmbər Hüseynli – 110” adlı kitab sərgisı istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Qəmbər Hüseynlinin Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan musiqi əsərləri, bəstəkarın həyatı haqqında ədəbiyyatlar, Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində rolu, əsərlərinin musiqi dili, üslub xüsusiyyətləri əsasında aparılmış elmi tədqiqatlar, dövri mətbuat materialları və s. nümayiş olunur.
Qəmbər Muxtar oğlu Hüseynli 1916-cı il aprelin 16-da Gəncə şəhərində anadan olub. Gənc yaşlarından xalq musiqisinə dərin maraq göstərib, klassik muğamların əsaslarını öyrənib və bu biliklər sonradan onun bəstəkarlıq fəaliyyətində mühüm rol oynayıb.Qəmbər Hüseynli ilk musiqi təhsilini Gəncə Orta İxtisas Musiqi Məktəbində tar ixtisası üzrə alıb və bu məktəbi fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Eyni zamanda, 1929-1934-cü illərdə Gəncə Pedaqoji Texnikumunda təhsil alıb. Daha sonra Bakı Musiqi Texnikumunda violonçel (A.S.Şvartsın sinfi) və bəstəkarlıq (Q.Z.Burşteynin sinfi) üzrə təhsilini davam etdirib.
Qəmbər Hüseynli 1951-1954-cü illərdə A.Zeynallı adına Bakı Musiqi Texnikumunda bəstəkarlıq üzrə (B.Zeydmanın sinfi) ikinci dəfə ali musiqi təhsili alıb.
Onun yaradıcılığı çoxşaxəlidir. Gəncə Dövlət Dram Teatrında səhnəyə qoyulmuş “Şeyx Sənan”, “Qatır Məmməd”, “Almaz”, “Bəxtsiz cavan”, “Solğun çiçəklər”, “Namus” və digər dramatik əsərlərə musiqi bəstələyib.
O, aşıq Teymur Hüseynovun ifasında 55 ənənəvi aşıq havasını nota köçürərək ansambl üçün işləyib hazırlayıb.Bəstəkarın yaradıcılığı həmçinin xalq və uşaq mahnıları sahəsində də zəngindir. O, 300-dən artıq mahnı və romansın, eləcə də onlarla uşaq nəğməsinin müəllifidir. Xüsusilə, “Cücələrim” mahnısı dünya miqyasında şöhrət qazanıb, 100-dən artıq dildə ifa olunub. “İlk məhəbbət”, “Ay işığında”, “Tellər oynadı”, “Çeşmə başında”, “Düşər yadıma”, “Gecələr uzanaydı”, “Dolanım başına” kimi mahnıları bu gün də Azərbaycan musiqisevərləri tərəfindən sevilərək ifa olunur.
Bəstəkarın həm peşəkar musiqiçi, həm də maarifçi kimi fəaliyyəti, müasir musiqi mədəniyyətimizin formalaşmasında göstərdiyi səmərəli xidmətləri qiymətləndirilib.
Qəmbər Hüseynli 1961-ci ildə “Əməkdar incəsənət xadimi” fəxri adına, həmçinin “Şərəf nişanı” ordeninə layiq görülüb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 noyabr 2015-ci il tarixli sərəncamı ilə Qəmbər Hüseynlinin anadan olmasının 100 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunub, 2018-ci ilin yanvar ayında isə doğma şəhəri Gəncədə onun xatirəsinə heykəl ucaldılıb.

A book exhibition titled “Honored Art Worker Gambar Huseynli – 110” has been presented to users at the National Library.
16-04-2026
On April 16, 2026, the National Library presented to users a book exhibition titled “Honored Art Worker Gambar Huseynli – 110,” dedicated to the 110th anniversary of the birth of Gambar Huseynli, one of the prominent representatives of the Azerbaijani school of composition who made exceptional contributions to the development of the national musical heritage.
The exhibition features musical works of Gambar Huseynli preserved in the National Library’s collection, literature about his life, studies on his role in the history of Azerbaijani musical culture, analyses of the musical language and stylistic features of his works, as well as materials published in periodicals.
Gambar Mukhtar oglu Huseynli was born on April 16, 1916, in the city of Ganja. From a young age, he showed deep interest in folk music, learned the fundamentals of classical mugham, and this knowledge later played an important role in his compositional activity. He received his first musical education at the Ganja Secondary Specialized Music School, where he studied tar and graduated with honors. At the same time, in 1929–1934, he studied at the Ganja Pedagogical Technical School. Later, he continued his education at the Baku Music Technical School, studying cello (under A.S. Shvarts) and composition (under G.Z. Burshteyn).
In 1951–1954, Gambar Huseynli received his second higher musical education in composition at the Baku Music Technical School named after A. Zeynalli (under B. Zeidman).
His creative work is multifaceted. He composed music for dramatic works staged at the Ganja State Drama Theatre, including “Sheikh Sanan,” “Katar Mammad,” “Almaz,” “Unfortunate Young Man,” “Faded Flowers,” “Honor,” and others.
He transcribed 55 traditional ashig melodies performed by ashig Teymur Huseynov and adapted them for ensemble performance. The composer’s creative legacy is also rich in folk and children’s songs. He is the author of more than 300 songs and romances, as well as dozens of children’s songs. In particular, the song “Chicks” gained worldwide fame and has been performed in more than 100 languages. His songs such as “First Love,” “In the Moonlight,” “Dancing Braids,” “By the Spring,” “I Remember You,” “Long Nights,” and “I Circle Around You” are still loved and performed today.
His activity as both a professional musician and educator, as well as his effective contributions to the formation of modern musical culture, have been highly valued.
In 1961, Gambar Huseynli was awarded the honorary title “Honored Art Worker” and the Order of the Badge of Honor. By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 25, 2015, the 100th anniversary of his birth was officially celebrated at the state level, and in January 2018, a monument to him was erected in his native city of Ganja.