Milli Kitabxanada 2 Fevral Azərbaycan Gəncləri Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Fevralın 2-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Gəncləri Günü ilə əlaqadər tədbir keçirilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı fərmana əsasən, fevralın 2-si “Azərbaycan Gəncləri Günü” elan edilib. Bu əlamətdar tarixi gün gənclərə həmişə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşan, onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə xüsusi önəm verən, bu siyasəti müstəqil Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirən Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Azərbaycan gəncliyi Ulu öndər Heydər Əliyevin onlara ən böyük hədiyyəsi olan bu günün təsis edilməsinin 27 illiyini qalib ölkənin məğrur və qürurlu vətəndaşları kimi böyük ruh yüksəkliyi ilə qeyd edir. Tədbir zamanı gənc yazar Rizvan Fikrətoğlunun “Ayaq səsləri” kitabının təqdimatı keçirilib.
Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov gəncləri bayram münasibətilə təbrik edib və qeyd edib ki, hər il Milli Kitabxanada Gənclər Günü ilə bağlı tədbirlər keçirilir və  gənc yazarların bir kitabının təqdimatı olur. Milli  Kitabxana hər zaman Azərbaycanın Ulu Öndərlə başlanan gənclər siyasətini uğurla davam etdirməyə və gənclərə dəstək olmağa çalışır. Kərim Tahirov gənc yazarı təbrik edib və ona yaradıcılığında uğurlar arzulayıb. Tədbirdə Əməkdar jurnalist, kitabın ön sözünün müəllifi və redaktoru Əli Nəcəfxanlı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının müəllimi Murad Həsənxanlı, Xalq qəzetinin Multimediya şöbəsinin müdiri Səbuhi Məmmədov, yazıçı Zaur Ustac, Xalq qəzetinin əməkdaşı İlqar Həsənov, “Aytam” Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyinin sədri Aygün Zamanlı, “Gənclərin Töhfəsi” İctimai Birliyinin sədri Asim Vəliyev çıxış ediblər. Rizvan Fikrətoğlunun “Ayaq səsləri” kitabının ön sözünün müəllifi və redaktoru əməkdar jurnalist Əli Nəcəfxanlı kitab haqqında geniş məlumat verərək müəllifə uğurlar arzu edib. Yazıçı Zaur Ustac  bu ələmatdar gün münasibəti ilə gəncləri təbrik edib. Gənc yazar Rizvan Fikrətoğluna “İsa Muğanna” mükafatını təqdib edib. Tədbirin davamında “Aytam" Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyinin bədii qiraətçiləri Rəbiyyə Bayramova və Rafael İsgəndərov şeir səsləndiriblər.
Gənc Yazar Rizvan Fikrətoğlu tədbir iştirakçılarına və Milli Kitabxananın rəhbərliyinə  öz təşəkkürünü bildirib. Gəncləri təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb.
Sonda gənc yazarlara və tədbirdə iştirak edən  iştirakçılara Milli Kitabxananın rəhbərliyi tərəfindən təşəkkürnamələr təqdim edilib. Gənc yazar Rizvan Fikrətoğlunun imza törəni təşkil edilib.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие в связи 2 февраля – Днем молодежи Азербайджана. Согласно Указу, подписанному великим лидером Гейдаром Алиевым 1 февраля 1997 года, 2 февраля был объявлен Днем молодежи Азербайджана. Эта знаменательная дата напрямую связана с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева, всегда относившегося к молодежи с большим вниманием и заботой, придававшего особое значение мерам, проводимым по решению их проблем, расценивавшего эту политику, как одно из важных направлений деятельности независимого Азербайджанского государства. Наша молодежь с большим воодушевлением, как гордые граждане страны-победителя, отмечает 27-летие учреждения этого дня, являющегося самым большим подарком великого лидера Гейдара Алиева. В ходе мероприятия состоялась презентация книги молодого писателя Ризвана Фикретоглу “Ayaq səsləri («Звуки шагов»)”.
Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров поздравил молодежь с праздником и отметил, что ежегодно Национальная библиотека организовывает мероприятия, посвященные Дню молодежи, и проводит презентации книги молодых писателей. Национальная библиотека всегда старается успешно продолжать молодежную политику Общенационального лидера. Керим Тахиров поздравил молодого писателя и пожелал ему творческих успехов в дальнейшем. На мероприятии приняли участие заслуженный журналист, автор и редактор предисловия к книге Али Наджафханлы, руководитель Отдела мультимедии газеты «Халг» Сабухи Мамедов, писатель Заур Устадж, сотрудник газеты «Халг» Ильгар Гасанов, председатель Общественного объединения культурного просвещения детей «Айтам» Айгюн Заманлы, председатель Общественного объединения «Вклад молодежи» Асим Велиев. В своем выступлении автор и редактор предисловия к книге Ризвана Фикретоглу “Ayaq səsləri («Звуки шагов»)”, заслуженный журналист Али Наджафханлы предоставил обширную информацию о книге и пожелал автору дальнейших успехов. Писатель Заур Устадж поздравил молодежь с этим знаменательным днем. Он вручил молодому писателю Ризвану Фикретоглу награду «Иса Муганна». В продолжении мероприятия члены Общественного объединения культурного просвещения детей «Айтам» Рабия Байрамова и Рафаэль Искендеров прочитали стихотворения.
Молодой писатель Ризван Фикретоглу поблагодарил участников мероприятия и руководство Национальной библиотеки. Он также поздравил молодежь и пожелал им успехов.
В завершение руководство Национальной библиотеки вручило благодарность молодым писателям и участникам мероприятия, а также состоялась автограф-сессия молодого писателя Ризвана Фикретоглу.