Milli Kitabxanada “Xalq şairi Məmməd Araz” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
Məmməd Araz 1933-cü il oktyabr ayının 14-də Şahbuz rayonunun Nursu kəndində anadan olmuşdu. Burada orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda təhsil almışdı. Tələbəlik illərində institutda yazıçı İsmayıl Şıxlının rəhbərlik etdiyi ədəbiyyat dərnəyinin məşğələlərində fəal iştirak etmişdi. Burada bəyənilən “Yanın, işıqlarım” şeiri 1952-ci ildə çap edilmişdi. 1954-cü ildə ali təhsilini başa vuran Məmməd Araz əmək fəaliyyətinə doğma kəndindəki orta məktəbdə müəllimliklə başlamış, sonra Bakıya köçmüş, Azərbaycan Nazirlər Soveti yanında Baş Mətbuat İdarəsində müvəkkil işləmişdi. 1959-1961-ci illərdə Moskvada Yazıçılar İttifaqı nəzdindəki Ali ədəbiyyat kurslarının müdavimi olub. Sonra “Ulduz” jurnalının məsul katibi, “Ədəbiyyat və incəsənət” qəzetində, Azərbaycan Dövlət Nəşriyyatında baş redaktorun müavini olmuşdur. 1974-cü ildən ömrünün sonuna kimi “Azərbaycan Təbiəti” jurnalının baş redaktoru olub. Uzun müddət Yazıçılar İttifaqının poeziya bölməsinə rəhbərlik etmişdi. Xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının İstiqlal ordeni (1995) və Azərbaycan Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir. Hacı Zeynalabdin Tağıyev adına milli mükafatın laureatıdır (1992). Onun adına “Məmməd Araz” mükafatı təsis olunmuşdur (1993-cü ildən). 2004-ci ilin 1 dekabrında Bakıda vəfat edib və Fəxri Xiyabanda dəfn olunub.
Yubiley münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Xalq şairi Məmməd Araz” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, Məmməd Arazın müəllifi olduğu kitablar, onun haqqında məqalələr, kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Memmed_Araz/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

A virtual exhibition called "People's poet Mammad Araz" was presented to users in the National Library
12-10-2023
October 14 marks the 90th anniversary of the birth of the national poet Mammad Araz.
Mammad Araz was born on October 14, 1933 in Nursu village of Shahbuz district. After graduating from secondary school, he studied at the Azerbaijan Pedagogical Institute. During his student years, he actively participated in the literature club led by the writer Ismayil Shikhli at the institute. The popular poem " Yanın, işıqlarım" was published in 1952. Mammad Araz, who finished his higher education in 1954, started his career as a teacher in the secondary school in his native village, then moved to Baku and worked as a commissioner in the General Press Department under the Council of Ministers of Azerbaijan. In 1959-1961, he attended the Higher Literature courses at the Union of Writers in Moscow. Then he became the responsible secretary of "Ulduz" magazine, deputy editor-in-chief of "Literature and Art" newspaper, Azerbaijan State Publishing House. From 1974 until the end of his life, he was the editor-in-chief of " Azərbaycan Təbiəti" magazine. He headed the poetry section of the Union of Writers for a long time. For his services, he was awarded the Order of Independence of the Republic of Azerbaijan (1995) and Honorary Decrees of the Presidium of the Supreme Soviet of Azerbaijan. Haji Zeynalabdin Taghiyev National Prize laureate (1992). "Mammad Araz" award was established in his name (since 1993). He died on December 1, 2004 in Baku and was buried in the Alley of Honor.
On the occasion of the anniversary, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "People's poet Mammad Araz".
Photos, books authored by Mammad Araz, articles and books about him are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Memmed_Araz/index.htm.