Milli Kitabxananın 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində “Türk dünyası ədəbiyyatının talantları” mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir
22-09-2023
22 sentyabr tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində “Türk dünyası ədəbiyyatının talantları” mövzusunda dəyirmi masa, qazax ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Kemel Tokayevin Azərbaycan dilində nəşr olunan “Gecə açılan atəş” və XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Mir Cəlal Paşayevin qazax dilində çap olunan “Dağların qəlbi” kitablarının təqdimat mərasimləri keçirilmişdir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov tədbir iştirakçılarını salamlamış, bu mötəbər tədbirin məhz kitabxananın 100 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində keçirilməsinin əlamətdar hadisə olduğunu söyləmişdir.
“Türk dünyası ədəbiyyatının talantları” seriyasından qazax ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Kemel Tokayevin və XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Mir Cəlal Paşayevin yaradıcılığına həsr olunmuş kitab sərgisinin açılışı olmuşdur.
Daha sonra Qazaxıstan Milli Kitabxanasının direktoru, Qazaxıstan Kitabxanalar Birliyinin sədri Bakıtjamal Ospanova da öz növbəsində hər kəsi salamlamış, qazax qonaqları təqdim etmişdir.
Tədbir Milli Məclisin üzvü, akademik Nizami Cəfərov və Qazaxıstan Prezidenti mükafatı laureatı, Qazaxıstan radiosunun Alma-Atı filialının rəhbəri Bakıt Jaqıparulının moderatorluğu ilə başlamışdır. Akademik Nizami Cəfərov qonaqları, iştirakçıları salamlamış, Mir Cəlal Paşayevi XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının ən mötəbər sənətkarlarından biri adlandırmış, onun əsərlərində Azərbaycançılıq, Azərbaycan xalqının milli ideologiyası, milli ruhunun əks olunduğunu söyləmişdir. Bakıt Jaqıparulı isə Azərbaycan xalqına qazax xalqının səmimi salamlarını çatdırmış, qazax prozasında xüsusi yeri olan Kemel Tokayevin yaradıcılığı haqqında məlumat vermiş, Azərbaycan və qazax ədəbiyyatlarının ən görkəmli nümayəndələrinin kitablarının təqdimat mərasimlərinə toplaşmaqla iki xalqın tarixi ədəbi-mədəni əlaqələrinə töhfə verdiklərini qeyd etmişdir.
Şair-ifaçı Talant Arınqali dombrada ifa etdiyi musiqi ilə iştirakçıları salamlamışdır.
Giriş sözü ilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Naziri cənab Adil Kərimli çıxış edərək, qonaqları salamlamış, bu tədbirin məhz Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi çərçivəsində keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləmişdir. İki ölkə arasında tarixi köklərə söykənən çoxşaxəli əlaqələrimizin hörmətli prezidentlərimiz sayəsində daha da inkişaf etdiyini vurğulayan nazir, istənilən sahədə olduğu kimi, mədəniyyət sahəsində də bu münasibətlərin daim mövcud olduğunu qeyd etmiş, iki ölkənin görkəmli şəxsiyyətinin kitablarının təqdimat mərasimlərinin ölkələrin, xalqların daha da yaxınlaşmasına öz töhfəsini verəcəyini bildirmişdir. O, hər iki kitabın həm Azərbaycan, həm də qazax oxucusuna çatdırılmasının xalqların bir-birinin mədəniyyəti, ədəbiyyat və tarixi ilə daha yaxından tanışlığa əsas verəcəyini bildirmişdir. Nazir, həmçinin bu əsərlərin tərcümə edilməsi, nəşri, ümumiyyətlə meydana gəlməsində yaxından iştirak edən, əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirmiş, kitabların hər iki ölkə oxucuları üçün dəyərli hədiyyə olacağını vurğulamışdır.
Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin müşaviri Malik Otarbayev hər kəsi salamlamış, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin xüsusi olaraq göndərdiyi mesajı diqqətə çatdırmışdır. Ortaq tarixə, kökə, mədəniyyətə malik olan iki dost və qardaş xalqlar arasında əlaqələrin bütün sahələrdə daim inkişaf etdiyini söyləmiş, bugünkü tarixi anın Milli Kitabxanada keçirilməsinə görə prof. Kərim Tahirova təşəkkür etmişdir.
Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri, professor Qənirə Paşayeva kitabların nəşrinə görə əməyi keçən hər kəsə minnətdarlığını bildirmiş, Mir Cəlal irsinə verilən dəyərə görə Malik Otarbayevə, həmçinin bu cür layihələrə hər zaman göstərdiyi dəstəyə görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkür etmiş, zəngin olan bu iki ədibin yaradıcılığını birləşdirən ən önəmli amilin vətənpərvərlik, milli düşüncə, milli duyğular olduğunu söyləmişdir. O, ədəbiyyatımızın qardaş dillərə çevrilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq ortaq ədəbiyyatın oxunmasının vacibliyini diqqətə çatdırmış, bunun gənc nəsli daha da yaxınlaşdırdığını bildirmişdir. Natiq qeyd etmişdir ki, bu iki ədib bizim ortaq böyük şəxsiyyətlərimizdir və bu gün onların ruhunu şad etməklə biz, gənc nəsillərə də önəmli mesaj veririk.
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alim Bayel bugünkü tədbir münasibətilə hər kəsi təbrik etmiş, tədbirin yüksək səviyyədə təşkil edilməsinə görə Azərbaycan və Qazaxıstan milli kitabxanalarının rəhbərlərinə təşəkkürünü bildirmişdir. Qeyd etmişdir ki, Qazaxıstan iki gün öncə bəyanat yayaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəyini təsdiq etmişdir. “Qardaş ölkələr həmişə bir-birinin yanında olmalıdır və olacaqdır” deyən səfir növbəti daha bir zəfərə görə xalqımızı təbrik etmişdir. O, bu ilin Ümummilli lider Heydər Əliyevin, görkəmli ədiblər Kemel Tokayev və Mir Cəlal Paşayevin yubileylərinin olması ilə əlamətdar olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Əməkdaşlığımızın gücləndirilməsinin etimada söykəndiyini vurğulayan natiq  bildirmişdir ki, bu gün Qazaxıstan-Azərbaycan münasibətləri yeni mərhələyə çıxıb. Alim Bayel Malik Otarbayevə gözəl tərcüməyə görə yazıçı, publisist Nəriman Əbdülrəhmanlıya dövlət mükafatı verilməsini təklif etmiş, həmçinin Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayevə yazdığı ön sözə görə təşəkkürünü bildirmişdir.
ADA universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev tədbirdə iştiraka görə prof. Kərim Tahirova təşəkkür edərək, kitabxananın 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik etmişdir. O, kitabı ən gözəl, ən dəyərli hədiyyə adlandırmış, eyni zamanda Qazaxıstanlı diplomatlarla, səfirlərlə olan münasibətləri xatırlamış, hələ sovet dövründə xüsusən ölkələrin müstəqilliyinin möhkəmlənməsi uğrunda çalışdıqlarını söyləmişdir. Natiq atasından ədəbiyyatı sevməyi öyrəndiklərini qeyd etmişdir. O, həmçinin bu kitabları universitetlərdə yaymağın vacibliyindən danışmış, hazırda 4 qazax universiteti ilə əlaqə və mübadilələrin mövcud olduğunu vurğulamışdır.
Akademik Nizami Cəfərov Hafiz müəllimin “Bir səfirin manifesti” əsərinin Qazaxıstanda qazax dilində tərcümə və nəşr edilməsini təklif etmişdir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ilk dəfə iki ölkədən iki fərqli yazıçının əsərlərinin təqdimatının keçirildiyini söyləmiş, görkəmli yazıçıların yaradıcılıqlarının oxşar və fərqli cəhətləri haqqında danışmışdır. O, bildirmişdir ki, fərq ondadır ki, Kemel Tokayev detektiv əsərlər yazmış, heç vaxt hekayə janrına müraciət etməmişdir. Lakin bu fərqə baxmayaraq, oxşarlıqlar da mövcuddur. Belə ki, sovet dövründə yaşamalarına baxmayaraq, hər iki yazıçı sovet ideologiyasından uzaq durmuşlar. Bundan başqa, hər iki yazıçının yaradıcılığı gerçək həyat hekayələrini əks etdirir, hər ikisində vəzifəli şəxslərin obrazları yoxdur, hər ikisi sadə insanların böyük ədəbiyyatını yaratmışdır. Kemel Tokayevin əsərlərindəki generallar isə epizodik obrazlardır.
Akademik qeyd etmişdir ki, Mir Cəlal satirik hekayələrin böyük müəllifidir və bir sıra hekayələrini bir qədər dərinləşdirsək, detektiv ədəbiyyat nümunələri ola bilərlər. Natiq həmçinin öz möhürlərini vurmuş bu iki görkəmli şəxsiyyətin hər ikisinin uşaq yaşlarında atalarını itirdiyini, əzablı həyatları olduğunu söyləmiş, Mir Cəlalın kitabının nəşrinin ədibin 115 illiyinə qazax xalqının, Kemel Tokayevin kitabının çapının isə onun 100 illiyinə Azərbaycan xalqının hədiyyəsi olduğunu bildirmişdir.
Qazaxıstan Respublikasının Əməkdar xadimi Koyşıkul Zarlı, “Mənəvi dirçəliş” mərkəzinin rəhbəri, yazıçı, Mir Cəlal Paşayevin əsərlərinin tərcüməçisi Nurqali Oraz, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin birinci katibi, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev çıxış edərək, iki ədibin yubileylərinə töhfə olan və qardaşlıq əlaqələrinin göstəricisi olan bu kitabların nəşrinə və tədbirin təşkilinə görə təşəkkürlərini bildirmişlər.

A roundtable discussion on "Talents of Turkish world literature" was held as part of the National Library's 100-year jubilee events.
22-09-2023
On September 22, within the framework of the 100th anniversary events of the National Library of Azerbaijan, a roundtable discussion on "Talents of the literature of the Turkic world" was held, and presentation ceremonies of books “Gecə açılan atəş” published in Azerbaijani by Kemel Tokayev, a prominent representative of Kazakh literature, and “Dağların qəlbi”published in Kazakh language by the outstanding representative of 20th century Azerbaijani literature Mir Jalal Pashayev's were held. The Director of the National Library of Azerbaijan, Professor Karim Tahirov greeted the participants of the event and said that it was a remarkable event that this prestigious event was held within the framework of the library's 100-year jubilee events.
The book exhibition dedicated to the works of Kemel Tokayev, a prominent representative of Kazakh literature, and Mir Jalal Pashayev, a prominent representative of 20th-century Azerbaijani literature, from the "Talents of Turkish World Literature" series, was opened.
Later, the director of the National Library of Kazakhstan, the chairman of the Association of Libraries of Kazakhstan, Bakitjamal Ospanova, greeted everyone and introduced the Kazakh guests.
The event started with the moderation of member of Milli Mejlis, academician Nizami Jafarov and laureate of the President of Kazakhstan award, head of Kazakhstan radio Almaty branch Bakit Jaghiparuli. Academician Nizami Jafarov greeted the guests and participants, called Mir Jalal Pashayev one of the most respected artists of the 20th century Azerbaijani literature, and said that his works reflect Azerbaijanism, the national ideology and national spirit of the Azerbaijani people. Bakit Jagıparuli conveyed the sincere greetings of the Kazakh people to the people of Azerbaijan, informed about the work of Kemel Tokayev, who has a special place in Kazakh prose, and noted that the most prominent representatives of Azerbaijani and Kazakh literature have contributed to the historical, literary and cultural relations of the two nations by gathering at the book presentation ceremonies.
Poet-performer Talant Aringali greeted the participants with music played on the dombra.
The Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Mr. Adil Karimli, made an opening speech, greeted the guests, and said that holding this event within the framework of the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan is of particular importance. Emphasizing that our multifaceted relations between the two countries, which are based on historical roots, are developing further thanks to our respected presidents, the minister noted that these relations always exist in the field of culture, as in any field, and that the presentation ceremonies of the books of prominent personalities of the two countries will contribute to bringing the countries and peoples closer together. He stated that the delivery of both books to both Azerbaijani and Kazakh readers will provide a basis for closer acquaintance with the culture, literature and history of each other's peoples. The minister also expressed his gratitude to everyone who closely participated in the translation, publication, and creation of these works, and emphasized that the books will be a valuable gift for the readers of both countries.
Advisor to the President of the Republic of Kazakhstan, Malik Otarbayev, greeted everyone and drew attention to the message sent by the President of the Republic of Kazakhstan, Kasim-Jomart Tokayev. He said that the relations between the two friendly and brotherly nations with a common history, roots, and culture are constantly developing in all areas. Prof. He thanked Karim Tahirov.
Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis, professor Ganira Pashayeva expressed her gratitude to everyone who contributed to the publication of the books, thanked Malik Otarbayev for the value given to Mir Jalal's heritage, as well as the management of the National Library for its support to such projects, and the work of these two rich writers combined. She said that the most important factor is patriotism, national thought, national feelings. Speaking about the importance of transforming our literature into fraternal languages, he drew attention to the importance of reading common literature and said that it brings the young generation closer. The speaker noted that these two writers are our common great personalities, and today, by cheering their spirits, we are sending an important message to the younger generations.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Azerbaijan Alim Bayel congratulated everyone on the occasion of today's event and thanked the heads of national libraries of Azerbaijan and Kazakhstan for organizing the event at a high level. He noted that Kazakhstan confirmed its support for Azerbaijan's territorial integrity by issuing a statement two days ago. "Brother countries should and will always be with each other," said the ambassador, who congratulated our people on another victory. He drew attention to the fact that this year is marked by the anniversaries of National leader Heydar Aliyev, prominent writers Kemel Tokayev and Mir Jalal Pashayev. Emphasizing that the strengthening of our cooperation is based on trust, the speaker said that Kazakhstan-Azerbaijani relations have entered a new stage today. Bayel suggested to Malik Otarbayev that the writer and publicist Nariman Abdulrahmanli should be given a state award for his excellent translation, and also thanked People's Writer Chingiz Abdullayev for the foreword he wrote.
Rector of ADA University, professor Hafiz Pashayev, for participating in the event, prof. Thanking Karim Tahirov, he congratulated the library on its 100th anniversary. He called the book the most beautiful and the most valuable gift, at the same time he remembered the relations with Kazakh diplomats and ambassadors, and said that even in the Soviet era, they worked especially for strengthening the independence of the countries. The speaker noted that he learned to love literature from his father. He also spoke about the importance of distributing these books in universities, emphasizing that there are currently contacts and exchanges with 4 Kazakh universities.
Academician Nizami Jafarov proposed to translate and publish Mr. Hafiz's work "An Ambassador's Manifesto" in Kazakh language.
Academician Isa Habibbeyli, President of Azerbaijan National Academy of Sciences, said that for the first time, the works of two different writers from two countries were presented, and he talked about the similarities and differences of the works of outstanding writers. He stated that the difference is that Kemel Tokayev wrote detective works and never turned to the narrative genre. Despite this difference, there are also similarities. So, despite living in the Soviet era, both writers stayed away from the Soviet ideology. In addition, the works of both writers reflect real life stories, both of them do not have images of officials, both of them created great literature of ordinary people. The generals in Kemel Tokayev's works are episodic characters.
The academic noted that Mir Jalal is a great author of satirical stories, and if we delve deeper into some of his stories, they can be examples of detective literature. The speaker also said that both of these prominent personalities, who made their mark, lost their fathers when they were children, and had painful lives. He said that the publication of Mir Jalal's book was a gift from the Kazakh people for the 115th anniversary of the writer, and the printing of Kemel Tokayev's book was a gift from the Azerbaijani people for his 100th anniversary.
Honored worker of the Republic of Kazakhstan Koyshikul Zarli, head of the "Spiritual Revival" center, writer Nurgali Oraz, translator of works of Mir Jalal Pashayev, first secretary of the Azerbaijan Writers' Union, People's Writer Chingiz Abdullayev spoke at the publication of these books, which are a contribution to the anniversaries of the two writers and an indicator of brotherly relations. and expressed their thanks for organizing the event.