22 dekabr tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi TÜRKSOY-un İqamətgahında qeyd edilib.
Öncə TÜRKSOY-un sərgi zalında Milli Kitabxananın nəşrlərindən ibarət  kitab sərgisinin açılışı baş tutub.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Rayev çıxışında Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyinin Ankarada qeyd olunmasını çox yüksək qiymətləndirib. O, illərdir ki, Milli Kitabxana ilə bərabər çox böyük işlərə imza atıldığını qeyd edib. Natiq Azərbaycan Milli Kitabxanasının yüksək səviyyədə inkişaf tarixi keçdiyini, türk dünyasının ən mühüm tədbirlərindən birində iştirak etdiyini bildirib. Sultan Rayev çıxışının sonunda Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinə, Azərbaycan Milli Kitabxanasına təşəkkürünü bildirib.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov qeyd edib ki, çox gözəl təsadüfdür ki, Heydər Əliyevin 100 illiyi və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi  eyni zamana təsadüf edir. O, həmçinin,  30 il ərzində TÜRKSOY-un Türk dünyasının mədəniyyətinin inkişafında çox böyük işlər gördüyünü və gələcəkdə də birgə layihələrə imza atılacağını söyləyib.
Tədbirdə iştirak edən Bişkek Şəhər Kitabxanasının direktoru Gülsayra Candıbayeva Azərbaycan Milli Kitabxanasını 100 illik yubiley münasibətilə təbrik edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyini bir daha təbrik edib və TÜRKSOY-un əvəzsiz dostluğunu  qeyd edib. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasını görkəmli şəxsiyyətləri yetişdirən müqəddəs bir  elm ocağı olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Ankaradakı səfirliyinin mətbuat katibi Aygün Qocayeva, şair və yazıçı Yasəmən Meydan çıxışlarında Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyində iştirak etməyin çox qürurverici hiss olduğu söyləyib, Azərbaycan Milli Kitabxanasının çox önəmli bilik mərkəzlərindən olduğunu vurğulayıb
Sonda TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Rayev tərəfindən Kərim Tahirov və Milli Kitabxananın kollektivinə təşəkkürnamə verilib.

В резиденции ТЮРКСОЙ прошло мероприятие по случаю 100-летнего юбилея Национальной библиотеки Азербайджана.
В первую очередь в выставочном зале ТЮРКСОЙ состоялось открытие книжной выставки изданий Национальной библиотеки.
Выступивший на мероприятии генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев высоко оценил проведение в Анкаре мероприятия, посвященного 100-летнему юбилею Национальной библиотеки Азербайджана. Он, отметив, что в течение многих лет совместно с Национальной библиотекой проводится активная работа, подчеркнул, что Национальная библиотека Азербайджана прошла большой путь исторического развития. В завершение своего выступления Султан Раев поблагодарил Министерство культуры Азербайджанской Республики и Национальную библиотеку Азербайджана.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, отметил, что знаменательно совпадение двух дат - 100-летия со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева и 100-летия Турецкой Республики. Он добавил, что в течение 30 лет ТЮРКСОЙ проделал колоссальную работу для развития культуры тюркского мира и в будущем также будут реализованы совместные проекты.
Присутствующая на мероприятии директор Бишкекской городской библиотеки Гульсайра Джандыбаева также поздравила Национальную библиотеку Азербайджана со 100-летним юбилеем.
В своем выступлении заведующий отделом книжной промышленности Министерства культуры Азербайджанской Республики Акиф Марифли еще раз поздравил Национальную библиотеку со 100-летием и подчеркнул несравнимую ценность ТЮРКСОЙ.
Пресс-секретарь посольства Азербайджанской Республики в Анкаре Айгюн Годжаева, поэтесса и писательница Жасмин Мейдан в своих выступлениях отметив, что испытывают гордость, принимая участие в праздновании 100-летнего юбилея Национальной библиотеки Азербайджана, подчеркнули, что библиотека является одним из важнейших центров науки.
В заключение генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев вручил благодарность директору Кериму Тахирову и коллективу Национальной библиотеки.