Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının görkəmli nümayəndəsi, tanınmış tənqidçi və mətnşünas alim, Azərbaycan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Əziz Mirfeyzulla oğlu Mirəhmədov 11 fevral 1920-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub və orta təhsilini 25 nömrəli məktəbdə alıb. Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun (indiki ADPU) Filologiya fakültəsini bitirib.
İlk məqaləsi tələbə ikən “Müəllim qəzeti”nin 13 may 1938-ci il nömrəsində çap olunub.
Geniş və hərtərəfli elmi dünyagörüşünə malik olan Əziz Mirəhmədov 1955-ci ildə “Mirzə Ələkbər Sabirin həyat və yaradıcılığı” mövzusunda namizədlik, 1976-cı ildə “Cəlil Məmmədquluzadə (Molla Nəsrəddin) və XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan dövri mətbuat məsələləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 1980-ci ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü seçilib.
Əziz Mirəhmədovun bir mətnşünas alim olaraq əsas fəaliyyəti XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəlində yaşayıb-yaradan mütərəqqi şəxsiyyətlərin ədəbi irsini tədqiq edib öyrənmək, tərtib etmək və çap etdirmək olub. O, “M.F.Axundov” (1953), “Abdulla Şaiq” (1956), “Sabir” (1958), “Məhəmməd Hadi” (1962 və 1981), “Azərbaycan Molla Nəsrəddini” (1980), “Satirik gülüşün qüdrəti” (1981), “Ağlar güləyən” (1989) monoqrafiyaları, “XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatında satiranın inkişafına dair”, “Zakir və XIX əsr Azərbaycan satirası”, “XX əsrin əvvəllərində ədəbi hərəkat: tənqidi realizm” və s. kitablar, monoqrafiyalar, oçerklər, neçə-neçə dəyərli elmi əsərlər yazaraq elmi ictimaiyyətə təqdim edib.
Ölkəmizdə ədəbiyyatşünaslıq ensiklopediyasının əsas yaradıcılarından olan Əziz Mirəhmədov, eyni zamanda, mətbuat tariximizin öyrənilməsində əhəmiyyətli işlər görüb. “Əkinçi” qəzetinin və “Molla Nəsrəddin” jurnalının yeni əlifba ilə nəşr edilərək geniş oxucu auditoriyasına çatdırılması alimin mətnşünaslıq sahəsində təqdirəlayiq fəaliyyətinin nəticələrindəndir.
Əziz Mirəhmədov yüksək ixtisaslı elmi kadrlar hazırlanmasına böyük əmək sərf edib.
Milli Kitabxanada “Əməkdar elm xadimi Əziz Mirəhmədov – 105” virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə ədəbiyyatşünas alim Əziz Mirəhmədovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı, elmi tədqiqatları, elmi fəaliyyəti haqqında Azərbaycan və rus dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Emekdar_elm_xadimi_Eziz_Mirehmedov/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgida Milli ədəbiyyatımızın görkəmli tədqiqatçısı Əziz Mirəhmədovun sanballı elmi tədqiqatları, transliterasiya və tərtib etdiyi, redaktoru olduğu, ön söz yazdığı, həyat-fəaliyyəti və elmi yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və rus dillərində ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

Выдающийся представитель азербайджанского литературоведения, известный критик и ученый-текстолог, член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана, Заслуженный деятель науки, доктор филологических наук, профессор Азиз Мирфейзулла оглы Мирахмедов родился 11 февраля 1920 года в Баку и получил среднее образование в школе № 25. Окончил филологический факультет Азербайджанского педагогического института (ныне АГПУ).
Свою первую статью он опубликовал ещё будучи студентом – 13 мая 1938 года в газете «Муаллим» («Учитель»).
Обладая широкой и всесторонней научной эрудицией, Азиз Мирахмедов в 1955 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Жизнь и творчество Мирзы Алекпера Сабира», а в 1976 году – докторскую диссертацию на тему «Джалил Мамедкулизаде (Молла Насреддин) и вопросы азербайджанской периодической печати начала XX века». В 1980 году был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана.
Как текстолог, Азиз Мирахмедов посвятил свою деятельность изучению, подготовке и изданию литературного наследия прогрессивных деятелей, живших и творивших на рубеже XIX–XX веков. Среди его работ – монографии «М.Ф. Ахундов» (1953), «Абдулла Шаиг» (1956), «Сабир» (1958), «Мухаммед Хади» (1962 и 1981), «Азербайджанский Молла Насреддин» (1980), «Сила сатирического смеха» (1981), а также многочисленные научные труды, книги и очерки, такие как «Развитие сатиры в азербайджанской литературе XX века», «Закир и сатирика Азербайджана XIX века», «Литературное движение начала XX века: критический реализм» и другие, которые значительно обогатили азербайджанскую литературную мысль.
Азиз Мирахмедов был одним из основателей энциклопедии азербайджанского литературоведения, а также внёс значительный вклад в изучение истории прессы. Одним из его ценных трудов стало переиздание газет «Экинчи» и журнала «Молла Насреддин» на новом алфавите, что позволило широкому кругу читателей ознакомиться с этими изданиями.
Учёный сыграл важную роль в подготовке высококвалифицированных научных кадров.
В Национальной библиотеке представлены виртуальная и традиционная книжные выставки «Заслуженный деятель науки Азиз Мирахмедов – 105».
На виртуальной выставке представлены Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о праздновании 100-летия со дня рождения Азиза Мирахмедова, научные исследования ученого, литература на азербайджанском и русском языках о его научной деятельности, а также статьи, опубликованные в периодической печати.
https://anl.az/el/vsb/Emekdar_elm_xadimi_Eziz_Mirehmedov/index.htm
На традиционной выставке демонстрируются научные труды выдающегося исследователя азербайджанской литературы, книги – транслитератором, составителем, редактором и автором предисловия которых он является, а также литература на азербайджанском и русском языках, посвящённая его жизни, деятельности и научному наследию.