Milli Kitabxanada “Konstitusiya və Suverenlik İli” adlı metodik vəsait onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
15-04-2025
Prezident İlham Əliyevin 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2025-ci il Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilib.
Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində qələbəmizin 5-ci ildönümünü nəzərə alaraq 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb edən tarixi bir hadisədir. Bu qərar milli suverenliyimizin və hüquqi dəyərlərimizin təbliği baxımından tarixi bir addım olmaqla yanaşı, hüquqi dövlətçilik və suverenlik dəyərlərinin möhkəmləndirilməsi baxımından da xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Bu il ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Konstitusiya və Suverenlik İli” adlı metodik vəsait hazırlanıb. Vəsaitdə Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı, bu tarixi hadisə ilə bağlı giriş məqaləsi və kitabxanalarda geniş təbliği məqsədilə müxtəlif kütləvi tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair metodik tövsiyələr verilib.
Əlavələr bölməsində 12 Noyabr Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası Gününün qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanı, Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı, “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında: Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı, Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı istifadəçilərin diqqətinə çatdırılıb.
Metodik vəsait ilə tanış olmaq istəyənlər https://www.anl.az/down/Konstit.suverenlik.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

В соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 28 декабря 2024 года, 2025 год был объявлен в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и Суверенитета».
Принятие решения о провозглашении 2025 года в нашей стране Годом Конституции и Суверенитета в связи с 30-летием принятия Конституции и 5-й годовщиной Победы в Отечественной войне является важным историческим событием на пути развития современной азербайджанской государственности. Данное решение имеет особое значение не только с точки зрения популяризации национального суверенитета и правовых ценностей, но и с позиции укрепления принципов правового государства и суверенитета.
По этому случаю сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили методическое пособие под названием «Год Конституции и Суверенитета» в онлайн-режиме. В пособии представлены Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о провозглашении 2025 года Годом Конституции и Суверенитета, вступительная статья, посвящённая этому историческому событию, а также методические рекомендации по организации различных массовых мероприятий в библиотеках с целью широкого распространения информации о данном важном событии.
В разделе «Приложения» представлены Указ Президента Азербайджанской Республики о праздновании Дня Конституции 12 ноября, Распоряжение об учреждении Дня Государственного Суверенитета, а также План мероприятий по провозглашению 2025 года Годом Конституции и Суверенитета и соответствующее Распоряжение об его утверждении.
Желающие ознакомиться с методическим пособием могут воспользоваться ссылкой: https://www.anl.az/down/Konstit.suverenlik.pdf.