Milli Kitabxanada 2 Fevral Azərbaycan Gəncləri Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Fevralın 2-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Gəncləri Günü ilə əlaqadər tədbir keçirilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı fərmana əsasən, fevralın 2-si “Azərbaycan Gəncləri Günü” elan edilib. Bu əlamətdar tarixi gün gənclərə həmişə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşan, onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə xüsusi önəm verən, bu siyasəti müstəqil Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirən Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Azərbaycan gəncliyi Ulu öndər Heydər Əliyevin onlara ən böyük hədiyyəsi olan bu günün təsis edilməsinin 27 illiyini qalib ölkənin məğrur və qürurlu vətəndaşları kimi böyük ruh yüksəkliyi ilə qeyd edir. Tədbir zamanı gənc yazar Rizvan Fikrətoğlunun “Ayaq səsləri” kitabının təqdimatı keçirilib.
Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov gəncləri bayram münasibətilə təbrik edib və qeyd edib ki, hər il Milli Kitabxanada Gənclər Günü ilə bağlı tədbirlər keçirilir və  gənc yazarların bir kitabının təqdimatı olur. Milli  Kitabxana hər zaman Azərbaycanın Ulu Öndərlə başlanan gənclər siyasətini uğurla davam etdirməyə və gənclərə dəstək olmağa çalışır. Kərim Tahirov gənc yazarı təbrik edib və ona yaradıcılığında uğurlar arzulayıb. Tədbirdə Əməkdar jurnalist, kitabın ön sözünün müəllifi və redaktoru Əli Nəcəfxanlı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının müəllimi Murad Həsənxanlı, Xalq qəzetinin Multimediya şöbəsinin müdiri Səbuhi Məmmədov, yazıçı Zaur Ustac, Xalq qəzetinin əməkdaşı İlqar Həsənov, “Aytam” Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyinin sədri Aygün Zamanlı, “Gənclərin Töhfəsi” İctimai Birliyinin sədri Asim Vəliyev çıxış ediblər. Rizvan Fikrətoğlunun “Ayaq səsləri” kitabının ön sözünün müəllifi və redaktoru əməkdar jurnalist Əli Nəcəfxanlı kitab haqqında geniş məlumat verərək müəllifə uğurlar arzu edib. Yazıçı Zaur Ustac  bu ələmatdar gün münasibəti ilə gəncləri təbrik edib. Gənc yazar Rizvan Fikrətoğluna “İsa Muğanna” mükafatını təqdib edib. Tədbirin davamında “Aytam" Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyinin bədii qiraətçiləri Rəbiyyə Bayramova və Rafael İsgəndərov şeir səsləndiriblər.
Gənc Yazar Rizvan Fikrətoğlu tədbir iştirakçılarına və Milli Kitabxananın rəhbərliyinə  öz təşəkkürünü bildirib. Gəncləri təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb.
Sonda gənc yazarlara və tədbirdə iştirak edən  iştirakçılara Milli Kitabxananın rəhbərliyi tərəfindən təşəkkürnamələr təqdim edilib. Gənc yazar Rizvan Fikrətoğlunun imza törəni təşkil edilib.

An event was held in the National Library in connection with the Azerbaijan Youth Day on February 2
On February 2, an event related to Azerbaijan Youth Day was held at the National Library. According to the Order signed by national leader Heydar Aliyev on February 2, 1997, February 2 was declared "Azerbaijani Youth Day". This significant historical day is associated with the name of the national leader Heydar Aliyev, who always treats young people with great attention and care, who attaches special importance to the measures implemented in the direction of solving their problems, and who values ​​this policy as one of the most important directions of the activity of the independent Azerbaijan state. The youth of Azerbaijan celebrates the 27th anniversary of the establishment of this day, which is the greatest gift of the great leader Heydar Aliyev, with great enthusiasm as proud and proud citizens of the victorious country. During the event, the presentation of the book "Ayaq səsləri (Footsteps)" by the young writer Rizvan Fikretoglu was held.
Director of the National Library, prof. Karim Tahirov congratulated the young people on the occasion of the holiday and noted that every year the National Library organizes events related to Youth Day and presents a book by young authors. The National Library always tries to successfully continue the youth policy started by the Great Leader of Azerbaijan and to support the youth. Karim Tahirov congratulated the young writer and wished him success in his work. Honored journalist, author and editor of the foreword of the book Ali Najafkhanli, head of the multimedia department of Xalq newspaper Sabuhi Mammadov, writer Zaur Ustaj, employee of “Xalq (Nation)” newspaper Ilgar Hasanov, chairman of the "Aytam" Children's Cultural Education Public Union Aygun Zamanli, chairman of the "Gənclərin Töhfəsi (Contribution of Youth)" Public Union were present at the event. Asim Valiyev spoke. Honorable journalist Ali Najafkhanli, the author and editor of the foreword of Rizvan Fikretoglu's book "Footprints", wished the author success by providing extensive information about the book. Writer Zaur Ustac congratulated the young people on this significant day. He presented the "Isa Mughanna" award to young writer Rizvan Fikretoglu. In the continuation of the event, Rabiyya Bayramova and Rafael Iskenderov, artistic reciters of "Aytam" Children's Cultural Education Public Union, recited a poem.
Young Writer Rizvan Fikretoglu expressed his gratitude to the participants of the event and the management of the National Library. He congratulated the young people and wished them success.
At the end, the management of the National Library presented letters of thanks to the young writers and the participants of the event. The signing ceremony of young writer Rizvan Fikretoglu was organized.