Görkəmli rəssam Mirzə Qədim İrəvaninin irsi Bişkekdə sərgidə təqdim olunur
Qırğızıstanda keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində aprelin 21-də Qırğızıstan Milli İncəsənət Muzeyində “Sənət incilərində yaşayan Azərbaycan milli irsi” adlı sərgi açılıb.
Sərgi XIX əsr Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafında mühüm rol oynamış görkəmli rəssam Mirzə Qədim İrəvaninin (1825-1875) 200 illik yubileyinə həsr olunub. Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 14 fevral 2025-ci il tarixində rəssamın 200 illiyinin olunması haqqında Sərəncam imzalanıb. Ətraflı: https://www.facebook.com/share/p/14FPiQmAAC1/

Наследие выдающегося азербайджанского художника Мирзы Гадима Иревани представлено на выставке в Бишкеке
В рамках Дней культуры Азербайджана, проводимых в Кыргызстане, 21 апреля в Национальном музее искусств Кыргызстана открылась выставка под названием «Национальное наследие Азербайджана, живущее в жемчужинах искусства».
Выставка посвящена 200-летнему юбилею со дня рождения выдающегося художника Мирзы Гадима Иревани (1825-1875), сыгравшего важную роль в развитии азербайджанского изобразительного искусства XIX века. Отметим, что 14 февраля 2025 года Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о праздновании 200-летия художника.