16 aprel 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndələrindən biri, milli musiqi irsimizin inkişaf etdirilməsində müstəsna xidmətləri olan Qəmbər Hüseynlinin anadan olmasının 110 illiyi münasibətilə “Əməkdar incəsənət xadimi Qəmbər Hüseynli – 110” adlı kitab sərgisı istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Qəmbər Hüseynlinin Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan musiqi əsərləri, bəstəkarın həyatı haqqında ədəbiyyatlar, Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində rolu, əsərlərinin musiqi dili, üslub xüsusiyyətləri əsasında aparılmış elmi tədqiqatlar, dövri mətbuat materialları və s. nümayiş olunur.
Qəmbər Muxtar oğlu Hüseynli 1916-cı il aprelin 16-da Gəncə şəhərində anadan olub. Gənc yaşlarından xalq musiqisinə dərin maraq göstərib, klassik muğamların əsaslarını öyrənib və bu biliklər sonradan onun bəstəkarlıq fəaliyyətində mühüm rol oynayıb.Qəmbər Hüseynli ilk musiqi təhsilini Gəncə Orta İxtisas Musiqi Məktəbində tar ixtisası üzrə alıb və bu məktəbi fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Eyni zamanda, 1929-1934-cü illərdə Gəncə Pedaqoji Texnikumunda təhsil alıb. Daha sonra Bakı Musiqi Texnikumunda violonçel (A.S.Şvartsın sinfi) və bəstəkarlıq (Q.Z.Burşteynin sinfi) üzrə təhsilini davam etdirib.
Qəmbər Hüseynli 1951-1954-cü illərdə A.Zeynallı adına Bakı Musiqi Texnikumunda bəstəkarlıq üzrə (B.Zeydmanın sinfi) ikinci dəfə ali musiqi təhsili alıb.
Onun yaradıcılığı çoxşaxəlidir. Gəncə Dövlət Dram Teatrında səhnəyə qoyulmuş “Şeyx Sənan”, “Qatır Məmməd”, “Almaz”, “Bəxtsiz cavan”, “Solğun çiçəklər”, “Namus” və digər dramatik əsərlərə musiqi bəstələyib.
O, aşıq Teymur Hüseynovun ifasında 55 ənənəvi aşıq havasını nota köçürərək ansambl üçün işləyib hazırlayıb.Bəstəkarın yaradıcılığı həmçinin xalq və uşaq mahnıları sahəsində də zəngindir. O, 300-dən artıq mahnı və romansın, eləcə də onlarla uşaq nəğməsinin müəllifidir. Xüsusilə, “Cücələrim” mahnısı dünya miqyasında şöhrət qazanıb, 100-dən artıq dildə ifa olunub. “İlk məhəbbət”, “Ay işığında”, “Tellər oynadı”, “Çeşmə başında”, “Düşər yadıma”, “Gecələr uzanaydı”, “Dolanım başına” kimi mahnıları bu gün də Azərbaycan musiqisevərləri tərəfindən sevilərək ifa olunur.
Bəstəkarın həm peşəkar musiqiçi, həm də maarifçi kimi fəaliyyəti, müasir musiqi mədəniyyətimizin formalaşmasında göstərdiyi səmərəli xidmətləri qiymətləndirilib.
Qəmbər Hüseynli 1961-ci ildə “Əməkdar incəsənət xadimi” fəxri adına, həmçinin “Şərəf nişanı” ordeninə layiq görülüb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 noyabr 2015-ci il tarixli sərəncamı ilə Qəmbər Hüseynlinin anadan olmasının 100 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunub, 2018-ci ilin yanvar ayında isə doğma şəhəri Gəncədə onun xatirəsinə heykəl ucaldılıb.

В Национальной Библиотеке пользователям представлена книжная выставка «Заслуженный деятель искусств Гамбар Гусейнли – 110».
16-04-2026
16 апреля 2026 года в Национальной Библиотеке пользователям была представлена книжная выставка «Заслуженный деятель искусств Гамбар Гусейнли – 110», приуроченная к 110-летию со дня рождения одного из выдающихся представителей азербайджанской композиторской школы, внёсшего исключительный вклад в развитие национального музыкального наследия.
На выставке представлены хранящиеся в фонде Национальной библиотеки музыкальные произведения Гамбарa Гусейнли, литература о его жизни, исследования о его роли в истории азербайджанской музыкальной культуры, а также научные работы, посвящённые музыкальному языку и стилистическим особенностям его произведений, и материалы периодической печати.
Гамбар Мухтар оглы Гусейнли родился 16 апреля 1916 года в городе Гянджа. С юных лет он проявлял глубокий интерес к народной музыке, изучал основы классических мугамов, что впоследствии сыграло важную роль в его композиторской деятельности. Первоначальное музыкальное образование он получил в Гянджинском среднем специальном музыкальном училище по классу тара, которое окончил с отличием. Одновременно в 1929–1934 годах он обучался в Гянджинском педагогическом техникуме. Позднее продолжил образование в Бакинском музыкальном техникуме по классам виолончели (у А. С. Шварца) и композиции (у Г.З.Бурштейна).
В 1951–1954 годах Гамбар Гусейнли вновь получил профессиональное музыкальное образование по классу композиции в Бакинском музыкальном техникуме имени А. Зейналлы (у Б.Зейдмана).
Его творчество отличается многогранностью. Он написал музыку к драматическим постановкам Гянджинского государственного драматического театра, включая «Шейх Санан», «Годжар Мамед», «Алмаз», «Несчастный юноша», «Увядшие цветы», «Честь» и другие.
Он также записал и обработал для ансамбля 55 традиционных ашугских мелодий, исполненных ашугом Теймуром Гусейновым. Композитор является автором более 300 песен и романсов, а также множества детских песен. Особую мировую известность получила его песня «Цыплята», исполнявшаяся более чем на 100 языках. Среди других популярных произведений — «Первая любовь», «При лунном свете», «Локоны», «У родника», «Вспоминаю тебя», «Долгие ночи», «Буду с тобой».
За профессиональную и просветительскую деятельность, а также вклад в развитие современной музыкальной культуры он был высоко оценён. В 1961 году ему было присвоено звание «Заслуженный деятель искусств», а также он был награждён орденом «Знак Почёта». В соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 25 ноября 2015 года 100-летний юбилей композитора был отмечен на государственном уровне, а в январе 2018 года в его родном городе Гянджа ему был установлен памятник.