Milli Kitabxanada Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü İradə Əlilinin (Əliyeva) müəllifi olduğu Qarabağ mövzusunda “Zəfər yolu”, “Bir damla göz yaşında torpaq həsrəti”, “Laçın həsrətim” adlı kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib
30-03-2022
Martın 30-da Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə “Peşəyönümlü Təhsilin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Prezident təqaüdçüsü İradə Əlilinin (Əliyeva) müəllifi olduğu Qarabağ mövzusunda “Zəfər yolu (The way to victory)”, “Bir damla göz yaşında torpaq həsrəti (В капле слезы тоска по земле, Homesickness in a teardrop)”, “Laçın həsrətim (Laçın hasretim, Тоска по Лачину, Yearning for Lachin)” adlı kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq iştirakçıları salamlayıb. O, çıxışı zamanı bildirib ki, sabah tarixi bir gün – 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günüdür. Bununla əlaqədar ilk öncə soyqırım qurbanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Bu tarixi gün ərəfəsində İradə Əlilinin müəllifi olduğu Qarabağ mövzusunda “Zəfər yolu (The way to victory)”, “Bir damla göz yaşında torpaq həsrəti (В капле слезы тоска по земле, Homesickness in a teardrop)”, “Laçın həsrətim (Laçın hasretim, Тоска по Лачину, Yearning for Lachin)” adlı kitablarının təqdimatını keçiririk. Direktor vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı 30 ilə yaxın müddət ərzində daim bu günləri – Qələbəni gözləyib. Azərbaycan xalqı və şanlı ordumuz Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi ilə 44 günlük II Qarabağ müharibəsində möhtəşəm Qələbə qazandı.
Təqdim olunan kitablar haqqında məlumat verən direktor vurğulayıb ki, hər üç kitabda Qarabağ haqqında, onun tarixi, coğrafi ərazisi, Milli Qəhrəmanları, Şəhidləri, Qaziləri haqqında məlumatlar öz əksini tapıb. Kitabın xarici dillərdə nəşrinin əhəmiyyətini vurğulayan direktor qeyd edib ki, biz ölkəmizin tarixi haqqında olan müxtəlif dillərdə dərc olunan kitablara ehtiyacı ən çox xaricdə keçirilən sərgilər, tədbirlər zamanı hiss edirik. Çıxışının sonunda K.Tahirov bildirib ki, bu mövzuda kitabların nəşri, təqdim olunması bizim vətəndaşlıq borcumuzdur.
Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bilal Haye çıxış edərək ilk öncə belə bir gözəl tədbirdə iştiraka görə Milli Kitabxana rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, bir pakistanlı olaraq azərbaycanlılar arasında olmaq çox xoşdur. O, Pakistan ilə Azərbaycan arasında daim mövcud olan qardaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Bildirib ki, 44 günlük II Qarabağ müharibəsi dönəmində qardaş Pakistan xalqı və hakimiyyəti daima Azərbaycanın yanında olaraq öz siyasi və mənəvi dəstəyini əsirgəməyib. Bizim Azərbaycana olan dəstəyimiz beynəlxalq əsasda idi, çünki Azərbaycan öz hüquqi torpaqlarını müdafiə edirdi. Səfir çıxışında vurğulayıb ki, mən ədəbiyyatçı deyiləm, lakin məni çox fərəhləndirir ki, belə kitablar hazırlanır və nəşr olunur. Texnologiyaların inkişafı müasir dönəmimizdə kitablara olan ehtiyacı azaldıb, məhz bu dövrdə belə əhəmiyyətli nəşrlərin olması çox vacibdir. Sonda Səfir İradə Əlilini kitabların nəşri münasibətilə təbrik edib.
Türkiyə və Azərbaycan İş Adamları İctimai Birliyinin (TÜİB)  direktoru Hüseyn Böyükfırat çıxışında bildirib ki, cənab Səfirin də vurğuladığı kimi Türkiyə və Pakistan 44 günlük II Qarabağ savaşı dönəmində daim qardaş Azərbaycanın yanında olub. O, qeyd edib ki, savaşın ilk dönəmlərindən daima öz çıxışlarımda vurğulayıram ki, qələbəyə görə şəhidlərimizə, qazilərimizə borcluyuq, onların bu əzmkeşliyini heç vaxt unutmamalıyıq.
Rumıniya Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri İosefina Batto çıxış edərək bu gün keçirilən tədbirdə iştirakından məmnun olduğunu söyləyib. İradə Əlilini kitablarının müxtəlif dillərə tərcümə olunması münasibətilə təbrik edib. O, II Qarabağ müharibəsindəki Qələbənin şahidi olmasından çox şad olduğunu vurğulayıb. Və İradə Əlilinin Xocalı kitabı haqqında olan kitabının rumın dilinə tərcümə olunması layihəsindən bəhs edib.
ADU-nun Tərcümə fakültəsinin dekanı Bənövşə Məmmədova çıxış edərək ilk öncə rektor Kamal Abdullanın salamlarını çatdırıb. Qeyd edib ki, İradə Əlilinin Xocalıya həsr olunan kitabının ispan, italyan, fransız dillərinə çap olunması nəzərdə tutulur.
Tədbirin davamında Macar-Azəri Birgə Cəmiyyətinin sədri Ramiz Əmirli; professor Qrem Smit; Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Aparatının əməkdaşı Azadə Novruzova; teleaparıcı Nuranə Gülər; Şəhid Bəhmən Səfərəliyevin oğlu İkram Səfərəliyev; Qarabağ qazisi Rüxsarə Cumayeva və digərləri çıxış edərək kitabın mövzusunun əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
“Peşəyönümlü Təhsilin İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Prezident təqaüdçüsü İradə Əlili çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinə və Milli Kitabxanaya öz minnətdarlığını bildirib. Və kitabların çapında əməyi keçən hər bir şəxsə öz təşəkkürünü çatdırıb.
Sonda iştirakçılar Milli Kitabxananın fondunda olan İradə Əlilinin müəllifi olduğu kitabların sərgisi ilə tanış olublar.

The presentation ceremony of books was held on March 30, under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library, on the topic of Karabakh, named "The way to victory", "Homesickness in a teardrop", "Yearning for Lachin" which was written by Irada Alili (Aliyeva), the chairman of the Public Union "Support for the Development of Vocational Education", a member of the Azerbaijan Writers' Union, a presidential scholarship holder.
Director of the National Library, professor Karim Tahirov opened the event and greeted the participants. During his speech, he said that tomorrow is a historical day - March 31 - the Day of Genocide of Azerbaijanis. In this regard, first of all, the memory of the genocide victims was commemorated with a minute of silence. On the eve of this historic day, we are presenting the books on the topic of Karabakh named The way to victory", "Homesickness in a teardrop", "Yearning for Lachin" written by Irada Alili. The director emphasized that the people of Azerbaijan have been waiting these days for almost 30 years-waited for the victory. The people of Azerbaijan and our glorious army won a great Victory in the 44-day Karabakh War II under the decisive leadership of the Supreme Commander Mr. Ilham Aliyev.
Giving information about the presented books, the director emphasized that all three books contain information about Karabakh, its history, geographical area, National Heroes, Martyrs, and Veterans. Emphasizing the importance of publishing a book in foreign languages, the director noted that we most often feel the need for books about the history of our country published in different languages during exhibitions and events held abroad. At the end of his speech, K. Tahirov said that it is our civic duty to publish and present books on this topic.
Bilal Haye, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Pakistan to Azerbaijan, made a speech and first of all expressed his gratitude to the management of the National Library for participating in such a wonderful event. He noted that as a Pakistani, it is very pleasant to be among Azerbaijanis. He spoke about the brotherly relations between Pakistan and Azerbaijan. He said that during the 44-day Karabakh War II, the brotherly Pakistani people and authorities always stood by Azerbaijan and showed their political and moral support. Our support to Azerbaijan was on an international basis, because Azerbaijan was defending its legal territory. In his speech, the ambassador emphasized that I am not a writer, but I am very happy that such books are prepared and published. Advances in technology have reduced the need for books in our modern era, and it is very significant to have such important publications in this era. In the end, the Ambassador congratulated Irada Alili on the publication of the books.
Huseyn Buyukfirat, director of the Public Union of Turkey and Azerbaijan Businessmen (TÜIB), said in his speech that as Mr. Ambassador emphasized, Turkey and Pakistan were always with brother Azerbaijan during the 44-day Karabakh war. He noted that since the beginning of the war, I have always emphasized in my speeches that we are indebted to our martyrs and veterans for the victory, and we should never forget their determination.
The head of the Romanian Cultural Center, Iosefina Batto, spoke and said that she was happy to participate in the event held today. She congratulated Irada Alili on the occasion of her books being translated into different languages. She emphasized that she was very happy to witness the Victory in the Second Karabakh War. She talked about the project of translation of Irada Alili's book about Khojaly into Romanian.
Banovsha Mammadova, the dean of the Faculty of Translation of ASU, gave a speech and first of all conveyed the greetings of Rector Kamal Abdullah. He noted that Irada Alili's book dedicated to Khojaly is planned to be published in Spanish, Italian, and French languages.
In the continuation of the event, Ramiz Amirli, the chairman of the Hungarian-Azeri Joint Society; Professor Graham Smith; Azade Novruzova, an employee of the Office of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan; TV presenter Nurana Guler; Ikram Safaraliyev, the son of martyr Bahman Safaraliyev; Karabakh veteran Rukhsara Jumayeva and others spoke about the importance of the subject of the book.
Irada Alili, chairman of the "Support for the Development of Vocational Education" Public Union, member of the Azerbaijan Writers' Union, President's scholarship, expressed her gratitude to the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library for organizing the event. She expressed her gratitude to everyone who contributed to the printing of the books.
At the end, the participants got acquainted with the exhibition of books authored by Irada Alili, which is in the National Library's collection.