Mərakeş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Adil Embarş Azərbaycan Milli Kitabxanasında olub
25-09-2025
25 sentyabr tarixində Mərakeş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Məhəmməd Adil Embarş və səfirin iqtisadi məsələlər üzrə müşaviri Fatinə El Fakih Azərbaycan Milli Kitabxanasının qonağı olub. Qonaqları Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov qonaqları salamlayaraq onları kitabxanada görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Milli Kitabxananın elmi və mədəni fəaliyyəti, zəngin fondu, həyata keçirdiyi layihələr və qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələri haqqında ətraflı məlumat verən direktor Milli Kitabxananın Qafqazın ən böyük modern kitabxanası olduğunu söyləyib.
Mərakeş Milli Kitabxanası ilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əlaqələrindən bəhs edərək, kitabxanalar arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandumun 2 oktyabrda XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində imzalanacağını, həmçinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında "Mərakeş ədəbiyyatı guşə"sinin açılacağını söyləyib.  Əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasının müxtəlif sahələrdə ikitərəfli qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişlənməsinə, qarşılıqlı tədbirlərin, kitab sərgilərinin təşkilinə, kitab və informasiya mübadiləsinə zəmin yaradacağını bildirib. Cənab səfirin bu gəlişi ilə iki ölkənin kitabxanaları arasında olan qarşılıqlı əlaqələrin gələcək perespektivlərinə yeni təkan verəcəyini qeyd edib.
Səfir Məhəmməd Adil Embarş səmimi qəbula görə Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirova  təşəkkür edib. Mərakeşlə Azərbaycan arasında mövcud olan dostluq münasibətlərindən, qarşılıqlı əlaqələrinin qurulmasından, kitab mübadiləsinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə yaxından tanış olan qonaqlar kitabxananı çox bəyəndiklərini söyləyiblər.
Sonra direktor prof. Kərim Tahirov qonaqlara Milli Kitabxananın nəşrlərindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu, “Salam Azərbaycan” kitabını və Azərbaycanın xəritəsini hədiyyə edib.
Mərakeş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Məhəmməd Adil Embarş isə Mərakeşin mətbəxinə aid “Таджин, кус-кус и другие марокканские удовольствия» kitabını Milli Kitabxananın fonduna hədiyyə edib.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Марокко в Азербайджанской Республике Мохаммед Адиль Эмбарш посетил Национальную библиотеку Азербайджана
25-09-2025
25 сентября Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Марокко в Азербайджанской Республике господин Мохаммед Адиль Эмбарш и советник посольства по экономическим вопросам Фатина Эль-Факих стали гостями Национальной Библиотеки Азербайджана. Гостей принял директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров.
Во время встречи директор Национальной Библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров поприветствовал гостей и выразил удовлетворение их визитом в библиотеку. Директор подробно рассказал о научной и культурной деятельности библиотеки, её богатом фонде, реализуемых проектах и международных связях. Он отметил, что Национальная Библиотека является самой крупной современной библиотекой на Кавказе.
Говоря о связях между Национальной библиотекой Марокко и Национальной Библиотекой Азербайджана, директор отметил, что 2 октября в рамках XI Бакинской международной книжной ярмарки будет подписан меморандум о взаимном сотрудничестве между двумя библиотеками. Также сообщалось, что в Национальной Библиотеке Азербайджана будет открыта "Галерея марокканской литературы".
Было подчеркнуто, что подписание меморандума о сотрудничестве создаст основу для дальнейшего расширения двусторонних связей в различных областях, организации совместных мероприятий и книжных выставок, а также для обмена книгами и информацией. Отмечено, что визит господина посла придаст новый импульс перспективам будущего взаимодействия между библиотеками двух стран.
Посол Мохаммед Адиль Эмбарш выразил благодарность директору Национальной Библиотеки профессору Кериму Тахирову за тёплый приём. Он говорил о существующих дружеских отношениях между Марокко и Азербайджаном, о развитии двусторонних связей и значении книжного обмена.
Гости, подробно ознакомившиеся с деятельностью Национальной Библиотеки Азербайджана, выразили своё восхищение библиотекой.
В завершение встречи директор, профессор Керим Тахиров вручил гостям издания Национальной библиотеки — фотоальбом «Национальная Библиотека Азербайджана», книгу «Салам, Азербайджан», а также карту Азербайджана в подарок.
В свою очередь, Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Марокко в Азербайджанской Республике господин Мохаммед Адиль Эмбарш подарил в фонд Национальной библиотеки книгу о марокканской кухне под названием «Таджин, кускус и другие марокканские удовольствия».