Milli Kitabxana “Xalq artisti Süleyman Ələsgərov-100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
22-02-2024
Bu gün Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Xalq artisti Süleyman Ələsgərovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.  O, 22 fevral 1924-cü ildə Şuşada doğulub. Musiqiyə olan hədsiz həvəsi onu Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına gətirib çıxarıb.
Bəstəkar 1943-cü ildə Ü.Hacıbəylinin zəmanəti ilə Bəstəkarlar İttifaqına qəbul olub. III kursda təhsil alarkən simfonik orkestr üçün “Bayram uvertürası”nı, violonçel, fortepiano və simfonik orkestr üçün ikili “Konsert”ini, nəhayət, diplom işi olan “Vətən” simfoniyasını bəstələyib.
Süleyman Ələsgərovun yaradıcılığında operetta janrı əsas yer tutur. "Məhəbbət gülü" , "Ulduz", "Özümüz bilərik", "Olmadı elə, oldu belə", "Milyonçunun dilənçi oğlu", "Hardasan ay subaylıq"  və s. operettaları Azərbaycan Musiqili Komediya Teatrının səhnəsində bu gün də oynanılır.  Onun "Bahadır və Sona", "Solğun çiçəklər" operaları, bir neçə kantatası - "Vətən, eşq olsun","Bahar təranələri", "Bir bayraq altında"; "Gənclik" və "Vətən" simfoniyaları, "Bayatı-Şiraz" simfonik muğamı,"Çingiz İldırım" vokal simfonik poeması, "Həzi Aslanovun xatirəsi"nə simfonik poema və süitaları, 3 tar konserti, 200-ə qədər mahnı və romansları (22 sözsüz mahnı) və digər əsərləri Azərbaycan musiqisinin incilərindəndir.
Bu münasibətlə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən“Xalq artisti Süleyman Ələsgərov-100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, dövri mətbuat səhifələrində haqqında dərc olunan məqalələr, müəllifi olduğu kitablar və haqqında yazılan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Suleyman_Elesgerov_100/index.htm linkindən istifadə edə bilər.
Eyni zamanda Milli Kitabxanada Xalq artistinin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş geniş ənənəvi kitab sərgisi də təşkil edilib.  Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərlərinin not yazıları, haqqında yazılan kitablar Azərbaycan və rus dilləridə nümayiş olunur.

Национальная библиотека представила виртуальную и традиционную выставку под названием «Народный артист Сулейман Алескеров – 100»
22-02-2024
Сегодня 100-летие со дня рождения известного композитора, народного артиста Азербайджана Сулеймана Алескерова. Он родился 22 февраля 1924 года в Шуше. Любовь к музыке привела его в Азербайджанскую государственную консерваторию.
В 1943 году С.Алескеров был принят в Союз композиторов. Во время учебы на 3-м курсе он сочинил «Праздничную увертюру» для симфонического оркестра, двойной «Концерт» для виолончели, фортепиано и симфонического оркестра и, наконец, симфонию «Родина», которая в свою очередь являлась его дипломной работой.
Основное место в творчестве композитора занимает жанр оперреты. Оперетты «Цветок любви», «Звезда»,  «Сами разберемся», «Вдруг не так», «Нищий сын миллионера», «Где же ты, холостяцкая жизнь» и сегодня ставятся на сцене Азербайджанского театра музыкальной комедии. Кроме того, его оперы «Бахадур и Сона», «Увядающие цветы», ряд кантант – «Слава Родине», «Под знаменем единым», симфонии  «Молодёжная», «Родина», симфонический мугам «Баяти-Шираз», вокально-симфоническая поэма «Чингиз Ильдрым», симфоническая поэма «Памяти Ази Асланова», 3 концерта для тара, а также более 200 романсов и песен являются жемчужинами азербайджанской музыки.
По этому случаю сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную и традиционную выставку под названием «Народный артист Сулейман Алескеров-100».
На виртуальной выставке представлены фотографии, статьи, опубликованные в периодической печати, книги С.Алескерова, а также издания о нем.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Suleyman_Elesgerov_100/index.htm.
В Национальной библиотеке организована также и традиционная книжная выставка, посвященная жизни и творчеству народного артиста. На выставке демонстрируются, хранящиеся в фонде Национальной библиотеки ноты произведений композитора, а  также издания о нем на азербайджанском и русском языках.