Milli Kitabxanada “10 Mart – Milli Teatr Günü” adlı virtual sərgi və “Akademik Milli Dram Teatrı – 150” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
10-03-2023
10 Mart –Milli Teatr Günüdür. XIX əsrin 70-ci illərində Azərbaycanda milli teatrın yaranması mədəniyyətimizin tarixində çox böyük hadisə oldu. 1873-cü il martın 10-da Bakı realnı məktəbinin teatr həvəskarları truppası tərəfindən M.F.Axundzadənin “Sərgüzəşti-vəziri-xani Lənkəran” komediyası nümayiş etdirilib. Bu şərəfli işdə H.Zərdabi və N.Vəzirov mühüm rol oynayıb. Bununla da peşəkar milli teatrımızın, başqa sözlə, Akademik Milli Dram teatrının bünövrəsi qoyulub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 mart 2013-cü il tarixli “Milli Teatr Günü”nün təsis edilməsi haqqında sərəncamı ilə hər il mart ayının 10-u ölkəmizdə “Milli Teatr Günü” kimi qeyd olunur.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “10 Mart – Milli Teatr Günü adlı virtual sərgi, həmçinin “Akademik Milli Dram Teatrı – 150” adlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə bağlı kitab və məqalələr nümayiş olunur.

A virtual exhibition called "March 10 - National Theater Day" and a traditional book exhibition called "Academic National Drama Theater - 150" were presented to users in the National Library
10-03-2023
March 10 is National Theater Day. The creation of the national theater in Azerbaijan in the 1970s was a great event in the history of our culture. On March 10, 1873, the theater lovers' troupe of the Baku real school performed M.F. Akhundzade's comedy "Sarguzeshti-vaziri-khan Lankaran". H. Zardabi and N. Vazirov played an important role in this honorable work. With this, the foundation of our professional national theater, in other words, Academic National Drama Theater was laid.
According to the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 1, 2013 on the establishment of "National Theater Day", March 10 is celebrated as "National Theater Day" in our country.
In this regard, the employees of the National Library of Azerbaijan prepared a virtual exhibition called "March 10 - National Theater Day" and a traditional book exhibition called "Academic National Drama Theater - 150". Photos, books and articles on the subject are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/10_Mart_Milli_Teatr_Gunu/index.htm.