Milli Kitabxanada “Xalq şairi Məmməd Araz” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
Məmməd Araz 1933-cü il oktyabr ayının 14-də Şahbuz rayonunun Nursu kəndində anadan olmuşdu. Burada orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda təhsil almışdı. Tələbəlik illərində institutda yazıçı İsmayıl Şıxlının rəhbərlik etdiyi ədəbiyyat dərnəyinin məşğələlərində fəal iştirak etmişdi. Burada bəyənilən “Yanın, işıqlarım” şeiri 1952-ci ildə çap edilmişdi. 1954-cü ildə ali təhsilini başa vuran Məmməd Araz əmək fəaliyyətinə doğma kəndindəki orta məktəbdə müəllimliklə başlamış, sonra Bakıya köçmüş, Azərbaycan Nazirlər Soveti yanında Baş Mətbuat İdarəsində müvəkkil işləmişdi. 1959-1961-ci illərdə Moskvada Yazıçılar İttifaqı nəzdindəki Ali ədəbiyyat kurslarının müdavimi olub. Sonra “Ulduz” jurnalının məsul katibi, “Ədəbiyyat və incəsənət” qəzetində, Azərbaycan Dövlət Nəşriyyatında baş redaktorun müavini olmuşdur. 1974-cü ildən ömrünün sonuna kimi “Azərbaycan Təbiəti” jurnalının baş redaktoru olub. Uzun müddət Yazıçılar İttifaqının poeziya bölməsinə rəhbərlik etmişdi. Xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının İstiqlal ordeni (1995) və Azərbaycan Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir. Hacı Zeynalabdin Tağıyev adına milli mükafatın laureatıdır (1992). Onun adına “Məmməd Araz” mükafatı təsis olunmuşdur (1993-cü ildən). 2004-ci ilin 1 dekabrında Bakıda vəfat edib və Fəxri Xiyabanda dəfn olunub.
Yubiley münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Xalq şairi Məmməd Araz” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, Məmməd Arazın müəllifi olduğu kitablar, onun haqqında məqalələr, kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Memmed_Araz/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Народный поэт Мамед Араз»
12-10-2023
14 октября исполняется 90 лет со дня рождения народного поэта Мамеда Араза.
Мамед Араз родился 14 октября 1933 года в селе Нурсу Шахбузского района. После окончания средней школы он поступил в Азербайджанский педагогический институт. В студенческие годы принимал активное участие в литературном кружке, организованном И.Шихлы. Здесь в 1952 году было опубликовано популярное стихотворение «Янын ишигларым» («Горите мои огни»). По окончании учебы, в 1954 году Мамед Араз приступил к трудовой деятельности в качестве учителя средней школы в родном селе, после чего переехал в Баку и стал работать уполномоченным в Главном управлении печати при Совете министров Азербайджана. В 1959-1961 годах являлся слушателем Высших литературных курсов при Союзе писателей в Москве. Затем работал ответственным секретарем журнала «Улдуз («Звезда»), заместителем главного редактора газеты «Эдэбийат вэ инджэсэнэт» («Литература и искусство»), а также Азербайджанского государственного издательства. С 1974 года до конца жизни он занимал пост главного редактора журнала «Азербайджан тебиети» («Природа Азербайджана»). Долгое время руководил отделением поэзии Союза писателей.  Мамед Араз был награжден орденом Азербайджанской Республики «Истиглал» («Независимость») (1995) и Почетными указами Президиума Верховного Совета Азербайджана. Он является лауреатом Национальной премии имени Гаджи Зейналабдина Тагиева (1992). В честь поэта была учреждена премия «Мамед Араз». Мамед Араз скончался 1 декабря 2004 года и был похоронен на Аллее почетного захоронения.
По случаю юбилея сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Народный поэт Мамед Араз».
На виртуальной выставке представлены фотографии и книги выдающегося мастера слова, а также статьи и книги, написанные о нем.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Memmed_Araz/index.htm.