Milli Kitabxanada “Milli Musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” seriyasından nəşr olunmuş Azərbaycan bəstəkarlarının not məcmuələrinin təqdimat mərasimi keçirilib
28-09-2023
Sentyabrın 28-də Milli Kitabxanada 18-28 sentyabr tarixlərində keçirilən ənənəvi XV Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalının çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın “Milli Musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” mövzusunda həyata keçirdiyi birgə layihə üzrə 18 Azərbaycan bəstəkarının not məcmuələrinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamlayıb, bildirib ki, bu günlərdə Azərbaycanda hər il olduğu kimi keçirilən möhtəşəm XV Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi festivalı keçirilir. Direktor Milli Kitabxananın 2019-cu ildən bu günə kimi Azərbaycan musiqisinin dünyada təbliği istiqamətində aktiv şəkildə səmərəli fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib, həmçinin Beynəlxalq Petruççi Musiqi Kitabxanası ilə olan əməkdaşlıq haqqında məlumat verib, dahi Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin notlarının və səs yazılarının Petruççi Musiqi Kitabxanasının saytında yerləşdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, bildirib ki, Azərbaycan bəstəkarlarının Sovet dövründə Bakıda nəşr olunan not məcmuələri yenidən çap olunur və yerli musiqi məktəblərinə göndərilir. Direktor Üzeyir Hacıbəylinin, Süleyman Ələsgərovun, Cövdət Hacıyevin və digər Azərbaycan bəstəkarlarının not məcmuələrinin Azərbaycan bəstəkarlarının arxivindən istifadə edilərək yenidən tərtib edilib nəşr olunduğunu tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb, eyni zamanda Milli Kitabxananın 100 illik yubileyi ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçiriləcəyini, Azərbaycan bəstəkarları ilə bağlı fundamental biblioqrafiyaların nəşr olunduğunu və bu istiqamətdə nəşrlərə davam edildiyini söyləyib.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirinin müşaviri, Əməkdar incəsənət xadimi Cahangir Səlimxanov çıxışında belə bir festivalın əsas məqsədinin klassik musiqimizi geniş kütlələrə çatdırmaq olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin geniş miqyasda təbliğ olunmasında Milli Kitabxananın rolundan söz açaraq, bunun üçün başda Kərim Tahirov olmaqla kitabxananın əməkdaşlarına minnətdarlığını bildirib. Natiq, həmçinin Üzeyir Hacıbəylinin nadir əlyazmalarının aşkar olunduğunu və yeni əsərlərin çap olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, professor Ramiz Quliyev çıxışında Milli Kitabxanada keçirilən tədbirin milli musiqimizin öyrənilməsi və təbliği istiqamətindəki əhəmiyyətindən danışaraq, kitabın bilik, idrak mənbəyi olduğu söyləyib.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova ilk olaraq professor Kərim Tahirov başda olmaqla Milli Kitabxananın əməkdaşlarını 100 illik yubiley münasibətilə təbrik edib, nəşr olunan not əsərlərinin, biblioqrafiyalarının önəmindən danışıb.
Xalq artisti Süleyman Ələsgərovun nəvəsi, Əməkdar artist Tahir İmanov belə bir tədbirə dəvət olunduğu üçün xoşbəxt olduğunu, böyük bəstəkarların əsərlərini  çap etdiyi üçün Milli Kitabxanaya babasının sənətinin qoruyucusu  kimi təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Musiqi Kollecinin direktoru, professor Nazim Kazımov bütün əsərlərin nəşrində zəhməti keçən hər kəsə öz minnətdarlığını bildirərək, bir çox əsərlərin birinci dəfə nəşr olunduğunu söyləyib, belə bir layihə üçün Milli Kitabxanaya öz təşəkkürünü bildirib.
Üzeyir Hacıbəylinin Ev Muzeyinin direktoru, not məcmuələrinin redaktoru, Xalq artisti Sərdar Fərəcov keçirilən bu tədbirin Musiqi Festivalını daha da gözəlləşdirdiyini qeyd edib, bu ənənə vasitəsilə heç vaxt çap olunmayan Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb və bu istiqamətdə Milli Kitabxanaya uğurlar arzulayıb.
Sonda professor Kərim Tahirov nəşrlərin hazırlanmasında əməyi keçən kitabxananın Not nəşrləri və səsyazmaları şöbəsinin əməkdaşlarına və Xalq artisti Sərdar Fərəcova təşəkkürürünü bildirib, gələcəkdə ayrı-ayrı bəstəkarların əsərlərinin toplularının, daha az çap olunanların nəşrinin həyata keçiriləcəyini, tədbirdə çıxış edənlər tərəfindən səsləndirilən bütün təkliflərin nəzərə alınacağını qeyd edib, qonaqlara, iştirakçılara təşəkkür edib.

В Национальной библиотеке Азербайджана прошла церемония презентации сборников нот азербайджанских композиторов, изданных в серии «Из национальной музыкальной сокровищницы: из фонда Национальной библиотеки Азербайджана»
28-09-2023
28 сентября в Национальной библиотеке Азербайджана в рамках совместного проекта Министерства культуры и Национальной библиотеки «Из национальной музыкальной сокровищницы: из фонда Национальной библиотеки Азербайджана» состоялась презентация нотных партитур произведений 18 азербайджанских композиторов. Отметим, что мероприятие состоялось в рамках XV Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, приветствовав гостей, подчеркнул, что в эти дни в Азербайджане проходит ежегодный XV Международный музыкальный фестиваль имени Узеира Гаджибейли. Он отметил, что Национальная библиотека с 2019 года до сегодняшнего дня осуществляет активную плодотворную деятельность в области пропаганды азербайджанской музыки в мире. Он рассказал о сотрудничестве с Международной музыкальной библиотекой Петруччи и подчеркнул, что ноты и аудиозаписи произведений великих азербайджанских композиторов размещены на сайте музыкальной библиотеки Петруччи.
Директор также сообщил о переиздании и передаче в местные музыкальные школы изданных в Баку в советский период нотных партитур азербайджанских композиторов. Он проинформировал участников мероприятия о переиздании нотных партитур произведений Узеира Гаджибейли, Сулеймана Алескерова, Джовдета Гаджиева и других азербайджанских композиторов с использованием их архивов. Он отметил, что в рамках ряда проектов в связи со 100-летием Национальной библиотеки будет издана фундаментальная библиография произведений азербайджанских композиторов, подчеркнув, что работа в этом направлении продолжается.
В своем выступлении советник министра культуры, заслуженный деятель культуры Джахангир Селимханов отметил, что главной целью проведения подобного фестиваля является донесение национальной классической музыки до широких масс. Говоря о роли Национальной библиотеки в популяризации произведений азербайджанских композиторов, он выразил благодарность сотрудникам библиотеки, в частности Кериму Тахирову. Джахангир Селимханов, сообщив об обнаружении редких рукописей Узеира Гаджибейли, подчеркнул значимость издания новых произведений.
Народный артист Азербайджанской Республики, профессор Рамиз Гулиев в своем выступлении рассказал о значимости мероприятия, проводимого в Национальной библиотеке в направлении изучения и пропаганды национальной музыки. Он подчеркнул, что книги являются источником мудрости, знаний.
В своем выступлении директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Алла Байрамова в первую очередь поздравила сотрудников Национальной библиотеки, в частности профессора Керима Тахирова со 100-летием библиотеки. Она рассказала о значимости изданных музыкальных произведений и библиографий.
Далее выступил внук народного артиста Сулеймана Алескера, заслуженный артист Тахир Иманов. Он отметил, что очень рад приглашению на столь замечательное мероприятие и выразил благодарность Национальной библиотеке за издание произведений выдающихся композиторов.
Директор Музыкального колледжа при Азербайджанской национальной консерватории, профессор Назим Кязимов в своем выступлении выразил благодарность всем, кто усердно трудился для издания этих произведений. Н.Кязимов также отметил, что многие произведения изданы впервые и выразил благодарность руководству Национальной библиотеки за подобный проект.
Директор дома-музея Узеира Гаджибейли, редактор нот, народный артист Сардар Фараджев отметил, что сегодняшнее мероприятие сделало музыкальный фестиваль еще более замечательным. Он отметил, что в рамках проекта вышли в свет ранее не опубликованные произведения азербайджанских композиторов.
В завершение профессор Керим Тахиров выразил благодарность сотрудникам отдела нотных изданий и звукозаписей библиотеки, а также народному артисту Сардару Фараджову, внесшим ценный вклад в подготовку изданий. Директор, поблагодарив гостей, отметил, что все предложения, высказанные участниками мероприятия будут учтены.