Milli Kitabxana “2 Fevral Azərbaycan Gəncləri Günü” adlı virtual sərgi təqdim edib
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafında dərin izlər buraxıb. Ulu Öndərin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı Fərmana əsasən, fevralın 2-si Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilib. Həmin vaxtdan etibarən bu gün MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanda təntənəli şəkildə qeyd edilməyə başlanıb. Bir çox sahədə olduğu kimi, bu sahədə də Azərbaycan bir çox ölkələri qabaqlayıb. Belə ki, Azərbaycanda Gənclər Günü təsis edildikdən xeyli sonra gənclərin işləri üzrə nazirlərin ümumdünya konfransının tövsiyəsi əsasında BMT Baş Məclisinin 1999-cu il 17 dekabr tarixli 54/120 saylı qətnaməsi ilə 12 avqust - Beynəlxalq Gənclər Günü elan edilib.
Tam inamla demək olar ki, ölkəmizdə gənc nəslin problemlərinin həlli, onların cəmiyyət həyatında layiqli təbəqə kimi iştirakının təmin olunması üçün həyata keçirilən bütün zəruri tədbirlər Azərbaycan gəncliyini daha işıqlı sabaha aparacaq.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “2 Fevral Azərbaycan Gəncləri Günü”  adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr və mövzu haqqında kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/2_Fevral_Azerbaycan_Gencleri_Gunu/index.htm    linkindən istifadə edə bilər.

The state youth policy established by national leader Heydar Aliyev has left deep traces in the development of Azerbaijani youth. According to the Order signed by the Great Leader on February 2, 1997, February 2 was announced as Azerbaijan Youth Day. Since then, this day has been solemnly celebrated in Azerbaijan for the first time in the CIS and Eastern European countries. As in many fields, Azerbaijan has surpassed many countries in this field as well. Thus, long after the establishment of Youth Day in Azerbaijan, on the basis of the recommendation of the World Conference of Ministers on Youth Affairs, August 12 was declared International Youth Day by UN General Assembly Resolution No. 54/120 dated December 17, 1999.
It can be said with full confidence that all the necessary measures implemented to solve the problems of the young generation in our country, to ensure their participation as a worthy class in the life of society, will lead the youth of Azerbaijan to a brighter tomorrow.
A virtual exhibition called "February 2 Azerbaijan Youth Day" was prepared by the employees of the National Library.
Official documents, photos, articles published in periodicals and books on the subject are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/2_Fevral_Azerbaycan_Gencleri_Gunu/index.htm