Los-Anceles Kaliforniya Universiteti Charles E.Young Elmi-Tədqiqat kitabxanasının Slavyan, Şərqi Avropa və Avrasiyaşünaslıq üzrə kuratoru xanım Alena Aissing Milli Kitabxanada olmuşdur
26-09-2019
Sentyabr ayının 26-da Los-Anceles Kaliforniya Universiteti Charles E.Young Elmi-Tədqiqat kitabxanasının Slavyan, Şərqi Avropa və Avrasiyaşünaslıq üzrə kuratoru xanım Alena Aissing Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qarşılamışdır. Görüşdə həmçinin Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə xanım İsmayılova da iştirak etmişdir.
Görüş zamanı direktor Kərim Tahirov hər iki kitabxana arasında beynəlxalq əlaqələrin yaranmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləmiş, beynəlxalq kitab mübadiləsinin vacibliyini vurğulamış və bu işdə Los Anceles Kaliforniya Universiteti ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında 2018-ci ildə Los Anceles şəhərində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətindən bəhs etmişdir. Direktor bildirmişdir ki, bir ölkənin tarixini, mədəniyyətini, incəsənətini və ədəbiyyatını dünyada tanıtmağın ən başlıca yollarından biri kitablardır və bu işdə beynəlxalq kitab mübadiləsinin rolu böyükdür.
Alena xanım isə öz növbəsində Bakıya ilk səfərinin olduğunu qeyd etmiş və VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinə və sərgi çərçivəsində Milli Kitabxana tərəfindən küçiriləcək “Kitabxanalar mobil informasiya mərkəzi kimi” beynəlxalq elmi-praktiki konfransa dəvət  edildiyi üçün öz təşəkkürünü bildirmişdir.
Xanım həmçinin qeyd etmişdir ki, hal-hazırda Nəsimi əlyazmalarının rəqəmsallaşadırılması üzrə iş davam edir və yaxın günlərdə kitabların rəqəmsal versiyaları Milli Kitabxanaya göndəriləcəkdir.
Görüşün sonunda xanım Alena Aissing qonaqpərvərliyi üçün prof. Kərim Tahirova öz təşəkkürünü bildirmiş və konfransa uğurlar diləmişdir.

Куратор славянских, восточноевропейских и евразийских исследований Научно-исследовательской библиотеки им. Чарльза Э. Янга, госпожа Алена Айссинг посетила Национальную Библиотеку
26-09-2019
26 сентября куратор славянских, восточноевропейских и евразийских исследований Научно-исследовательской библиотеки им. Чарльза Э. Янга, госпожа Алена Айссинг посетила Национальную Библиотеку. Гостья приветствовал директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. На встрече также присутствовала заместитель директора Национальной Библиотеки Адиба Исмаилова. В своей речи директор Керим Тахиров  подчеркнул важность установления международных связей между двумя библиотеками, международного обмена книгами и Меморандума о взаимопонимании, подписанного между Калифорнийским университетом и Национальной Библиотекой Азербайджана в 2018 году в Лос-Анджелесе.  Директор отметил, что книги являются одним из основных способов продвижения истории, культуры, искусства и литературы страны, и в этом большую роль играет международный обмен книгами.  В свою очередь, госпожа Алена Айссинг  отметила, что она впервые посетила Баку и поблагодарила за приглашение на VI Бакинскую Международную Книжную Выставку и на международную научно-практическую конференцию «Библиотеки как мобильные информационные центры», организованной Национальной Библиотекой в рамках этой выставки.  Она также отметила, что в настоящее время идет цифровизация рукописей Насими, и в ближайшее время цифровые версии книг будут отправлены в Национальную Библиотеку. В конце встречи г-жа Алена Айссинг поблагодарила проф. Керима Тахирова, пожелала успехов конференции, а также были сняты фотографии на память.