Milli Kitabxanada “26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü” adlı virtual sərgi və “26 iyun – Milli Silahlı Qüvvələr Günü” adlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
25-06-2023
26 İyun – Azərbaycan Silahlı Qüvvələr Günüdür. Azərbaycan Prezidentinin 22 may 1998-ci il tarixli qərarına əsasən 26 iyun Silahlı Qüvvələr Günü elan edilib.
Azərbaycan Demokratik Respublikası hökumətinin qərarı ilə 1918-ci il iyunun 26-da ilk hərbi hissə – əlahiddə korpus yarandı. Bu qərar Şərqin müsəlman aləmində ilk demokratik hökumətin öz ordusunu yaratmasına hüquqi əsas verdi. Bunun ardınca ölkədə hərbi mükəlləfiyyət – orduya çağırış haqqında hökumət tərəfindən fərman verildi. Az bir vaxt ərzində Azərbaycanda milli ordu quruculuğunda əsaslı nəticələr əldə olundu.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin mövcudluğu və şərəfli tarixi Azərbaycan xalqının Ulu Öndəri, zəmanəmizin nadir şəxsiyyəti, bütün ömrünü xalqının xoşbəxtliyi, azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizəyə həsr etmiş unudulmaz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır.
44 günlük Vətən müharibəsi xalqın öz ordusuna inamının, sevgisinin nümayişi, Azərbaycan hərbçisinin rəşadəti, qarşısına qoyulan bütün döyüş tapşırıqlarını şərəflə, dəqiqliklə yerinə yetirməsinin ifadəsidir.
Bu tarixi gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü” adlı virtual sərgi və “26 iyun – Milli Silahlı Qüvvələr Günü” adlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Milli Ordumuz ilə bağlı fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalər, ənənəvi sərgidə isə mövzu ilə əlaqədar Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq http://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm    istəyənlər linkindən istifadə edə bilərlər.

26 Июня – День Вооруженных Сил Азербайджана. В соответствии с Указом Президента Азербайджана от 22 мая 1998 года 26 июня было объявлено Днем Вооруженных сил.
По решению правительства Азербайджанской Демократической Республики 26 июня 1918 года была создана первая воинская часть – Особый Азербайджанский корпус. Это решение дало правовую основу для первого демократического правительства в мусульманском мире создать свою собственную армию. Вслед за этим в стране был издан правительственный Указ О воинской мобилизации – призыве в армию. В течение короткого времени в Азербайджане были достигнуты значительные результаты в формировании Национальной армии.
Существование и славная история Вооруженных Сил Азербайджанской Республики тесно связана с именем Великого лидера азербайджанского народа, уникальной личности нашего времени, незабываемого Гейдара Алиева, посвятившего всю свою жизнь борьбе за счастье, свободу и независимость своего народа.
44-дневная Отечественная война – это проявления веры, любви народа к своей армии, выражение мужества азербайджанских военнослужащих, которые с честью и точностью выполнили все им заданные боевые задачи.
По случаю этой исторической даты сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана были представлены пользователям виртуальная выставка «26 июня – День Вооруженных Сил Азербайджанской Республики» и традиционная выставка «26 июня – День Национальных Вооруженных Сил».
На виртуальной выставке представлены мнения выдающихся личностей Азербайджана о нашей Национальной армии, фотографии, книги и статьи на эту тему, а на традиционной выставке – книги, хранящиеся в фонде Национальной библиотеки.