Milli Kitabxana “Xalq artisti Süleyman Ələsgərov-100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
22-02-2024
Bu gün Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Xalq artisti Süleyman Ələsgərovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.  O, 22 fevral 1924-cü ildə Şuşada doğulub. Musiqiyə olan hədsiz həvəsi onu Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına gətirib çıxarıb.
Bəstəkar 1943-cü ildə Ü.Hacıbəylinin zəmanəti ilə Bəstəkarlar İttifaqına qəbul olub. III kursda təhsil alarkən simfonik orkestr üçün “Bayram uvertürası”nı, violonçel, fortepiano və simfonik orkestr üçün ikili “Konsert”ini, nəhayət, diplom işi olan “Vətən” simfoniyasını bəstələyib.
Süleyman Ələsgərovun yaradıcılığında operetta janrı əsas yer tutur. "Məhəbbət gülü" , "Ulduz", "Özümüz bilərik", "Olmadı elə, oldu belə", "Milyonçunun dilənçi oğlu", "Hardasan ay subaylıq"  və s. operettaları Azərbaycan Musiqili Komediya Teatrının səhnəsində bu gün də oynanılır.  Onun "Bahadır və Sona", "Solğun çiçəklər" operaları, bir neçə kantatası - "Vətən, eşq olsun","Bahar təranələri", "Bir bayraq altında"; "Gənclik" və "Vətən" simfoniyaları, "Bayatı-Şiraz" simfonik muğamı,"Çingiz İldırım" vokal simfonik poeması, "Həzi Aslanovun xatirəsi"nə simfonik poema və süitaları, 3 tar konserti, 200-ə qədər mahnı və romansları (22 sözsüz mahnı) və digər əsərləri Azərbaycan musiqisinin incilərindəndir.
Bu münasibətlə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən“Xalq artisti Süleyman Ələsgərov-100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, dövri mətbuat səhifələrində haqqında dərc olunan məqalələr, müəllifi olduğu kitablar və haqqında yazılan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Suleyman_Elesgerov_100/index.htm linkindən istifadə edə bilər.
Eyni zamanda Milli Kitabxanada Xalq artistinin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş geniş ənənəvi kitab sərgisi də təşkil edilib.  Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərlərinin not yazıları, haqqında yazılan kitablar Azərbaycan və rus dilləridə nümayiş olunur.

Today is the 100th anniversary of the birth of the outstanding composer of Azerbaijan, People's Artist Suleyman Alasgarov. He was born on February 22, 1924 in Shusha. His passion for music led him to the Azerbaijan State Conservatory.
The composer was admitted to the Union of Composers in 1943 with the guarantee of U. Hajibeyli. While studying in the 3rd year, he composed "Bayram Overture" for symphony orchestra, "Concerto" for cello, piano and symphony orchestra, and finally "Vatan" symphony, which is a diploma work.
The operetta genre occupies a central place in Suleyman Alasgarov's creativity. "Məhəbbət gülü (Flower of Love)", "Ulduz (Star)", "Özümüz bilərik (We Can Do İt)", " Olmadı elə, oldu belə  (It Didn't Happen as We Wanted)  ", " Milyonçunun dilənçi oğlu  (Millionaire's Beggar Son)", " Hardasan ay subaylıq (Where Are You Unmarriedness) ", etc. operettas are performed on the stage of the Azerbaijan Musical Comedy Theater even today. His operas "Bahadir and Sona", "Solğun Çiçəklər (Pale flowers)", several cantatas - "Bahar Təranələri (Spring Songs)", "Bir bayraq altında (Under one flag)"; "Gənclik (Youth)" and "Vatan" symphonies, "Bayati-Shiraz" symphonic mugam, "Chingiz İldırım" vocal symphonic poem, symphonic poem and suites to "Hezi Aslanov's memory", 3 string concerts, up to 200 songs and romances (22 without words) song) and other works are among the pearls of Azerbaijani music.
On this occasion, the staff of the National Library prepared a virtual and traditional exhibition called "People's artist Süleyman Alasgarov-100".
The virtual exhibition displays photos, articles published about him in periodicals, books he authored and books written about him.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Suleyman_Elesgerov_100/index.htm.
At the same time, a large traditional book exhibition dedicated to the life and work of the People's Artist was organized in the National Library. In the exhibition, musical notes of the composer's works preserved in the National Library's collection, books written about him in Azerbaijani and Russian languages ​​are displayed.