Azərbaycan və Türkmənistan Dövlət Rəqs ansambllarının birgə konserti keçirilib
Türkmənistanda Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri maraqlı proqramla davam edir. İyunun 6-da Arkadağ şəhərindəki Göroğlu adına Dövlət Atçılıq Sirkində Azərbaycan və Türkmənistan Dövlət Rəqs ansambllarının birgə konserti təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycan mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Türkmənistan mədəniyyət nazirinin müavini Nursəhet Şirimov, Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov, iki ölkənin Mədəniyyət nazirliklərinin nümayəndələri, mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyət təmsilçiləri iştirak ediblər.
Konsert proqramında iki ölkənin rəqs kollektivləri milli rəqsləri təqdim edib.
Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının nümayiş etdirdiyi “Nağaralar”, “Toy”, “Qazaxı”, “Tərəkəmə”, “Çayçı”, “Ağçiçək” və “Uzundərə” rəqsləri tamaşçıların böyük marağına səbəb olub, alqışlarla qarşılanıb.
Azərbaycan və Türkmənistan xalqlarının zəngin mədəni irsini əks etdirən çıxışlar tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Rəngarəng səhnə nömrələri iki qardaş xalq arasında mövcud olan dostluq və mədəni yaxınlığı bir daha nümayiş etdirib.
Daha sonra tədbir Türkmənistanın milli at şousu ilə davam edib. Şou zamanı atların iştirakı ilə müxtəlif akrobatik nömrələr nümayiş olunub.  Türkmən xalqının qədim atçılıq ənənələrini əks etdirən təqdimat iştirakçılara unudulmaz anlar yaşadıb.

В рамках Дней культуры Азербайджана, проходящих в Туркменистане, 6 июня в городе Аркадаг в Государственном конно-цирковом комплексе имени Гёроглы состоялся совместный концерт Государственных ансамблей танца Азербайджана и Туркменистана.
В мероприятии приняли участие министр культуры Азербайджана Адиль Керимли, заместитель министра культуры Туркменистана Нурсехет Ширимов, посол Азербайджана в Туркменистане Гисмат Гёзалов, представители министерств культуры обеих стран, деятели культуры и представители общественности.
В концертной программе танцевальные коллективы двух стран представили национальные танцы. Исполнения Государственного ансамбля танца Азербайджана, включая номера «Нагаралар», «Той», «Газагы», «Терекеме», «Чайчи», «Агчичек» и «Узундере», вызвали большой интерес у зрителей и были встречены продолжительными аплодисментами.
Выступления, отражающие богатое культурное наследие азербайджанского и туркменского народов, были с интересом восприняты публикой и ещё раз продемонстрировали дружбу и культурную близость двух братских народов.
Затем мероприятие продолжилось национальным конным шоу Туркменистана, в ходе которого были представлены акробатические номера с участием лошадей. Программа, отражающая древние традиции коневодства туркменского народа, подарила участникам незабываемые впечатления.