Azərbaycan Milli Kitabxanasının yaradılmasının 103 illiyi münasibətilə elektron layihələr və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
23-05-2026
Bu gün bir əsrdən çox tarixi və şərəfli inkişaf yolu keçən M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının 103 yaşı tamam olur.
Bu münasibətlə Milli Kitabxanada “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı elektron məlumat bazası, “Azərbaycan Milli Kitabxanası – 1923-2026”  adlı virtual və “Azərbaycan Milli Kitabxanası - 103” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazasında(https://anl.az/el/emb/Milli_Kitabxana/index.html)“Rəsmi sənədlər”, “Milli Kitabxana haqqında”, “Ümummilli lider Heydər Əliyev Milli Kitabxanada”, “Milli Kitabxananın layihələri”, “Görkəmli Şəxsiyyətlər Milli Kitabxana haqqında “Kitabxananın nəşrləri”, “Milli Kitabxana nəşrlərdə”, “Beynəlxalq əlaqələr”, “Onlayn Xidmətlər”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” düymələrində materiallar tam mətnləri ilə təqdim olunur.
Virtual sərgidə (https://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm) rəsmi sənədlər, görkəmli şəxslərin fikirləri, fotolar, kitabxananın nəşrləri, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat məqalələri tam mətnləri ilə təqdim olunur
Ənənəvi sərgidə ölkəmizin Baş Kitabxanasının bir əsrlik tarixi və keçdiyi şərəfli inkişaf yolu, möhtəşəm elm və mədəniyyət ocağının dünəni, bu günü və sabahı, zəngin mədəniyyət xəzinəsi olan Milli Kitabxanada həyata keçirilən iş prosesləri, sənəd-informasiya fondunun formalaşdırılması, təqdim edilən yeni xidmət üsulları, elmi-tədqiqat və metodik işin təşkili istiqamətləri, kitabxananın beynəlxalq əlaqələris.  haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar, Milli Kitabxananın nəşr etdiyi “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyası ilə çap olunan biblioqrafiyalar, “Bərpanəşr” seriyası, “Milli musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” seriyası ilə çap olunan musiqi notları sərgilənir.
Milli Kitabxana 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olub. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilib. İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənərək, onlarca yeni şöbə yaranıb, fondunda olan ədəbiyyat sayı artıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanası il ərzində öz fəaliyyətini Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin mədəniyyət, elm, təhsil, informasiya texnologiyaları və digər müvafiq sahələrə dair imzaladığı fərman və sərəncamlar, Nazirlər Kabinetinin, Mədəniyyət Nazirliyinin qərarları, göstəriş və tapşırıqları, eləcə də mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq qurur, ölkədə elm, təhsil, mədəniyyətin inkişafı, milli-mənəvi dəyərlərimizin, kitab və mütaliənin təbliği ilə əlaqədar bir sıra əhəmiyyətli layihələr həyata keçirir, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada tanıdılması istiqamətində mühüm nəticələrə nail olur.
Heç təsadüfi deyildir ki, Ulu Öndərimiz, elm və mədəniyyətə yüksək qiymət verən Heydər Əliyev cənabları 1995-1997-ciillərdə 4 dəfə Milli Kitabxanaya səfər etmiş və öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitabı kitabxanaya hədiyyə edib.
2004-cü ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib ki, bu da kitabxanamızın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.

В связи со 103-летием со дня основания Национальной Библиотеки Азербайджана пользователям были представлены электронные проекты и традиционная книжная выставка.
23-05-2026
Сегодня Национальной Библиотеке Азербайджана имени М Ф.Ахундова, прошедшей более чем вековой путь славного развития, исполняется 103 года.
По этому случаю пользователям были представлены электронная база данных «Национальная Библиотека Азербайджана», виртуальная выставка «Национальная Библиотека Азербайджана – 1923–2026» и традиционная книжная выставка «Национальная библиотека Азербайджана – 103».
В электронной базе данных (https://anl.az/el/emb/Milli_Kitabxana/index.html) в полном тексте представлены материалы в разделах: «Официальные документы», «О Национальной Библиотеке», «Общенациональный лидер Гейдар Алиев в Национальной Библиотеке», «Проекты Национальной Библиотеки», «Выдающиеся личности о Национальной библиотеке», «Издания библиотеки», «Национальная Библиотека в публикациях», «Международные связи», «Онлайн-услуги», «Фотогалерея», «Видеогалерея».
На виртуальной выставке (https://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm) представлены в полном тексте официальные документы, высказывания выдающихся личностей, фотографии, издания библиотеки, книги по теме и статьи из периодической печати.
В традиционной выставке демонстрируются материалы о вековой истории главной библиотеки страны и её славном пути развития, о прошлом, настоящем и будущем этого важного научно-культурного центра, о процессах организации документально-информационного фонда, новых услугах, научно-исследовательской и методической деятельности, а также о международных связях библиотеки. Представлена литература на азербайджанском и других языках, библиографии серии «Выдающиеся личности Азербайджана», издания серии «Восстановленные издания», нотные материалы из серии «Из музыкального наследия Азербайджана: из фонда Национальной Библиотеки».
Национальная Библиотека была создана в 1922 году, а её официальное открытие состоялось 23 мая 1923 года. В 1939 году библиотеке было присвоено имя мыслителя, драматурга и просветителя Мирзы Фатали Ахундова. Со временем сфера её деятельности расширялась, были созданы десятки новых отделов, а фонд значительно увеличился.
Национальная библиотека Азербайджана в течение года осуществляет свою деятельность в соответствии с указами и распоряжениями Президента Республики господина Ильхама Алиева, решениями Кабинета Министров и Министерства культуры, а также действующим законодательством. Библиотека реализует важные проекты в сфере развития науки, образования, культуры, информационных технологий, популяризации книги и чтения, а также добивается значительных результатов в деле продвижения азербайджанских реалий в мире.
Не случайно Общенациональный лидер Гейдар Алиев, высоко ценивший науку и культуру, в 1995–1997 годах четырежды посещал Национальную Библиотеку и подарил ей около 300 книг из своей личной библиотеки.
В 2004 году постановлением Кабинета Министров библиотеке был присвоен статус «Национальной Библиотеки», что стало высшей оценкой её деятельности.