Milli Kitabxana “2 Fevral Azərbaycan Gəncləri Günü” adlı virtual sərgi təqdim edib
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafında dərin izlər buraxıb. Ulu Öndərin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı Fərmana əsasən, fevralın 2-si Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilib. Həmin vaxtdan etibarən bu gün MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanda təntənəli şəkildə qeyd edilməyə başlanıb. Bir çox sahədə olduğu kimi, bu sahədə də Azərbaycan bir çox ölkələri qabaqlayıb. Belə ki, Azərbaycanda Gənclər Günü təsis edildikdən xeyli sonra gənclərin işləri üzrə nazirlərin ümumdünya konfransının tövsiyəsi əsasında BMT Baş Məclisinin 1999-cu il 17 dekabr tarixli 54/120 saylı qətnaməsi ilə 12 avqust - Beynəlxalq Gənclər Günü elan edilib.
Tam inamla demək olar ki, ölkəmizdə gənc nəslin problemlərinin həlli, onların cəmiyyət həyatında layiqli təbəqə kimi iştirakının təmin olunması üçün həyata keçirilən bütün zəruri tədbirlər Azərbaycan gəncliyini daha işıqlı sabaha aparacaq.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “2 Fevral Azərbaycan Gəncləri Günü”  adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr və mövzu haqqında kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/2_Fevral_Azerbaycan_Gencleri_Gunu/index.htm    linkindən istifadə edə bilər.

Национальная библиотека представила виртуальную выставку под названием «2 февраля – День азербайджанской молодежи»
01-02-2024
Заложенная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым государственная молодежная политика сыграла неизгладимую роль в дальнейшем развитии азербайджанской молодежи. Согласно Указу, подписанному великим лидером Гейдаром Алиевым 1 февраля 1997 года, 2 февраля был объявлен Днем молодежи Азербайджана. С того времени 2 февраля впервые среди стран СНГ и Восточной Европы стал торжественно отмечаться в Азербайджане. Наша страна опередила многие страны в данной области так же, как и в некоторых других. Так, после учреждения Дня молодежи в Азербайджане резолюцией номер 54/120 от 17 декабря 1999 года Генеральной Ассамблеи ООН на основании рекомендации всемирной конференции министров по делам молодежи 12 августа был объявлен Международным днем молодежи.
Можно с полной уверенностью сказать, что все необходимые меры, принимаемые в нашей стране для решения проблем молодого поколения, обеспечения его участия в жизни общества в качестве достойного класса, приведут азербайджанскую молодежь к более светлому будущему.
Сотрудниками Национальной библиотеки подготовлена виртуальная выставка под названием «2 февраля – День азербайджанской молодежи».
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги, а  также статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.