Görkəmli dramaturq İlyas Əfəndiyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə Ankarada Türkiyə Milli Kitabxanasında tədbir
25-11-2014
Azərbaycan Respublikasının respublika Dövlət mükafatı laureatı, XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki, görkəmli dramaturq İlyas Əfəndiyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə noyabr ayının 25-də Ankarada Türkiyə Milli Kitabxanasında tədbir keçirilmişdir. TÜRKSOY, Azərbaycan Milli Kitabxanası və Türkiyə Milli Kitabxanasının birgə təşkil etdiyi tədbir əbibin bütün yaradıcılığını özündə əks etdirən kitab və fotosərgi ilə başlamış, konfrans ilə öz işinə yekun vurmuşdur. Tədbiri Türkiyə Milli Kitabxansnın direktoru Zülfi Toman açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı. Çıxış edənlər TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, Türkiyə Cümhuriyyətinin Xarici İşlər Naziri Mövlud Çavuşoğlu, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev, Türkiyə Cümhuriyyətinin Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Abdurəhman Arıcı, Azərbaycanın Türkiyədəki Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Bağırov İlyas Əfəndiyevin anadan olmasının 100 illiyinin Türkiyədə qeyd olunmasını türk dünyasının ədiblərinə verilən yüksək dəyər kimi qiymətləndirdilər.
Kitab və fotolardan ibarət sərginin qırmızı lenti TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, Azərbaycanın Mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev, Türkiyə Cümhuriyyətinin Xarici İşlər Naziri Mövlud Çavuşoğlu və YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının I katibi, Günay Əfəndiyeva tərəfindən kəsildi. Kitab sərgisində dramaturqun nəşr olunmuş əsərləri, seçilmiş əsərləri, onun haqqında və xarici dillərə tərcümə olunmuş əsərləri nümayiş olunmuşdur. Foto sərgisində ədibin bütün dram əsərlərindən şəkillər verilmişdir. İlyas Əfəndiyevin zəngin irsi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.
Tədbir zamanı türk dünyası qarşısında səmərəli fəaliyyətinə görə Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Naziri Mövlud Çavuşoğluna TÜRKSOY-un yubiley medalı təqdim olunmuşdur.
Konfrans zalında Azərbaycan və Türkiyə Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsi ilə konfrans öz işinə başlamışdır. Sonra İlyas Əfəndiyevin həyat və yaradıcılığından bəhs edən 14 dəqiqəlik film nümayiş olunmuşdur. Türkiyə Milli Kitabxansnın direktoru Zülfi Toman, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev, Azərbaycanın Ankaradakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Faiq Bağırov, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, Dövlət mükafatı laureatı professor Nizaməddin Şəmsizadə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov, Ərzurum Atatürk Universiteti Öğretim Üyesi professor, doktor Adıgözəl Sedat, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının sədri, Xalq artisti Azər Paşa Nemətov, Avrasiya Yazarlar Birliyinin sədri Yaqub Öməroğlu, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Bakı Bələdiyyə Teatrının bədii rəhbəri və direktoru Amalya Pənahova, İlyas Əfəndiyev Beynəlxalq Fondunun prezidenti Tural Əfəndiyev ədibin çətin həyatından və zəngin yaradıcılığından, insani keyfiyyətlərindən geniş söhbət açmış, onun ədəbiyyat məktəbi, teatr məktəbi yaratdığından, yaradıcılığının ayrı-ayrı istiqamətlərindən danışmışlar.
Azərbaycanın Xalq artıstı Məleykə Əsədova və Əməkdar artist Elşən Rüstəmov müəllifin “Mənim günahım” əsərindən bir parça ifa etmişlər.
Sonda YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının I katibi Günay Əfəndiyeva ailəsi adından bu tədbirin keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirmişdir.
Günün ikinci yarıcında TÜRKSOY-un qərargahında cənab Düsen Kaseinov Azərbaycandan gəlmiş nümayəndə heyətini qəbul etmiş, İlyas Əfəndiyevin 100 illik yubiley təbirlərində iştirak etdiklərinə görə təşəkkürnamələr təqdim etmiş və medallarla təltif etmişdir.

25 ноября в Анкаре в Национальной Библиотеке Турции состоялось торжественное мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения классика азербайджанской литературы, выдающегося драматурга, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики Ильяса Эфендиева. Мероприятие, организованное совместно с ТЮРКСОЙ, Азербайджанской Национальной Библиотекой и Национальной Библиотекой Турции началось книго- и фотовыставкой, отражающей творчество писателя, а завершилось научной конференцией. Директор Национальной Библиотеки Турции Зульфи Томан приветствовал гостей. Выступившие: Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Дюшен Касеинов, Министр Иностранных Дел Турции Мовлуд Чавушоглу, первый заместитель Министра Культуры и Туризма Вагиф Алиев, заместитель Министра Культуры и Туризма Турции Абдурахман Арыджы; Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Турции Фаиг Багиров отметили, что торжественное проведение в Турции юбилея Ильяса Эфендиева как нельзя лучше доказывает, что тюркский мир умеет ценить и чтить свое культурное наследие.
Красная лента книго- и фотовыставки была разрезана Генеральным Секретарем ТЮРКСОЙ Дюшеном Касеиновым, первым заместителем Министра Культуры и Туризма Вагифом Алиевым, Министром Иностранных Дел Турции Мовлуд Чавушоглу, и первым секретарем Национальной Комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Гюнай Эфендиевой. На выставке были представлены книги писателя, его произведения, переведенные на иностранные языки и литература о нем. На фотовыставке были представлены фотографии театральных постановок по произведениям драматурга. Богатое творческое наследие Ильяса Эфендиева вызвало глубокий интерес участников мероприятия.
Во время торжества произошло еще одно знаменательное событие. Министр Иностранных Дел Турции Мовлуд Чавушоглу был удостоен юбилейной медали ТЮРКСОЙ за выдающиеся личные заслуги перед тюркским миром.
В конференц-зале прозвучали Государственные Гимны Азербайджана и Турции, после чего конференция начала свою работу. Затем гостям был продемонстрирован 14-минутный фильм о жизни и творчестве Ильяса Эфендиева. Выступившие: Директор Национальной Библиотеки Турции Зульфи Томан, первый заместитель Министра Культуры и Туризма Вагиф Алиев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Турции Фаиг Багиров, член-корреспондент НАНА Низами Джафаров, лауреат Государственной премии профессор Низамеддин Шамсизаде, директор Национальной Билиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров, профессор, доктор Университета Ататюрка в Эрзеруме Адигезел Седат, председатель Театральных Деятелей Азербайджана, народный артист Азар Паша Нейматов, председатель Общества Писателей Евразии, Ягуб Омароглу, Народная артистка Азербайджанской Республики, директор и художественный руководитель Бакинского Муниципального Театра Амалия Панахова, президент Международного Фонда Ильяса Эфендиева Турал Эфендиев, с большим чувством говорили о трудном жизненном пути писателя, огромном и непреходящем значении его творчества, о гуманистическом направлении его драматургии и прозы.
Народная Артистка Азербайджана Малейка Асадова и Заслуженный Артист Азербайджана Эльшан Рустамов представили сцену из произведения «Моя вина».
Затем первый секретарь Национальной Комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Гюнай Эфендиева от имени семьи тепло поблагодарила организаторов торжественного мероприятия.
Во второй половине дня Генеральный Секретарь ТЮРКСОЙ господин Дюшен Касеинов принял делегацию Азербайджана, выразил глубокую признательность за участие в юбилейных торжествах, посвященных столетию Ильяса Эфендиева, и вручил памятные медали.