Milli Kitabxanada “26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü” adlı virtual sərgi və “26 iyun – Milli Silahlı Qüvvələr Günü” adlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
25-06-2023
26 İyun – Azərbaycan Silahlı Qüvvələr Günüdür. Azərbaycan Prezidentinin 22 may 1998-ci il tarixli qərarına əsasən 26 iyun Silahlı Qüvvələr Günü elan edilib.
Azərbaycan Demokratik Respublikası hökumətinin qərarı ilə 1918-ci il iyunun 26-da ilk hərbi hissə – əlahiddə korpus yarandı. Bu qərar Şərqin müsəlman aləmində ilk demokratik hökumətin öz ordusunu yaratmasına hüquqi əsas verdi. Bunun ardınca ölkədə hərbi mükəlləfiyyət – orduya çağırış haqqında hökumət tərəfindən fərman verildi. Az bir vaxt ərzində Azərbaycanda milli ordu quruculuğunda əsaslı nəticələr əldə olundu.
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin mövcudluğu və şərəfli tarixi Azərbaycan xalqının Ulu Öndəri, zəmanəmizin nadir şəxsiyyəti, bütün ömrünü xalqının xoşbəxtliyi, azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizəyə həsr etmiş unudulmaz Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır.
44 günlük Vətən müharibəsi xalqın öz ordusuna inamının, sevgisinin nümayişi, Azərbaycan hərbçisinin rəşadəti, qarşısına qoyulan bütün döyüş tapşırıqlarını şərəflə, dəqiqliklə yerinə yetirməsinin ifadəsidir.
Bu tarixi gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü” adlı virtual sərgi və “26 iyun – Milli Silahlı Qüvvələr Günü” adlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Milli Ordumuz ilə bağlı fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalər, ənənəvi sərgidə isə mövzu ilə əlaqədar Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq http://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm    istəyənlər linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "June 26 - Armed Forces Day of the Republic of Azerbaijan" was presented to users online in the National Library.
25-06-2023
June 26 is the Day of the Armed Forces of Azerbaijan. According to the decision of the President of Azerbaijan dated May 22, 1998, June 26 was declared Armed Forces Day.
By the decision of the government of the Azerbaijan Democratic Republic, on June 26, 1918, the first military unit - separate corps was created. This decision gave the legal basis for the first democratic government in the Muslim world of the East to create its own army. After that, the government issued a decree on military conscription in the country. In a short period of time, substantial results were achieved in the construction of the national army in Azerbaijan.
The existence and glorious history of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan are closely connected with the name of the great leader of the Azerbaijani people, the rare personality of our time, the unforgettable Heydar Aliyev, who devoted his whole life to the struggle for the happiness, freedom and independence of his people.
The 44-day Patriotic War is a demonstration of the people's trust and love for their army, the bravery of the Azerbaijani military, and the honor and accuracy of all the combat tasks set before it.
On the occasion of this historic day, a virtual exhibition called "June 26 - the Armed Forces Day of the Republic of Azerbaijan" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. In the virtual exhibition, the views of the prominent personalities of Azerbaijan regarding our National Army, photos, books and articles related to the topic are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm.