Milli Kitabxanada “26 iyun – Narkomaniyaya və narkobiznesə qarşı beynəlxalq mübarizə günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
24-06-2023
26 İyun – Narkomaniya və Narkobiznesə qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günüdür. Müasir dövrümüzdə insanlıq üçün böyük bəla olan narkomaniya bütün dünyada geniş yayılıb. Narkomaniya ilə bağlı problemləri daim ictimaiyyətin nəzarəti altında saxlamaq məqsədilə BMT iyun ayının 26-nı Narkomaniya və Narkobiznesə qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günü elan edib.
Narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsi və narkomaniya bu gün dünyanı narahat edən əsas problemlərdən biridir. Eyni zamanda, cinayətkarlığın artmasına səbəb olan narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi terrorizmin maliyyə mənbəyi olmaqla beynəlxalq təhlükəsizliyə ən ciddi təhdidlərdən biridir. Bu baxımdan dünya dövlətləri narkomanlığa və narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə üsullarını daha da təkmilləşdirir, habelə beynəlxalq səviyyədə müvafiq nəzarət sisteminin tətbiqi sahəsində səylərini artırırlar.
Ölkə ərazisində narkomanlığa və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı aparılan mübarizə sahəsində hüquqi məsələləri tənzimləyən qanunvericilik bazasının yaradılması və bu bazanın dəyişən şəraitə və tələblərə uyğunlaşdırılması Azərbaycan dövlətinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biridir.
Bununla əlaqədar  Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “26 iyun – Narkomaniyaya və narkobiznesə qarşı beynəlxalq mübarizə günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar fotolar, kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Narkomaniyaya_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

In the National Library, a virtual exhibition called "June 26 - International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking" was presented to users online.
24-06-2023
June 26 is the International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking. In our modern times, drug addiction, which is a great problem for humanity, is widespread all over the world. In order to constantly keep the problems related to drug abuse under the control of the public, the UN declared June 26 as the International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking.
Illicit trafficking of narcotic drugs and psychotropic substances and drug addiction is one of the main problems that concern the world today. At the same time, illegal drug trafficking, which leads to an increase in crime, is one of the most serious threats to international security, being a source of funding for terrorism. In this regard, the countries of the world are further improving the methods of combating drug addiction and illegal drug trafficking, as well as increasing their efforts in the field of applying the appropriate control system at the international level.
One of the main directions of activity of the state of Azerbaijan is to create a legislative base that regulates legal issues in the field of the fight against drug addiction and illegal drug trafficking in the country and adapting this base to changing conditions and requirements.
In this regard, the employees of the National Library of Azerbaijan have prepared a virtual exhibition called "June 26 - International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking". The virtual exhibition displays photos, books and articles published in periodicals on the subject.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Narkomaniyaya_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm.