Milli Kitabxanada “10 Mart – Milli Teatr Günü” adlı virtual sərgi və “Akademik Milli Dram Teatrı – 150” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
10-03-2023
10 Mart –Milli Teatr Günüdür. XIX əsrin 70-ci illərində Azərbaycanda milli teatrın yaranması mədəniyyətimizin tarixində çox böyük hadisə oldu. 1873-cü il martın 10-da Bakı realnı məktəbinin teatr həvəskarları truppası tərəfindən M.F.Axundzadənin “Sərgüzəşti-vəziri-xani Lənkəran” komediyası nümayiş etdirilib. Bu şərəfli işdə H.Zərdabi və N.Vəzirov mühüm rol oynayıb. Bununla da peşəkar milli teatrımızın, başqa sözlə, Akademik Milli Dram teatrının bünövrəsi qoyulub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 mart 2013-cü il tarixli “Milli Teatr Günü”nün təsis edilməsi haqqında sərəncamı ilə hər il mart ayının 10-u ölkəmizdə “Milli Teatr Günü” kimi qeyd olunur.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “10 Mart – Milli Teatr Günü adlı virtual sərgi, həmçinin “Akademik Milli Dram Teatrı – 150” adlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə bağlı kitab və məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка «10 марта – День национального театра» и традиционная книжная выставка «Академический национальный драматический театр – 150»
10-03-2023
10 марта – День национального театра. Создание национального театра в Азербайджане в 1970-х годах превратилось в знаменательное событие в культурной жизни азербайджанского народа. 10 марта 1873 года труппа актеров-любителей Бакинского реального училища представила на суд зрителей комедию Мирзы Фатали Ахундзаде «Приключения визиря Лянкяранского ханства». Большая заслуга в этом славном деле принадлежит Гасан бею Зардаби и Наджаф бею Везирову. Тем самым была заложена основа Азербайджанского профессионального национального театра, иначе говоря, Академического национального драматического театра.
Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 1 марта 2013 года «об учреждении Дня национального театра», ежегодно 10 марта в нашей стране отмечается «День национального театра».
В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку «10 марта – День национального театра» и традиционную книжную выставку «Академический национальный драматический театр – 150». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи по данной теме.