Milli Kitabxana “Səməd Mənsur-145” və “Əli Tudə-100” adlı ənənəvi kitab sərgiləri təşkil edib.
Milli Kitabxanada görkəmli şair, publisist Səməd Mənsurun anadan olmasınını 145 illik, əməkdar incəsənət xadimi Əli Tudənin 100 illik  yubileyi münasibətilə ənənəvi kitab sərgisi təşkil edilib.
XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndələrindən sayılan Səməd Mənsur özünəməxsus bədii üslubu, kəsərli tənqidi, ictimai həyata fəal, cəsarətli müdaxiləsi ilə tanınan sənətkarlardan olmuşdur. O, istedadlı şair, həvəskar aktyor, bacarıqlı tərcüməçi, ictimai xadim kimi fəaliyyət göstərmiş, milli mədəniyyətin inkişafı yolunda aramsız çalışmışdır. Lirik və satirik əsərləri, bədii publisistikası onun ictimai, fəlsəfi görüşlərinin ifadəsi, mənalı, məzmunlu həyatının ədəbi səhifələridir.
Səməd Mənsurun yaradıcılığı onun şəxsiyyəti ilə sıx bağlı idi. İctimai gerçəkliyə ədəbi münasibəti şairin həyatdakı mövqeyindən fərqlənmirdi. O, əsərlərində də, həyatda da həqiqət tərəfdarı kimi çıxış edirdi.
Əli Tudə Cənubi Azərbaycan Demokratik ədəbiyyatının yaradıcılarından biridir. İctimai-siyasi fəaliyyəti ilə bərabər şair öz qələminin qüdrətindən inqilabın nailiyyətlərinin qorunub saxlanılması üçün ustalıqla istifadə edir. Yaradıcılığını, yüksək əqidəsini, mütərəqqi fikirlərini mübarizə yollarında məşələ çevirən Əliyə Təbrizin şairlər məclisində müdriklər tərəfindən “Tudə”, yəni Xalq təxəllüsü verilir. Milli hökumət onu ali mükafat “21 Azər” medalıyla təltif edir.
Sərgidə görkəmli şairlərin əsərləri, həyat və yaradıcılığından bəhs edən, Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayış olunur.

В Национальной библиотеке организована традиционная книжная выставка по случаю 145-летия со дня рождения выдающегося поэта и публициста Самеда Мансура и 100-летия заслуженного деятеля искусств Али Туде.
Самед Мансур, являющийся одним из выдающихся представителей Азербайджанской поэзии XX века, был мастером слова, отличающимся своим неповторимым художественным стилем и острой критикой. Он был талантливым поэтом, актером-любителем, искусным переводчиком и общественным деятелем, который неустанно трудился для развития национальной культуры. Лирические и сатирические произведения, а также художественная публицистика являются выражением его общественно-философских взглядов.
Творчество Самеда Мансура было тесно связано с его личностью. Литературное отношение поэта к социальной действительности не отличалось от его жизненной позиции. Он выступал сторонником истины и справедливости, как в своих произведениях, так и в жизни.
Али Туде – один из основоположников демократической литературы Южного Азербайджана. Наряду с общественно-политической деятельностью поэт умело использовал силу своего пера для сохранения завоеваний революции. Благодаря своему творчеству, высоким убеждениям и прогрессивным идеям, Али Туде получил прозвище «Туде» на меджлисе (собрании) поэтов в Тебризе». Национальное правительство присудило ему высшую награду – медаль «21 азери».
На выставке представлены произведения выдающихся поэтов, а также книги об их жизни и творчестве на азербайджанском и других языках.