Fevralın 19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusu tərəfindən 44 günlük müharibə nəticəsində erməni işğalından azad olunmuş ərazilərimizdə 90-cı illərin əvvəllərinədək fəaliyyət göstərmiş kitabxanaların kitab fondlarının bərpası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi kitabtoplama kampaniyasına Bakı Dövlət Universitetinin Kitabxanaçılıq-informasiya fakultəsi də qoşuldu.
Fakultənin dekan vəzifəsini icra edən, Kitabşünaslıq və Nəşriyyat işi kafedrasının dosenti Ələmdar Cabbarlı ilk öncə Prezident İlham Əliyevin  və Azərbaycan ordusunun rəhbərliyi altında qazanılan mühüm qələbədən danışdı. O, bildirdi  ki, 30 ilə yaxın işğal altında qalan torpaqlarımızda illər ərzində xeyli sayda mədəni abidələrimiz, kitabxanalarımız, eləcə də çox sayda kitabxana fondu məhv edilmişdir. Və o qeyd etdi ki, artıq Prezident cənab İlham Əliyevin başçılığı altında quruculuq işlərinə başlanılıb. Ələmdar Cabbarlı Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə təşkil etdiyi “İşğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fondu üçün kitabtoplama kampaniyası”nın əhəmiyyətini vurğulayaraq Kitabxanaçılıq-informasiya fakultəsinin əməkdaşları tərəfindən toplanılan 1000 nüsxə Azərbaycan, rus və ingilis dillərində Azərbaycan ədəbiyyatına, Ulu Öndər Heydər Əliyev və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin siyasətinə, eləcə də  Kitabxanaçılıq-informasiya fakultəsinə dair dərs vəsaitləri və jurnalları fonda bağışladı.

The Library and Information faculty of the Baku State University also joined the book donation campaign jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library in connection with the restoration of book collections of the libraries operating until the early 1990s in our territories which were liberated from the Armenian occupation as a result of the 44-day war by the victorious Azerbaijani Army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Acting Dean of the Faculty, Associate Professor of Bibliography and Publishing Alamdar Jabbarli first spoke about the important victory achieved by the Azerbaijani Army under the leadership of President Ilham Aliyev. “Many cultural monuments, libraries, as well as book collections have been destroyed in our lands which had been under occupation for almost 30 years” he said. And he added that the construction works have already been started under the leadership of President Ilham Aliyev.
Highly appreciating the importance of “Book Collection Campaign for the Libraries in the Liberated Areas” jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library of Azerbaijan, Alamdar Jabbarli donated 1,000 copies of textbooks and magazines in Azerbaijani, English and Russian, on Azerbaijani literature, the policy of National Leader Heydar Aliyev and Commander-in-Chief Ilham Aliyev, as well as about the Library-Information faculty. The books and magazines were collected by the staff of the Library and Information faculty.