22 dekabr tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi TÜRKSOY-un İqamətgahında qeyd edilib.
Öncə TÜRKSOY-un sərgi zalında Milli Kitabxananın nəşrlərindən ibarət  kitab sərgisinin açılışı baş tutub.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Rayev çıxışında Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyinin Ankarada qeyd olunmasını çox yüksək qiymətləndirib. O, illərdir ki, Milli Kitabxana ilə bərabər çox böyük işlərə imza atıldığını qeyd edib. Natiq Azərbaycan Milli Kitabxanasının yüksək səviyyədə inkişaf tarixi keçdiyini, türk dünyasının ən mühüm tədbirlərindən birində iştirak etdiyini bildirib. Sultan Rayev çıxışının sonunda Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinə, Azərbaycan Milli Kitabxanasına təşəkkürünü bildirib.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov qeyd edib ki, çox gözəl təsadüfdür ki, Heydər Əliyevin 100 illiyi və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi  eyni zamana təsadüf edir. O, həmçinin,  30 il ərzində TÜRKSOY-un Türk dünyasının mədəniyyətinin inkişafında çox böyük işlər gördüyünü və gələcəkdə də birgə layihələrə imza atılacağını söyləyib.
Tədbirdə iştirak edən Bişkek Şəhər Kitabxanasının direktoru Gülsayra Candıbayeva Azərbaycan Milli Kitabxanasını 100 illik yubiley münasibətilə təbrik edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyini bir daha təbrik edib və TÜRKSOY-un əvəzsiz dostluğunu  qeyd edib. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasını görkəmli şəxsiyyətləri yetişdirən müqəddəs bir  elm ocağı olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Ankaradakı səfirliyinin mətbuat katibi Aygün Qocayeva, şair və yazıçı Yasəmən Meydan çıxışlarında Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyində iştirak etməyin çox qürurverici hiss olduğu söyləyib, Azərbaycan Milli Kitabxanasının çox önəmli bilik mərkəzlərindən olduğunu vurğulayıb
Sonda TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Rayev tərəfindən Kərim Tahirov və Milli Kitabxananın kollektivinə təşəkkürnamə verilib.

The 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan was celebrated at TURKSOY
On December 22, the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan was celebrated at the Residence of TURKSOY.
First, the opening of the book exhibition of publications of the National Library took place in the exhibition hall of TURKSOY.
TURKSOY Secretary General Sultan Rayev in his speech highly appreciated the celebration of the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan in Ankara. He noted that great works have been done together with the National Library for years. The speaker said that the National Library of Azerbaijan had a history of high level development and participated in one of the most important events of the Turkic world. At the end of his speech, Sultan Rayev thanked the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library of Azerbaijan.
Director of the National Library Karim Tahirov noted that it is a great coincidence that the 100th anniversary of Heydar Aliyev and the 100th anniversary of the Republic of Türkiye coincide. He also said that TURKSOY has done great work in the development of the culture of the Turkic world for 30 years and that joint projects will be signed in the future.
Director of Bishkek City Library Gulsayra Jandibayeva, who participated in the event, congratulated the National Library of Azerbaijan on the occasion of its 100th anniversary.
Akif Marifli, head of the book industry department of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, once again congratulated the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan and noted the invaluable friendship of TURKSOY. He emphasized that the National Library of Azerbaijan is a sacred center of science that produces outstanding personalities.
Aygun Gojayeva, the press secretary of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Ankara, poet and writer Yasemen Meydan said that it was a very proud feeling to participate in the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan, and emphasized that the National Library of Azerbaijan is one of the most important centers of knowledge.
In the end, Sultan Rayev, Secretary General of TURKSOY, gave a letter of thanks to Karim Tahirov and the staff of the National Library.