Milli Kitabxana tərəfindən “Kitabxana resurslarının elektron kataloqlaşdırılması: MARC 21 formatı əsasında biblioqrafik yazının yaradılması texnologiyası” mövzusunda onlayn seminar keçirilib
03-07-2026
3 iyul tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən “Kitabxana resurslarının elektron kataloqlaşdırılması: MARC 21 formatı əsasında biblioqrafik yazının yaradılması texnologiyası” mövzusunda onlayn seminar keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tabeliyində fəaliyyət göstərən kitabxanaların iştirakı ilə keçirilən seminarın əsas məqsədi kitabxana mütəxəssislərinin elektron kataloqlaşdırma sahəsində nəzəri bilik və praktiki bacarıqlarının artırılması, beynəlxalq biblioqrafik standartlardan biri olan MARC 21 formatının strukturu, elementləri və tətbiq prinsipləri barədə iştirakçıların məlumatlandırılması, eləcə də kitabxana resurslarının Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İnformasiya Sistemində vahid standartlar əsasında düzgün və keyfiyyətli biblioqrafik təsvirinin hazırlanması texnologiyasının öyrədilməsidir. Seminarda biblioqrafik yazının yaradılması prosesinin əsas mərhələləri, məlumat sahələrinin kodlaşdırılması prinsipləri və elektron kataloqların formalaşdırılmasında beynəlxalq təcrübənin tətbiqi məsələləri nəzərdən keçirilib, eyni zamanda müzakirələr olub, mövcud problemlər müəyyənləşdirilib və onların həlli istiqamətində metodik tövsiyələr verilib, iştirakçıların sualları ətraflı cavablandırılıb.

3 июля Азербайджанской национальной библиотекой был проведён онлайн-семинар на тему «Технология создания библиографической записи на основе формата MARC 21 для электронной каталогизации библиотечных ресурсов».
Основной целью семинара, проведённого с участием библиотек, действующих в структуре Министерства культуры Азербайджанской Республики, стало повышение теоретических знаний и практических навыков специалистов библиотек в области электронной каталогизации, ознакомление участников со структурой, элементами и принципами применения формата MARC 21 — одного из международных библиографических стандартов, а также обучение технологии подготовки качественного и корректного библиографического описания библиотечных ресурсов в Автоматизированной библиотечно-информационной системе Koha на основе единых стандартов.
В ходе семинара были рассмотрены основные этапы создания библиографической записи, принципы кодирования информационных полей и вопросы применения международного опыта при формировании электронных каталогов. Также состоялись обсуждения, были выявлены существующие проблемы и даны методические рекомендации по их решению. На вопросы участников были предоставлены подробные ответы.