Fevral ayının 27-də Bakı Biznes Universitetində “Ali məktəblərdə elektron kitabxanaların təşkili və onlardan istifadə olunması istiqamətləri” mövzusunda keçirilən respublika elmi-praktiki konfransda
27-02-2015
Azərbaycan Milli Kitabxansının Oxuculara xidmət üzrə direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi Ədibə İsmayılova və elmi katib Əminə Cəfərova fevral ayının 27-də Bakı Biznes Universitetində “Ali məktəblərdə elektron kitabxanaların təşkili və onlardan istifadə olunması istiqamətləri” mövzusunda keçirilən respublika elmi-praktiki konfransda iştirak etmişlər. Konfransı universitetin rektoru i.e.d., prof. İbad Abbasov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamış, konfransın işinə uğurlar arzulamış, konfransın məqsəd və mahiyyətindən bəhs etmişdir.
Konfransda həmçinin Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, AMEA-nın  İqtisadiyyat İnstitutunun Kitabxanası, AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi, ADA Universiteti, Xəzər Universiteti və başqa ali təhsil müəssisələrindən nümayəndələr iştirak etmişdir. Ədibə İsmayılova “XXI əsrin informasiya məkanında oxuculara xidmət”, Əminə Cəfərova “Milli Kitabxananın saytı, elektron kitabxana və elektron məlumat bazaları” mövzusunda prezentasiya təqdim edərək Milli Kitabxananın son illərdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən danışmış, avtomatlaşdırma, informasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində iş təcrübəsini bölüşmüş, tədbir iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırmışlar.

The Republican Scientific-Practical Conference on the subject of “Organization of e-library and directions of using them in supreme schools” in Baku
27-02-2015
Deputy director on user service – head of the department reader service, Honored Worker of Culture Adiba Ismayilova and the scientific secretary Amina Jafarova participated in the Republican Scientific-Practical Conference on the subject of “Organization of e-library and directions of using them in supreme schools” in Baku Business University on 27 February. Opening the conference rector of the university, Dr.Sc., prof. Ibad Abbasov welcomed participiants, wished success to the work done in conference, spoke about the aim and content of the conference.
There were participiants from Baku State University, Azerbaijan State Economic University, The Library of Economic Institute of AMEA, The Institute of History of AMEA named after A.Bakikhanov, Sumgayit State University, Baku High Oil School, ADA University, Khazar University, and such representatives of other educational institutions. Adiba Ismayilova and Amina Jafarova delivered a presentation on the subjects of “Readers service in the twenty-first century information space”, “Web site of National library, e-library and electronic databases” and they spoke about achivements National Library earned recent years, shared their experience in the field of automation, application of information technologies, answered the questions that participiants were interested.